Jerzy Roland

Jerzy Roland
Ilustracja
Z Lidią Wysocką w przedstawieniu "Nowa Dalila"
Imię i nazwiskoJerzy Konopka[1]
Data i miejsce urodzeniaok. 1900
Muszyna
Data i miejsce śmierci1940
Muszyna
Zawódaktor, dziennikarz
Współmałżonek

Alina Welińska, Aniela Miszczyk

Lata aktywności1929–1939

Jerzy Roland wł. Jerzy Konopka (ur. prawdopodobnie w 1900, zm. 1940 w Muszynie) – polski aktor.

Nagrobek Jerzego Rolanda w Muszynie
Ulica Jerzego Rolanda w Muszynie

Życiorys

Pochodził z rodziny aktorskiej, oboje rodzice – Teodor (1862–1928) i Helena Maria z Szymborskich (1872–1952) byli związani ze sceną. Aktorem był również jego starszy brat Witold. Jerzy Roland studiował prawo i nauki polityczne w Paryżu i przez pewien czas pracował tamże w dyplomacji i dziennikarstwie.

W 1929 powrócił do Polski i rozpoczął karierę aktorską w Warszawie. Początkowo występował w teatrach rewiowych (Morskie Oko, Wesołe Oko), potem na scenach Teatru Narodowego, Nowego, Letniego, Polskiego, Małego i ponownie Narodowego. Do jego najbardziej znanych ról teatralnych można zaliczyć Wacława w Zemście Fredry, Julka w Niedobrej miłości Nałkowskiej, Rousseau w Lecie w Rohant Iwaszkiewicza. W ocenie Jana Kreczmara był „jednym z czołowych amantów komediowych młodego pokolenia”. ”Był to, jak pisał Adam Grzymała-Siedlecki, w przeciwieństwie do ojca i brata talent refleksyjny, zapowiadał nie lada jaką przyszłość w postaciach o skomplikowanej psychologii.[2]

Wystąpił w kilku filmach, m.in. Kocha, lubi, szanuje (1934, reż. M. Waszyński), Bohaterowie Sybiru (1936, reż. M. Waszyński), O czym marzą kobiety (1937, reż. A. Marten), Zapomniana melodia (1938, reż. Konrad Tom). Współpracował z Polskim Radiem jako autor tekstów, spiker i aktor (m.in. w dialogach z Tadeuszem Bocheńskim). Był autorem tekstów kabaretowych, piosenek, a także poezji i felietonów.

Po wybuchu wojny pracował jako kelner. W 1940 podczas próby przedostania się za granicę został zatrzymany przez Niemców. W więzieniu w Muszynie popełnił samobójstwo. Został pochowany na cmentarzu w Muszynie.

Był dwukrotnie żonaty. Z tancerką Aliną Welińską miał syna Juliusza (ur. 1924, zm. 1977), lektora i aktora Polskiego Radia, występującego również na scenach warszawskich. Drugą żoną Rolanda była Aniela Miszczykówna, II voto Dzwonkowska (ur. 1913, zm. 1983), tancerka rewiowa, potem aktorka teatrów warszawskich.

Bibliografia

Przypisy

  1. na podstawie biogramu w serwisie filmpolski.pl [dostęp: 2012-11-20]
  2. Słownik biograficzny teatru polskiego 1765–1965. Warszawa: PWN, 1973, s. 905.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Grave of Jerzy Roland in Muszyna 1.jpg
Autor: Ilustracja, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nagrobek Jerzego Rolanda na cmentarzu w Muszynie
Lidia Wysocka i Jerzy Roland.jpg
Lidia Wysocka i Jerzy Roland w przedstawieniu "Nowa Dalila" w Teatrze Małym w Warszawie
Jerzy Roland Street in Muszyna.jpg
Autor: Ilustracja, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ulica Jerzego Rolanda w Muszynie.