Jezioro Łapińskie Nowe

Łapino Dolne
Państwo

 Polska

Rzeka

Radunia

Data budowy

1929–1929

Data uruchomienia

1929

Typ zapory

ziemna

Pojemność całkowita

1,6 mln m³

Powierzchnia

0,40 km²

Głębokość

9 m

Funkcja

zbiornik retencyjny

Położenie na mapie gminy Kolbudy
Mapa konturowa gminy Kolbudy, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łapino Dolne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łapino Dolne”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łapino Dolne”
Położenie na mapie powiatu gdańskiego
Mapa konturowa powiatu gdańskiego, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łapino Dolne”
Ziemia54°17′25″N 18°26′58″E/54,290278 18,449444

Jezioro Łapińskie Nowe (Łapino Górne) – zbiornik retencyjny w Polsce położony na wschodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego ("Obszar Chroniony Krajobrazu Doliny Raduni") w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, na terenie gminy Kolbudy przy turystycznych szlakach Wzgórz Szymbarskich i Skarszewskim. Przez jezioro przepływa rzeka Radunia zaś zachodnim brzegiem jeziora prowadzi trasa zawieszonej obecnie linii kolejowej Pruszcz Gdański-Stara Piła-Kartuzy. Zbiornik został utworzony w roku 1927 i obejmuje 1,6 miliona m³ (o długości 3 kilometrów, szerokości od 90 do 300 metrów), znajduje się na wysokości 100 m n.p.m. Zbiornik należy do pierwszego z serii zalewów zwanych Kaskadą Raduni.

Ogólna powierzchnia: 40 ha, maksymalna głębokość: 9 m.

Elektrownia wodna[1][2]

Widok na elektrownie od strony zalewu
Jaz burzowy

Elektrownię Wodną Łapino wybudowano w 1927 roku jako piątą elektrownię wodną na Raduni. Właścicielem nowej elektrowni był Senat Wolnego Miasta Gdańska, choć pierwotnym inwestorem przedsięwzięcia był Ferdynand Schichau. Po przegranym procesie o Radunię zmuszony był oddać inwestycję Senatowi WM Gdańska. Jest elektrownią derywacyjną zbiornikową ze zbiornikiem o wyrównaniu półdobowym. Zbiornik wypełnia naturalną dolinę Raduni. W wyniku budowy zapory i spiętrzenia rzeki pod wodą znalazła się stara papiernia, tartak, las, droga oraz kilka zabudowań gospodarczych. Woda spiętrzona w zbiorniku za pomocą rurociągu żelbetowego biegnącego przez korpus zapory jest kierowana do turbin. W budynku elektrowni rurociąg żelbetonowy przechodzi w stalowy, który rozprowadza wodę do dwóch turbin. Turbiny te wyprodukowały zakłady Schichau Elbing (Elbląg) w 1925 roku. W elektrowni Łapino prawdopodobnie po raz pierwszy na ziemiach polskich zastosowano rurociągi stalowe spawane elektryczne, zaledwie w kilka lat po wynalezieniu tej metody. W elektrowni zainstalowana jest trzecia turbina, czynna do dziś - o mocy 7 kW, jest to turbina potrzeb własnych elektrowni.

Niezwykle oryginalnym i unikatowym urządzeniem inżynierskim jest jaz burzowy, znajdujący się po lewej stronie elektrowni. Jaz ma zamknięcie segmentowe samoczynne z przeciwwagą. Podobne zamknięcia jazów stosowano w elektrowniach szwajcarskich i hiszpańskich na początku lat dwudziestych. Jaz wyposażony jest dodatkowo w klapę lodową. Poniżej jazu znajduje się czterostopniowa kaskada odprowadzająca wodę do kanału odpływowego elektrowni.

Dane techniczne[3]

Panorama jeziora.
  • średni przepływ: 5,18 m³/s
  • moc instalowana: 2294 kW
  • przełyk instalowany: 22,07 m³/s
  • rzędna piętrzenia: 99,80 m n.p.m.
  • spad: 13,8 m
  • średnia roczna produkcja: 4,19x106 kWh
  • liczba turbozespołów: 2

Na zachodnim brzegu jeziora położona jest wieś Łapino, natomiast wschodnim brzegiem biegnie jej granica z sołectwem Lublewo Gdańskie, a także ścieżka na trasie Szlaku Skarszewskiego PTTK (zielonego).

Zobacz też

Przypisy

  1. Elektrownia Wodna Łapino: Historia i opis. [dostęp 2011-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-21)]. (pol.).
  2. Łapino. [dostęp 2015-08-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
  3. Elektrownia Wodna Łapino: Dane techniczne. [dostęp 2011-02-16]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Polska hydrografia.jpg
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
Hydrographic map of Poland Author: Aotearoa, version desaturated and lightened by Mareklug
Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.92 N
  • S: 53.40 N
  • W: 16.65 E
  • E: 19.75 E
Legenda jezioro.gif
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
znak graficzny do map, ukazujący przykładowe jezioro
Elektrownia Łapino.jpg
Autor: Lotek70, Licencja: CC0
Łapino, elektrownia wodna
Kolbudy (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Kolbudy, Polska
Elektrownia Łapino1.jpg
Autor: Lotek70, Licencja: CC0
Łapino, elektrownia wodna
Powiat gdański location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu gdańskiego, Polska