Jefferson Airplane
Rok założenia | |
---|---|
Rok rozwiązania | |
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Aktywność | |
Powiązania | |
Strona internetowa |
Jefferson Airplane – amerykańska grupa rockowa powstała w 1965 i rozwiązana w 1973. Zespół był jedną z grup grających amerykańskiego psychodelicznego rocka, acid rocka i hipisowskiego folk rocka. Zespół ten powiązany był z amerykańskim ruchem hippisowskim.
Muzyka i teksty
Muzyka grupy charakteryzowała się długimi gitarowymi riffami oraz czystymi wokalami, z których na czoło wysuwał się egzaltowany śpiew wokalistki.
Teksty grupy obracały się wokół anarcho-lewicowych i antywojennych ideologii popularnych pośród młodzieży amerykańskiej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W swych tekstach zespół często nawiązywał także do przeżyć związanych z zażywaniem narkotyków i środków psychotropowych. Jeden z największych przebojów grupy White Rabbit, oparty na motywach opowieści Alicja w Krainie Czarów, w istocie dotyczył narkotycznego transu. Podobnym utworem jest jawny hymn na cześć marihuany Mexico, który został ocenzurowany i mimo wysokiej sprzedaży nie pokazywany był w oficjalnych rankingach popularności.
Historia
Uważa się, że grupa powstała z inicjatywy Marty'ego Balina.
Na pierwszej płycie – Takes off obecny jest klasyczny skład: gitarzyści Paul Kantner i Jorma Kaukonen, basista Jack Casady, perkusista Skip Spence i Balin na wokalu. W dwóch utworach pojawia się głos amerykańskiej wokalistki Signe Toly Anderson.
W roku 1967 nagrano następną płytę Surrealistic Pillow (uznawaną za jeden z najważniejszych albumów lat 60.), do zespołu przyjęta została Grace Slick, która w szybkim czasie zdobyła olbrzymi rozgłos (po części również dzięki brawurowym występom na Woodstocku '69) i stała się wizytówką grupy.
Na początku lat 70. czołowi artyści tworzący grupę rozpoczęli swe kariery solowe, z czasem tracąc zainteresowanie wspólnym muzykowaniem. Doprowadziło to do rozpadu grupy. Na jej bazie powstały jednak dwie inne formacje – Hot Tuna i Jefferson Starship, który w późniejszych latach przeistoczył się w Starship. Grupa wystąpiła na obu słynnych festiwalach w Woodstock i Monterey.
W 1996 grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame[1].
Członkowie
- Marty Balin – gitara, śpiew
- Paul Kantner – gitara, śpiew
- Jorma Kaukonen – gitara, śpiew
- Grace Slick – śpiew, instrumenty klawiszowe, flet prosty
- Jack Casady – gitara basowa
- Spencer Dryden – perkusja
- Skip Spence – perkusja, gitara
- Joey Covington – perkusja
- Papa John Creach – skrzypce, śpiew
- Signe Anderson – śpiew
- John Barbata – perkusja
- David Freiberg – gitara, śpiew
Czas przynależności do zespołu
Dyskografia
- Jefferson Airplane Takes Off (1966)
- Surrealistic Pillow (1967)
- After Bathing at Baxter's (1967)
- Crown of Creation (1968)
- Bless Its Pointed Little Head (1969)
- Volunteers (1969)
- Bark (1971)
- Long John Silver (1972)
- Thirty Seconds Over Winterland (1973)
- Jefferson Airplane (1989)
- Live at the Fillmore East (1998)
- Live in Monterey (2001)
Przypisy
- ↑ Jefferson Airplane: inducted in 1996 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
Media użyte na tej stronie
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Psychodeliczne graffiti zainspirowane utworem Jefferson Airplane "White Rabbit".
Publicity photo of Jefferson Airplane. From left: Jack Casady, Jorma Kaukonen, Marty Balin (seen in window frame), Spencer Dryden, Paul Kantner, Grace Slick.