Jerzy Desselberger

Jerzy Desselberger
Data i miejsce urodzenia

16 czerwca 1931
Łódź

Data śmierci

6 sierpnia 2013

Zawód, zajęcie

ornitolog, plastyk

Jerzy Desselberger (ur. 16 czerwca 1931 w Łodzi, zm. 6 sierpnia 2013) – polski ornitolog, artysta plastyk, projektant znaczków pocztowych. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki na ASP w Krakowie. Mieszkał w Warszawie.

Ornitolog

Wraz z żoną był pionierem opieki nad ptakami, organizując i prowadząc przez blisko 25 lat w swoim warszawskim mieszkaniu ośrodek rehabilitacji dla ptaków, który stał się później inspiracją dla Ptasiego Azylu w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Wraz z żoną Krystyną Rogaczewską opracował mieszankę nabiałową dla ptaków. Współzałożyciel i sekretarz Komisji Faunistycznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego.

Artysta

Autor ilustracji m.in. w Gniazdach naszych ptaków (1972) J. Gotzmana i B. Jabłońskiego, Encyklopedii PWN, Małym Słowniku Zoologicznym. Ptaki pod redakcją P. Bussego, a także Z lornetką wśród ptaków J. Gotzmana oraz w Zwierzętach i kontynentach T. Umińskiego. Styl Desselbergera był ascetyczny, niezbyt szczegółowy i ozdobny, jednak dobrze portretował sylwetkę i ubarwienie różnych gatunków ptaków.

Autor znaku graficznego Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) i innych znaków graficznych, a także autor 178 znaczków pocztowych z wizerunkami ptaków i innych zwierząt zaprojektowanych na zlecenie Poczty Polskiej, ukazujących liczne gatunki polskich ptaków. Sam również został upamiętniony na jednej z okolicznościowych kart pocztowych.

Desselberger zaprojektował okładki do czasopism: „Acta Ornithologica”, „Notatki Ornitologiczne” (potem „Ornis Polonica”). Jako wolontariusz dokonywał korekty technicznej i dbał o stronę graficzną ostatniego z wymienionych wydawnictw[1].

W 1970 zaprojektował krój pisma na bazie antykwy o nazwie Alauda. Jest także twórcą kroju art deco Akantis[2].

Przypisy

  1. Tadeusz Stawarczyk, Wspomnienie – Jerzy Desselberger (1931–2013), „Ornis Polonica”, 54, 2013, s.297–298.
  2. Luc Devroye, Jerzy Desselberger, luc.devroye.org [dostęp 2016-03-01].

Bibliografia