Jednego na drogę

Jednego na drogę
One for the Road
AutorHarold Pinter
Tematykatortury, przemoc, totalitaryzm
Typ utworudramat
Wydanie oryginalne
Językangielski
poprzednia
Dworzec Victoria
następna
Górski język

Jednego na drogę (oryg. One for the Road) - jednoaktowa sztuka teatralna autorstwa laureata Nagrody Nobla, Harolda Pintera napisana i wydana w 1984 nakładem wydawnictwa Meuthen.

Postacie dramatu

  • Nickolas - mężczyzna czterdziestopięcioletni
  • Victor - mężczyzna trzydziestoletni
  • Gila - kobieta trzydziestoletnia
  • Nicky - chłopiec siedmioletni

Opis fabuły

Akcja dramatu rozgrywa się w pokoju Nickolasa, gdzie kolejno przesłuchiwani są członkowie pewnej rodziny. Z rozmowy pomiędzy Nickolasem, a nimi wynika, że zostali aresztowani przez policję lub wojsko za działalność antyrządową. Nickolas pełni funkcję szefa oddziału, który wtargnął do mieszkania Victora i Gili. Podczas rozmowy stara się ich upokorzyć. W więzieniu doznali przemocy fizycznej. Gila była gwałcona. Victor ostatecznie zostaje wypuszczony, jednak przed wyjściem dowiaduje się o śmierci swojego syna. Nie jest także pewny o los swojej żony. Tytuł dramatu wziął się od zdania, jakie Nickolas najczęściej wypowiada do więźniów, sięgając po alkohol. "Jednego na drogę" ukazuje łamanie praw człowieka w państwach totalitarnych. Według Antoni Fraser Pinter zainspirował się czytając w 1983 książkę Jacobo Timermana, pod tytułem "Więzień bez imienia, cela bez numeru", która opowiadała o dyktaturze wojskowej w Argentynie.

Inscenizacje

Premiera dramatu miała miejsce 13 marca tego samego roku w londyńskim Lyric Theatre w Hammersmith. Główne role zagrali wówczas Alan Bates, Roger Lloyd-Pack oraz Jenny Quayle. Przedstawienie reżyserował sam Harold Pinter. Miesiąc później na Manhattanie Alan Schneider wyreżyserował drugi spektakl, gdzie Nickolasa zagrał Kevin Conway. W spektaklu wystawianym w Dublinie w Gate Theatre podczas "Lincoln Center Harold Pinter Festival", Harold Pinter wcielił się w postać Nickolasa. W Polsce "Jednego na drogę" wystawiano między innymi 28 stycznia 2006 w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielacach w reżyserii Piotra Szczerskiego. W rolach głównych wystąpili Maciej Brykczyński, Violetta Arlak, Piotr Szczerski i Filip Mordal.

Bibliografia

  • Harold Pinter: Other Places: Four Plays. New York: Dramatists Play Service, 1984.
  • Pinter H., "Dramaty 3. W imię praw człowieka", Agencja Dramatu i Teatru, Sulejówek 2006.

Linki zewnętrzne