Jerzy Tadeusz Błeszyński

Jerzy Tadeusz Błeszyński
Ilustracja
Kpt. Błeszyński w roku 1938
kapitan marynarki kapitan marynarki
Data i miejsce urodzenia

2 września 1906
Warszawa

Data i miejsce śmierci

9 września 1939
Gdynia

Przebieg służby
Lata służby

1929 – 1939

Siły zbrojne

Naval Ensign of Poland2.svg Marynarka Wojenna

Jednostki

ORP „Mewa”
Pociąg pancerny „Smok Kaszubski”

Stanowiska

dowódca ORP „Mewa”
dowódca poc. panc. „Smok Kaszubski”

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
Obrona Wybrzeża

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari

Jerzy Tadeusz Błeszyński (ur. 2 września 1906 w Warszawie, zm. 9 września 1939 w Gdyni) – kapitan marynarki, uczestnik II wojny światowej, obrońca Gdyni we wrześniu 1939 roku, dowódca pociągu pancernego „Smok Kaszubski”; kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Początki kariery

Po maturze zdanej w pińczowskim gimnazjum (matura 1925/26)[1] wstąpił do Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej, po ukończeniu której uzyskał w roku 1929 stopień podporucznika. Służył w Dywizjonie Minowców, jednocześnie uczęszczając na Kurs Oficerów Sygnałowych, a następnie był oficerem ordynansowym w Kierownictwie Marynarki Wojennej.

W roku 1935 uczestniczył w pierwszym rejsie harcerskiego jachtu Zawisza Czarny do Londynu, Antwerpii i Amsterdamu. W latach 1937-1938 był dowódcą trałowca ORP „Mewa”, a następnie, w randze kapitana, oficerem flagowym w Kierownictwie Marynarki Wojennej w Warszawie. Na kilka dni przed wybuchem wojny przyjechał do Gdyni jako kurier i już nie zdążył wrócić.

W obronie Wybrzeża

W dniu 2 września objął dowodzenie ORP „Mewa” zastępując rannego kpt. Lipkowskiego. Gdy 3 września, podczas nalotu na port helski, uszkodzona „Mewa”„” została zatopiona bombami (razem z niszczycielem ORP „Wicher” i stawiaczem min ORP „Gryf”), kpt. Błeszyński wrócił do Gdyni. Następnego dnia wziął ślub z Haliną Marczewską, córką kierownika Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej i tego samego dnia zainicjował budowę pociągu pancernego.

Pociąg „Smok Kaszubski” został zbudowany w ciągu 4 dni z 10–13 mm blach przeznaczonych na budowę niszczycieli. Dnia 8 września opuścił halę montażową na Oksywiu i podjął patrole bojowe na linii Gdynia – Wejherowo. 9 września pociąg wjechał do centrum opuszczonego już przez wojska polskie i zajętego przez Niemców Wejherowa. W zaciętej walce, jaka się wówczas wywiązała, kpt. Błeszyński został ciężko ranny. Przewieziono go natychmiast do szpitala w budynkach Szkoły Morskiej, gdzie zmarł tego samego dnia.

Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni (kwatera 1-10-7)[2].

Grób kapitana Jerzego Błeszyńskiego na Cmentarzu Witomińskim

Przypisy

  1. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego DXII Prace Historyczne, Zeszyt 62, „PIŃCZÓW I JEGO SZKOŁY W DZIEJACH” pod redakcją J. Wyrozumskiego, Henryk Barycz „Powstanie, wzrost i upadek gimnazjum różnowierczego w Pińczowie (1551-1565)”. PWN 1979.
  2. Wyszukiwarka cmentarna - Cmentarze Komunalne w Gdyni

Bibliografia

  • Małgorzata Sokołowska i Wiesława Kwiatkowska: Gdyńskie cmentarze: O twórcach miasta, portu i floty, Oficyna Verbi Causa 2003, ISBN 83-91-8526-2-8.
  • Jerzy Pertek: Wielkie dni małej floty, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1976.

Media użyte na tej stronie

Naval Ensign of Poland2.svg
Naval Ensign of Poland
Jerzy Tadeusz Błeszyński, kapitan.jpg
cptn Jerzy Tadeusz Błeszyński (1906-1939), c/o of Polish armoured train "Smok Kaszubski" (September 1939)
POL PMW pagon1 por marynarki infobox.svg
Naramiennik porucznika marynarki (MW RP). Przed 1952: kapitana marynarki.
Grob kpt. Jerzego Błeszyńskiego.jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
grob kpt. Jerzego Błeszyńskiego na Cmentarzu Witomińskim