Jerzy (Daniłow)

Jerzy
Георгий
Wasilij Daniłow
Василий Данилов
Metropolita niżnonowogrodzki i arzamaski
Ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia14 sierpnia 1964
Żłobin
Metropolita niżnonowogrodzki i arzamaski
Okres sprawowaniaod 2011
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia niżnonowogrodzka
Śluby zakonne22 lutego 1989
Diakonat9 października 1990
Ordynacja9 kwietnia 1991
Nominacja biskupia26 grudnia 2002
Chirotonia biskupia2 lutego 2003
Sukcesja apostolska
Data konsekracji2 lutego 2003
MiejscowośćMoskwa
MiejsceSobór Chrystusa Zbawiciela
KonsekratorAleksy II
WspółkonsekratorzyJuwenaliusz (Pojarkow), Cyryl (Gundiajew), Sergiusz (Fomin), Pitirim (Nieczajew), Barnaba (Kiedrow), Onufry (Berezowski), Dymitr (Drazdou), Arseniusz (Jepifanow), Arystarch (Stankiewicz), Eugeniusz (Rieszetnikow), Aleksy (Frołow), Cyryl (Nakonieczny), Teofan (Aszurkow), Aleksander (Agrikow), Teofilakt (Moisiejew), Teodozjusz (Wasniew)

Jerzy, imię świeckie Wasilij Tymofiejewicz Daniłow (ur. 14 sierpnia 1964 w Żłobinie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Po ukończeniu szkoły średniej pracował jako kierowca. Do seminarium duchownego w Moskwie wstąpił po odbyciu służby wojskowej. W tym samym roku (1986) wstąpił jako posłusznik do ławry Troicko-Siergijewskiej. 22 grudnia 1989 złożył w niej śluby wieczyste, przyjmując imię Jerzy. W roku następnym ukończył naukę w seminarium i rozpoczął wyższe studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej. 9 października tego roku przyjął święcenia diakońskie, zaś 9 kwietnia 1991 został hieromnichem. Nadal zamieszkiwał w ławrze, gdzie pracował kolejno w pracowni wyrobu świec i jako ekonom. W 1995 otrzymał dyplom akademii duchownej za pracę nt. patriarchy moskiewskiego Tichona i został skierowany do pracy w seminarium duchownym jako wykładowca bizantynologii i historii Kościołów prawosławnych. W sierpniu 1998 został dyrektorem centrum patriarszego restauracyjno-architektonicznego w ławrze. Pracował przy konserwacji lub odbudowie poszczególnych świątyń ławry Troicko-Siergijewskiej zniszczonych w okresie radzieckim.

26 grudnia 2002 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa niżnononowogrodzkiego i arzamaskiego. Jego chirotonia miała miejsce 2 lutego 2003 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. 24 lutego 2006 podniesiony do godności arcybiskupiej, zaś w 2012 – do godności metropolity.

Odznaczony orderem św. Sergiusza z Radoneża II stopnia.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Archbishop George (Danilov).JPG
Autor: Torin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Archbishop Georgiy (George) of Nizhny Novgorod and Arzamas