Jerzy Rogowski (inżynier)

Jerzy Rogowski
Data i miejsce urodzenia19 grudnia 1942
Warszawa
profesor nauk technicznych
Specjalność: astronomia geodezyjna, geodezja satelitarna, geodezyjne pomiary podstawowe
Alma MaterWydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej
Doktorat1974
Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej
Habilitacja1985
Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej
Profesura26 maja 1995[1]
profesor zwyczajny
uczelniaWydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Okres zatrudn.od października 2014
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi POL Medal Za Długoletnią Służbę Srebrny BAR.svg

Jerzy Bolesław Rogowski (ur. 19 grudnia 1942 w Warszawie) – polski geodeta, profesor nauk technicznych. Specjalizuje się w astronomii geodezyjnej, geodezji satelitarnej i geodezyjnych pomiarach podstawowych[1].

Życiorys

Absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1966). Doktorem został w 1974 na podstawie pracy zatytułowanej Analiza niepolarnych zmian szerokości geograficznej Józefosławia. W tym samym roku został kierownikiem Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego PW w Józefosławiu i na stanowisku tym pozostał przez kolejne 30 lat. Habilitację uzyskał w 1985 na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego i pracy pt. Problem stabilności dopplerowskiego układu odniesienia i jego konsekwencje w sieciach geodezyjnych. W latach 1977–1981 oraz 1987-1996 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej. W 1995 z rąk prezydenta RP otrzymał tytuł naukowy profesora. W latach 1996–2002 piastował urząd prodziekana Wydziału Geodezji i Kartografii PW, a w latach 2005–2007 – dyrektora Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej. Od 2005 do 2015 pracował w Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie, prowadząc studia na kierunku geodezji i kartografii. W 2014 został profesorem zwyczajnym na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni[2], którą to funkcję już wcześniej pełnił na Politechnice Warszawskiej oraz na Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie[1].

Działalność naukowa

Po ukończeniu studiów Rogowski został zatrudniony na Wydziale Geodezji i Kartografii PW. W latach 70., wykorzystując wynalezione przez siebie techniki, opracowywał fotograficzne obserwacje sztucznych satelitów Ziemi w Instytucie Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej. W 2. połowie lat 80. pracował dla Przedsiębiorstwa Geodezji i Kartografii Geokart. Brał wówczas udział w projektach obserwacji satelitarnej Ziemi w szeregu państw, m.in. Algierii. W Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym kierował badaniami naukowymi, dzięki którym zostało ono włączone w sieć stacji International GNSS Service, a z uzyskanych funduszy znacznie je rozbudował. Ponadto skupiał się na zastosowaniu technologii GPS w geodezji. Członek Komitetu Geodezji PAN, Królewskiego Instytutu Nawigacji w Londynie i Europejskiego Stowarzyszenia Geofizycznego[2].

Nagrody i odznaczenia

Ponadto wielokrotne wyróżnienia od rektora Politechniki Warszawskiej, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra edukacji narodowej[2].

Przypisy

  1. a b c Prof. dr hab. inż. Jerzy Bolesław Rogowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-06-21].
  2. a b c Jerzy Rogowski. [dostęp 2019-06-21].