Jewgienija Żygulenko

Jewgienija Żygulenko
Евгения Андреевна Жигуленко
major lotnictwa major lotnictwa
Data i miejsce urodzenia

1 grudnia 1920
Krasnodar

Data i miejsce śmierci

27 lutego 1994
Moskwa

Przebieg służby
Lata służby

1941–1945

Siły zbrojne

Armia Czerwona
Wojskowe Siły Powietrzne

Jednostki

46 Gwardyjski Pułk Nocnych Bombowców

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Medal „Za zasługi bojowe” Medal „Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945” Medal „Za obronę Kaukazu” Medal „Za wyzwolenie Warszawy” Medal „Weteran pracy”

Jewgienija Andriejewna Żygulenko (ros. Евгения Андреевна Жигуленко, ur. 1 grudnia 1920 w Jekaterynodarze, zm. 27 lutego 1994 w Moskwie) – radziecka pilotka wojskowa, major lotnictwa, reżyserka filmowa, Bohater Związku Radzieckiego (1945).

Życiorys

Dzieciństwo i młodość spędziła w Armawirze i Tichoriecku, później studiowała w Moskiewskim Instytucie Inżynierów i Moskiewskim Instytucie Lotniczo-Technologicznym, jednocześnie zajmowała się lataniem samolotem i skokami spadochronowymi w aeroklubie w Tuszynie, od października 1941 służyła w Armii Czerwonej. W styczniu 1942 skończyła kursy szturmanów (nawigatorów) przy wojskowej szkole lotników w Engelsie i została szefem łączności eskadry 46 gwardyjskiego pułku nocnych bombowców, od maja 1942 walczyła w wojnie z Niemcami. Od maja 1942 do maja 1945 jako szef łączności eskadry, lotnik, starszy lotnik i dowódca klucza walczyła na Froncie Południowym (od maja do lipca 1942) i Północno-Kaukaskim (od lipca do września 1942), w składzie Północnej Grupy Wojsk Frontu Zakaukaskiego (od września 1942 do stycznia 1943), ponownie na Froncie Północno-Kaukaskim (od stycznia do listopada 1943), w składzie Samodzielnej Armii Nadmorskiej (od listopada 1943 do maja 1944) i na 2 Froncie Białoruskim (od maja 1944 do maja 1945). Brała udział w bitwie o Kaukaz, wyzwoleniu Kubania, operacji kerczeńsko-eltigeńskiej, krymskiej, mohylewskiej, białostockiej, osowieckiej, mławsko-elbląskiej, pomorskiej i berlińskiej. W marcu 1945 została kontuzjowana i lekko ranna podczas walk w rejonie Stargardu. Podczas wojny wykonała 968 lotów bojowych bombowcem Po-2, wykonując bombardowania siły żywej i techniki wroga. W momencie zakończenia wojny miała stopień porucznika. Po wojnie do października 1945 służyła jako dowódca klucza nocnego bombowego pułku lotniczego w Północnej Grupie Wojsk stacjonującej w Polsce, w latach 1945–1949 studiowała w Wojskowym Instytucie Języków Obcych, później była lotnikiem-instruktorem w moskiewskim aeroklubie, następnie służyła w Dalekowschodnim Okręgu Wojskowym (kraj Kamczacki) i w Karpackim Okręgu Wojskowym (Sambor), we wrześniu 1955 w stopniu majora została przeniesiona do rezerwy. Mieszkała w Soczi, a od 1970 w Moskwie, gdzie w 1976 ukończyła studia na Wydziale Reżyserskim Wszechzwiązkowego Państwowego Instytutu Kinematografii i następnie pracowała jako reżyser w studiu kinowym im. Gorkiego, gdzie wyreżyserowała dwa filmy wojenne. Została pochowana na Cmentarzu Trojekurowskim. Jej imieniem nazwano ulice w Krasnodarze, Gelendżyku i Tichoriecku.

Odznaczenia

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Order of Lenin Ribbon Bar.svg
Ribbon bar for the Soviet decoration Order of Lenin. Drawn by Zscout370.
SU Medal For the Victory over Germany in the Great Patriotic War 1941-1945 ribbon.svg
Ribbon bar of the Medal "For the Victory over Germany in the Great Patriotic War 1941–1945". The Soviet Union (USSR).
1943avia-p08r.png
Autor: Васильев Кирилл Сергеевич (Kirill S. Vasilyev), Licencja: CC BY-SA 4.0
Союз Советских Социалистических Республик/Советский Союз/СССР

Вооруженные силы

Рабоче-Крестьянская Красная Армия (РККА)

Род войск: авиация

Знаки различия образца 1943г., погоны повседневные.

Воинское звание: Майор.

Первичный источник:

  • Указ Президиума Верховного Совета СССР «О введении погон для личного состава Красной армии» от 6 января 1943г., объявленный Приказом Народного Комиссара обороны СССР № 24 от 10 января 1943 г.
  • Приказ Народного Комиссара обороны СССР № 25 от 15 января 1943 г .«О введении новых знаков различия и об изменениях в форме одежды Красной Армии»

Вторичный источник:

  • Харитонов О.В. Иллюстрированное описание обмундирования и знаков различия Советской Армии (1918–1958), АИМ, Л., 1960.
Ribbon Medal For The Liberation Of Warsaw.png
Ribbon bar Medal For the Liberation of Warsaw
SU Order of the Red Banner ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Banner. The Soviet Union (USSR).
Золотая Звезда Героя Советского Союза.svg
Medal “Gold Star” of a “Hero of the Soviet Union”
SU Order of the Red Star ribbon.svg
Ribbon bar of the Order of the Red Star‎. The Soviet Union (USSR).
VeteranLaborRibbon.png
Ribbon bar Medal «Veteran of Labour»
Flag of the Soviet Air Force 2.svg
Flag of the Soviet Air Force
POL Order Wojny Ojczyźnianej 1kl BAR.svg
Baretka: Order Wojny Ojczyźnianej I klasy
CombatRibbon.png
Soviet Medal For Combat Service Ribbon.