Jerzy Kotula

Jerzy Kotula
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1855
Ipoly-Sagh

Data i miejsce śmierci

29 lipca 1889
Cieszyn

Jerzy Kotula (ur. 1855 w Ipoly-Sagh, zm. 29 lipca 1889 w Cieszynie) – polski księgarz, wydawca.

Syn Andrzeja. Od lat 70. XIX wieku pomocnik księgarski w Cieszynie, od 1883 roku prowadził własną księgarnię. Już od 1879 roku prowadził własną działalność wydawniczą, wydając m.in. broszurę Józefa Ignacego Kraszewskiego zatytułowaną W sprawie szkół ludowych na Szląsku. Opracowywał bibliografię polską w Slovanským katalogu bibliografickým, współpracował z redakcją Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Członek Macierzy Szkolnej, działacz Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej.

Pochodzenie i dzieciństwo

Pochodził z rodziny, która osiedliła się na Śląsku Cieszyńskim w XVI wieku w związku z tzw. kolonizacją wołoską. Jerzy Kotula należał do tzw. "linii młynarskiej" rodu Kotulów, wywodzącej się od Pawła Kotuli (zm. 1732), młynarza w Grodziszczu[1]. Dziad Jerzego, Józef Kotula (zm. 1844), był właścicielem gruntu nr 59 w tej samej wsi[2].

Jerzy przyszedł na świat jako czwarte dziecko Andrzeja, polskiego notariusza i działacza narodowego na Śląsku Cieszyńskim, i jego żony Anny Zuzanny z Tetlów. Był bratem Bolesława, Ludmiły Anny, Ludomira i Rudolfa. Miał też przyrodnią siostrę Emilię, pochodzącą z pierwszego małżeństwa matki[3].

Urodził się na Węgrzech, gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik ksiąg gruntowych. Później rodzina Kotulów powróciła do Cieszyna; Jerzy w 1867 roku rozpoczął naukę w tamtejszym gimnazjum ewangelickim. Uczył się tam do 1869 lub 1870 roku. Nie wiadomo, gdzie kontynuował naukę (sądzi się, że poza Cieszynem[4]).

Początki działalności

Około 1875 roku Jerzy został pomocnikiem w księgarni Karola Malika (była to pierwsza polska księgarnia na Śląsku Cieszyńskim).

Działalność publiczną rozpoczął w drugiej połowie lat 70. XIX w. W dniach 26-28 stycznia 1878 roku zorganizował w Czytelni Ludowej w Cieszynie wystawę czasopism polskich, które wyszły na ziemiach polskich w roku poprzednim oraz wśród Polonii amerykańskiej. "Gwiazdka Cieszyńska" określiła wystawę jako ciekawą i pouczającą; zwiedziło ją 110 osób.

W tym czasie nawiązał współpracę z informatorem Slovanský katalog bibliografický – opracował dla niego dział bibliografii polskiej za lata 1877, 1878 i 1880. Dwa pierwsze zestawienia przychylnie oceniał Józef Ignacy Kraszewski. Trzecie zostało skrytykowane, a krakowscy bibliografowie zarzucali Kotuli plagiat. Później Kotula nie opracowywał już bibliografii polskiej dla tego informatora, być może z przyczyn finansowych ("polonica" nie przynosiły wydawcom praktycznie żadnego dochodu)[5]. Kotula współpracował też ze Słownikiem Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.

W 1879 roku rozpoczął działalność jako wydawca. Opublikował najpierw Dzieje francuskiego piśmiennictwa od początku aż do nowych czasów Feliksa Kozubowskiego, później O czystości obyczajów Sylvestra Grahama w tłumaczeniu i ze wstępem Kozubowskiego oraz Przewodnik w wyborze książek dla młodzieży szkolnej także autorstwa Kozubowskiego.

Kotula zwrócił się również do Józefa Ignacego Kraszewskiego z prośbą o napisanie broszury dla nauczycieli. Cieszyński wydawca zwracał uwagę, że na Śląsku Austriackim dla 260 tysięcy Niemców było 16 szkół średnich, a dla 300 tysięcy Polaków i Czechów nie istniała żadna. Zaznaczał też fakt, że Księstwo Cieszyńskie jest wyłącznie polskie. W odpowiedzi Kraszewski napisał W sprawie szkół ludowych na Szląsku, wydane w październiku 1879 roku.

Kotula dbał o polską świadomość narodową mieszkańców Śląska Cieszyńskiego – jak sam go określał – "zakątka, zapomnianego od tylu wieków, choć w nim do dziś, tyle serc, dla wspólnej nam wszystkim matki uderza"[6]. Nie licząc W sprawie szkół... proponował Kraszewskiemu napisanie serii powieści dla młodzieży, które miałyby budzić "miłość ku rzeczom swojskim". Te plany, podobnie jak pomysł napisania "poezyek" przez Władysława Bełzę, nie zostały zrealizowane. W 1881 roku wydał Niezapominajkę, zbiór wierszy Jana Kubisza, piszącego pod pseudonimem "Ślązak".

Kotula próbował też działać jako historyk; od czerwca 1881 roku zbierał Notatki do Historyi Szląska. Nie zostały one jednak opublikowane.

Jerzy Kotula jako właściciel księgarni

W drugiej połowie 1882 roku bezskutecznie starał się o koncesję na drukarnię w Cieszynie od Rządu Krajowego w Opawie. W 1883 roku kupił księgarnię Eduarda Schroedera w Cieszynie i pod własnym nazwiskiem otworzył ją 1 lipca 1883.

Kotula był członkiem Macierzy Szkolnej oraz założonego w 1881 roku Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej. Współtworzył wydawane przez nie czasopismo "Przyjaciel Ludu".

Utrzymywał się nie tylko z prowadzenia księgarni – od 1884 roku był agentem Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie.

Od początku 1889 roku chorował. W kwietniu przestał zajmować się "Przyjacielem Ludu". W maju zrezygnował z działalności agenta ubezpieczeniowego.

Zmarł 29 lipca 1889 roku. Przyczyną śmierci, według metryki zgonu, był paraliż płuc. Sugestie jakoby popełnił samobójstwo, mimo że znalazły odbicie w literaturze[7], nie mają potwierdzenia w źródłach[8]. Pogrzeb Kotuli odbył się 31 lipca.

Pozostawione przez Jerzego Kotulę długi przejął jego ojciec Andrzej, z kolei księgarnię nabył Siegmund Stuks, Niemiec żydowskiego pochodzenia.

Przypisy

  1. M. Bogus, Kotulowie i ich działania oświatowe, s. 95, 97-98, 100.
  2. M. Bogus, Kotulowie i ich działania oświatowe, s. 118.
  3. M. Bogus, Kotulowie i ich działania oświatowe, s. 127.
  4. M. Bogus, Jerzy Kotula, s. 29.
  5. M. Bogus, Kotulowie i ich działania oświatowe, s. 155.
  6. Cyt. za M. Bogus, Jerzy Kotula, s. 33.
  7. L. Miękina, Prekursorzy, s. 121.
  8. M. Bogus, Jerzy Kotula, s. 40.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Jerzy Kotula.jpg
Jerzy Kotula