Jekatierina Diomina

Jekatierina Diomina
Екатерина Илларионовна Дёмина
Ilustracja
główny starszyna główny starszyna
Data i miejsce urodzenia

22 grudnia 1925
Leningrad

Data i miejsce śmierci

24 czerwca 2019
Moskwa

Przebieg służby
Lata służby

1941–1945

Siły zbrojne

 MW ZSRR

Jednostki

369 wydzielony batalion piechoty morskiej

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Medal „Za Odwagę” (ZSRR) Medal Florence Nightingale

Jekatierina Iłłarionowna Diomina z domu Michajłowa; ros. Екатерина Илларионовна Дёмина (ur. 22 grudnia 1925 w Leningradzie, zm. 24 czerwca 2019 w Moskwie[1]) – radziecka żołnierka, instruktorka sanitarna, Bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys

Jej ojciec był wojskowym, matka – lekarką. Wychowywała się w domu dziecka, gdyż wcześniej straciła oboje rodziców. Ukończyła dziewięć klas szkoły podstawowej oraz szkołę pielęgniarską towarzystwa Czerwonego Krzyża. W 1941 wstąpiła do Armii Czerwonej, fałszując wiek – podała, że ma ukończone siedemnaście lat[2].

Została ciężko ranna w nogę w walkach pod Gżackiem 13 września 1941. Po pobycie w szpitalach na Uralu i w Baku w styczniu 1942 rozpoczęła służbę na okręcie wojenno-sanitarnym „Krasnaja Moskwa”, którego zadaniem było przewożenie rannych ze Stalingradu do Krasnowodska. Awansowała do stopnia głównego starszyny i została odznaczona odznaką Przodownika Floty Wojennej. Po zakończeniu bitwy stalingradzkiej ochotniczo wstąpiła jako instruktor sanitarny do sformowanego w Baku 369 wydzielonego batalionu piechoty morskiej, działającego w ramach Flotylli Azowskiej, a następnie Flotylli Dunajskiej. Przeszła szlak bojowy Flotylii przez Rumunię, Bułgarię, Węgry, Jugosławię, Czechosłowację i Austrię. Trzykrotnie była ranna, ostatni raz, ciężko, 4 grudnia 1944, podczas walk o Prahovo i twierdzę w Iloku[2]. Po powrocie na front brała udział w desancie na Most Rzeszy w Wiedniu w ramach operacji wiedeńskiej[2]. We wrześniu 1944 i w marcu 1945 była odznaczana orderem Czerwonego Sztandaru. Dwukrotnie, w sierpniu i w grudniu 1944, przedstawiano jej kandydaturę do nadania tytułu Bohatera Związku Radzieckiego, jednak ostatecznie otrzymała go dopiero w 1990[2].

Zdemobilizowana w październiku 1945, podjęła studia w Leningradzkim Instytucie Sanitarno-Higienicznym im. Miecznikowa, po czym pracowała w Elektrostali jako kierownik laboratorium specjalnego w placówce medycznej nr 21 przy zakładach wytwarzających urządzenia przemysłowe dla radzieckiego przemysłu atomowego. Wyszła za mąż, przyjmując nazwisko męża – Diomina. Od 1976 do odejścia na emeryturę w 1986 pracowała w Moskwie w laboratorium diagnostycznym[2].

Upamiętnienie

W 1964 Wiktor Lisakowicz nakręcił o niej film dokumentalny „Katiusza”, zaś w 2008 powstał film dokumentalny „Katiusza bolszaja i malien'kaja” przedstawiający okoliczności nakręcenia pierwszego obrazu[2].

Odznaczenia

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Naval Ensign of the Soviet Union (1950–1991).svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Золотая Звезда Героя Советского Союза.svg
Medal “Gold Star” of a “Hero of the Soviet Union”
Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
SU Order of the Red Banner ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Banner. The Soviet Union (USSR).
POL Order Wojny Ojczyźnianej 1kl BAR.svg
Baretka: Order Wojny Ojczyźnianej I klasy
CCCP navy Rank glavnyj korabielnyj starshyna infobox.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Pagon stopnia главный корабельный старшина (ZSRR – marynarka wojenna).
ValourRibbon.png
Soviet Valour Ribbon.
Дёмина Екатерина Илларионовна.jpg
Autor: Вячеслав Давыдкин, Licencja: CC BY-SA 4.0
Екатерина Илларионовна у себя дома, июнь 2016 г.
ICRC Florence Nightingale Medal BAR.svg
Baretka: Medal Florence Nightingale – Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.