Jezioro Łukie

Jezioro Łukie
Ilustracja
Pomost nad jeziorem Łukie
Położenie
Państwo Polska
RegionPojezierze Łęczyńsko-Włodawskie
Morfometria
Powierzchnia150 ha
Głębokość
• maksymalna

6 m
Hydrologia
Rzeki zasilającePiwonia, Dobra Rzeka
Położenie na mapie gminy Urszulin
Mapa konturowa gminy Urszulin, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łukie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łukie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łukie”
Położenie na mapie powiatu włodawskiego
Mapa konturowa powiatu włodawskiego, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łukie”
Ziemia51°24′37,6″N 23°05′02,8″E/51,410444 23,084111

Jezioro Łukie – największe jezioro na terenie Poleskiego Parku Narodowego (gmina Urszulin, powiat włodawski, województwo lubelskie). Zbiornik eutroficzny z bogatą roślinnością nawodną i szuwarową, ewoluujący w kierunku jeziora dystroficznego.

Na przestrzeni lat 1952–1992 nastąpił znaczący proces zarastania jeziora ze wszystkich stron, utworzyły się również trzy wyspy roślinności nawodnej w północnej jego części. Odnotowano ponadto wyschnięcie odcinka jeziora wysuniętego na południowy wschód[1].

Szlaki turystyczne

Nad jeziorem przebiega Ścieżka krajoznawcza - zielona.svg ścieżka przyrodnicza „Spławy” ze wsi Stare Załucze oraz szlak turystyczny czarny czarny szlak turystyczny do Zawadówki.

Przypisy

  1. Tadeusz J. Chmielewski, Beata Sielewicz, Iwona Butrym: Zmiany strukturalne i funkcjonalne ekosystemów jeziornych na tle zmian struktury ekologiczne rejonu Poleskiego Parku Narodowego w ciągu ostatnich 40 lat. W: Stanisław Radwan (red.): Ochrona ekosystemów wodnych w Polskim Parku Narodowym i jego otulinie. Lublin: Akademia Rolnicza w Lublinie. Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej Oddział w Lublinie, 1995, s. 99-100. ISBN 83-86172-13-4.

Bibliografia

  • Tadeusz J. Chmielewski, Beata Sielewicz, Iwona Butrym: Zmiany strukturalne i funkcjonalne ekosystemów jeziornych na tle zmian struktury ekologiczne rejonu Poleskiego Parku Narodowego w ciągu ostatnich 40 lat. W: Stanisław Radwan (red.): Ochrona ekosystemów wodnych w Polskim Parku Narodowym i jego otulinie. Lublin: Akademia Rolnicza w Lublinie. Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej Oddział w Lublinie, 1995, s. 99-100. ISBN 83-86172-13-4.
  • Poleski Park Narodowy. Mapa turystyczna. Skala 1:40.000. Wyd. I. Kraków: Wydawnictwo Kartograficzne Compass, 2012. ISBN 978-83-7605-260-1.

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Lublin Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Legenda jezioro.gif
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
znak graficzny do map, ukazujący przykładowe jezioro
POL Szlak czarny.svg
Czarny szlak turystyczny.
Ścieżka krajoznawcza - zielona.svg
Oznakowanie zielonej ścieżki krajoznawczej i przyrodniczej.
Uwaga! Oznaczenia ścieżek można łatwo wstawiać na polską Wikipedię przy pomocy szablonu – Szablon:Ścieżka.
Spławy Trail (23).JPG
Autor: Azymut (Rafał M. Socha), Licencja: CC BY-SA 4.0
Poleski Park Narodowy - Ścieżka przyrodnicza "Spławy"