Joachim Joachimczyk
Joachim Joachimczyk podczas powstania warszawskiego w rozmowie z żołnierzami baonu „Sokół” (pierwszy z lewej) | |
Podporucznik | |
Data i miejsce urodzenia | 16 maja 1914 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 4 maja 1981 |
Przebieg służby | |
Lata służby | od 1939 |
Główne wojny i bitwy | II wojna światowa, |
Joachim Joachimczyk (ur. 16 maja 1914 w Swornigaciach, zm. 4 maja 1981 w Gdańsku) – polski fotoreporter, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego.
Życiorys
Po uzyskaniu w 1935 roku świadectwa dojrzałości w Państwowym Gimnazjum w Chojnicach zamieszkał w Gdyni[1]. W 1939 walczył w kampanii wrześniowej w rejonie Gór Świętokrzyskich, jako podporucznik w 16. Dywizji Piechoty.
Podczas okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie. Posługiwał się wtedy pseudonimem „Joachim”. Był fotoreporterem Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy (BIP) Armii Krajowej. W powstaniu warszawskim najczęściej fotografował w śródmieściu. Był jednym z najaktywniejszych fotoreporterów BIP[2]. Po kapitulacji klisze i odbitki ukrył w piwnicy domu przy alei Róż, lecz po wyzwoleniu odnalazł tylko ich część[3].
Po kapitulacji powstania wywieziony do Stalagu X B znajdującego się w miejscowości Sandbostel pod Hamburgiem. Zbiegł podczas transportu wiozącego go do kolejnego obozu. Podróżując przez całe Niemcy bez żadnych dokumentów, zdołał dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego w listopadzie 1944 roku dostać się do Gdyni. Nawiązał kontakt z Tajnym Hufcem Harcerzy i wraz z nim zorganizował akcję B-1 oraz akcję B-2. W wyniku akcji B-1 sfotografowano okręty znajdujące się w porcie w Gdyni. Informacje przekazano Brytyjczykom, którzy w dniach 18–19 grudnia 1944 roku przeprowadzili nalot na port w Gdyni zatapiając wiele jednostek, między innymi niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”.
Po wojnie skończył studia ekonomiczne i pracował przez wiele lat jako dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Gdyni-Cisowej.
Autorstwo zdjęć sygnowanych pseudonimem „Joachim” było zagadką przez wiele lat, dopóki nie zostało rozszyfrowane w 1979 roku przez prof. Władysława Jewsiewickiego.
Jego zdjęcia gościły na wystawie Powstanie warszawskie w obiektywie powstańczych fotoreporterów (w latach 2004–2005, w Warszawie i Paryżu), znalazły się także w wielu publikacjach dotyczących powstania warszawskiego.
Pochowany w nowej Alei Zasłużonych na cmentarzu w Gdyni-Witominie (kwatera 26-37-13)[4].
Galeria zdjęć Joachima Joachimczyka z powstania warszawskiego
Przypisy
- ↑ Franciszka Gryko: Joachim Joachimczyk [w:] Powstanie warszawskie w fotografii „Joachima” Joachima Joachimczyka. Katalog wystawy. Warszawa: Zamek Królewski w Warszawie i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, 1984, s. 9.
- ↑ Władysław Jewsiewicki: Ocalić od zapomnienia [w:] Powstanie warszawskie w fotografii „Joachima” Joachima Jachimczyka. Katalog wystawy. Warszawa: Zamek Królewski w Warszawie i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, 1984, s. 7.
- ↑ Franciszka Gryko: Joachim Joachimczyk [w:] Powstanie warszawskie w fotografii „Joachima” Joachima Joachimczyka. Katalog wystawy. Warszawa: Zamek Królewski w Warszawie i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, 1984, s. 11.
- ↑ Wyszukiwarka cmentarna - Cmentarze Komunalne w Gdyni
Linki zewnętrzne
- Artykuł Cześć powstańcom – zdjęcia archiwalne
- Fotografie Joachimczyka. fototeka.1944.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-17)].
Media użyte na tej stronie
Naramiennik podporucznika Wojska Polskiego (1919-39).
Powstanie Warszawskie: Dwie sanitariuszki i ranny powstaniec (po prawej) z batalionu "Parasol" po wyjściu z kanału na ulicy Wareckiej przy Nowym Świecie (Śródmieście-Północ). Pośrodku stoi Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama". Po prawej Krzysztof Palester "Krzych".
Powstanie Warszawskie: Wedle źródła #3: Sanitariuszki I Batalionu Szturmowego Armii Krajowej "Nałęcz" udzielają pomocy rannemu powstańcowi, ppor. Henrykowi Mirowskiemu ps. "Dąb". Wedle źródła #4: Patrol sanitarny opatruje rannego kanoniera Ryszarda Głuchowskiego "Jaworzaka" z 2 Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" przy ul. Chmielnej 55. Stoją od lewej: kpr. Tadeusz Błażyński "Świda", kpr. pchor. Andrzej Rażniewski "Krzycki" d-ca III plutonu. Klęczą:. kpr. pchor. Piotr Osiński "Kaczanowski"; sierż. Henryk Łyżwiński "Czarny", kpr. pchor. Adam Bóbr "Jaxa", kpr. pchor. Jerzy Bogdanowicz "Hercuń", san. Krystyna Kamał "Szafrańska", san. Maria Jezierska "Bogdańska", nad torbą pochylona kpr. Elżbieta Skrzyńska "Żabska".
Fotograf Joachim Joachimczyk w rozmowie z oficerami baonu "Sokół".Z prawej ppor "Goryl" Brunon Wolski w srodku kpt "Skała" Alfons Laska.
Powstanie Warszawskie: Powstańcy ze Starówki wychodzą z kanałów na ulicy Wareckiej róg Nowego Światu.
Powstanie Warszawskie: Lista osób poszukiwanych w budynku PKO na ulicy Świętokrzyskiej róg Jasnej.
Powstanie Warszawskie: Budowa barykady przy ulicy Chmielnej, róg Nowego Światu, podczas nalotu. Grupa budujących stoi wzdłuż kamienicy Chmielna 1/3 (Nowy Świat 29).
Powstanie Warszawskie: Przenoszenie koniny przed gmachem Filharmonii na ulicy Jasnej 5.
Powstanie Warszawskie: Ranni jeńcy niemieccy z budynku PAST-y na ulicy Zielnej 37, przed przybyciem sanitariuszy. W ciągu kilkunastogodzinnej walki Niemcy stracili 36 żołnierzy i sześciu odniosło rany.
Powstanie Warszawskie: Stanowisko ckm-u na balkonie kamienicy po północnej stronie Alei Jerozolimskich ochrania przejście między Śródmieściem Północnym a Południowym.
Powstanie Warszawskie: Widok na płonącą PAST-ę przy przy ulicy Zielnej. Widok od strony ul. Świętokrzyskiej.
Powstanie Warszawskie: Barykada przez Aleje Jerozolimskie.
Powstanie Warszawskie: Powstańcy biorących udział w ataku na PAST-ę, jedzą na podwórzu kamienicy.
Powstanie Warszawskie: Plakat Do broni w szeregach AK nalepiony na murze. Informacje o plakacie:
- Autor: Mieczysław Jurgielewicz i Edmunt Burke
- Format: 100x70 cm litografia barwna
- Zlecenie: IV Wydziału Prasowo-Wydawniczego Biura Informacji i Propagandy AK
- Druk: Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze przy ulicy Chmielnej
Powstanie Warszawskie: Budowa przejścia między piwnicami kamienic na ulicy Marszałkowskiej 127-125-123
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
grób Joachima Joachimczyka w Nowej Alei Zasłużonych Cmentarza Witomińskiego (kwatera 26-37-13)
Powstanie Warszawskie: Powstańcy ostrzeliwujący od podwórza kościół św. Krzyża i gmach Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu.
Powstanie Warszawskie: Pomiar długości niewybuchu pocisku artyleryjskiego 600 mm z mozdzierza "Karla". Wedle zródła nr. 1 i 2: w podziemiach "Adrii" przy Moniuszki 10 dnia 18 sierpnia. Wedle zródła nr. 3: w podziemiach Prudentialu przy Placu Napoleona, dnia 30 sierpnia.