Joachim Joachimczyk

Joachim Joachimczyk
Joachim
Ilustracja
Joachim Joachimczyk podczas powstania warszawskiego w rozmowie z żołnierzami baonu „Sokół” (pierwszy z lewej)
Podporucznik Podporucznik
Data i miejsce urodzenia

16 maja 1914
Swornegacie

Data i miejsce śmierci

4 maja 1981
Gdańsk

Przebieg służby
Lata służby

od 1939

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa,
Kampania wrześniowa,
Armia Krajowa,
Powstanie warszawskie

Joachim Joachimczyk (ur. 16 maja 1914 w Swornigaciach, zm. 4 maja 1981 w Gdańsku) – polski fotoreporter, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego.

Życiorys

Po uzyskaniu w 1935 roku świadectwa dojrzałości w Państwowym Gimnazjum w Chojnicach zamieszkał w Gdyni[1]. W 1939 walczył w kampanii wrześniowej w rejonie Gór Świętokrzyskich, jako podporucznik w 16. Dywizji Piechoty.

Podczas okupacji niemieckiej mieszkał w Warszawie. Posługiwał się wtedy pseudonimem „Joachim”. Był fotoreporterem Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy (BIP) Armii Krajowej. W powstaniu warszawskim najczęściej fotografował w śródmieściu. Był jednym z najaktywniejszych fotoreporterów BIP[2]. Po kapitulacji klisze i odbitki ukrył w piwnicy domu przy alei Róż, lecz po wyzwoleniu odnalazł tylko ich część[3].

Po kapitulacji powstania wywieziony do Stalagu X B znajdującego się w miejscowości Sandbostel pod Hamburgiem. Zbiegł podczas transportu wiozącego go do kolejnego obozu. Podróżując przez całe Niemcy bez żadnych dokumentów, zdołał dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego w listopadzie 1944 roku dostać się do Gdyni. Nawiązał kontakt z Tajnym Hufcem Harcerzy i wraz z nim zorganizował akcję B-1 oraz akcję B-2. W wyniku akcji B-1 sfotografowano okręty znajdujące się w porcie w Gdyni. Informacje przekazano Brytyjczykom, którzy w dniach 18–19 grudnia 1944 roku przeprowadzili nalot na port w Gdyni zatapiając wiele jednostek, między innymi niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”.

Po wojnie skończył studia ekonomiczne i pracował przez wiele lat jako dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Gdyni-Cisowej.

Autorstwo zdjęć sygnowanych pseudonimem „Joachim” było zagadką przez wiele lat, dopóki nie zostało rozszyfrowane w 1979 roku przez prof. Władysława Jewsiewickiego.

Jego zdjęcia gościły na wystawie Powstanie warszawskie w obiektywie powstańczych fotoreporterów (w latach 2004–2005, w Warszawie i Paryżu), znalazły się także w wielu publikacjach dotyczących powstania warszawskiego.

Pochowany w nowej Alei Zasłużonych na cmentarzu w Gdyni-Witominie (kwatera 26-37-13)[4].

Grób Joachima Joachimczyka w Nowej Alei Zasłużonych Cmentarza Witomińskiego

Galeria zdjęć Joachima Joachimczyka z powstania warszawskiego

Przypisy

  1. Franciszka Gryko: Joachim Joachimczyk [w:] Powstanie warszawskie w fotografii „Joachima” Joachima Joachimczyka. Katalog wystawy. Warszawa: Zamek Królewski w Warszawie i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, 1984, s. 9.
  2. Władysław Jewsiewicki: Ocalić od zapomnienia [w:] Powstanie warszawskie w fotografii „Joachima” Joachima Jachimczyka. Katalog wystawy. Warszawa: Zamek Królewski w Warszawie i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, 1984, s. 7.
  3. Franciszka Gryko: Joachim Joachimczyk [w:] Powstanie warszawskie w fotografii „Joachima” Joachima Joachimczyka. Katalog wystawy. Warszawa: Zamek Królewski w Warszawie i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, 1984, s. 11.
  4. Wyszukiwarka cmentarna - Cmentarze Komunalne w Gdyni

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

PL Epolet ppor.svg
Naramiennik podporucznika Wojska Polskiego (1919-39).
Warsaw Uprising - Soldiers from Parasol on Warecka Street.jpg
Powstanie Warszawskie: Dwie sanitariuszki i ranny powstaniec (po prawej) z batalionu "Parasol" po wyjściu z kanału na ulicy Wareckiej przy Nowym Świecie (Śródmieście-Północ). Pośrodku stoi Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama". Po prawej Krzysztof Palester "Krzych".
Warsaw Uprising by Joachimczyk - Evacuation of Wounded - 12352.jpg
Powstanie Warszawskie: Wedle źródła #3: Sanitariuszki I Batalionu Szturmowego Armii Krajowej "Nałęcz" udzielają pomocy rannemu powstańcowi, ppor. Henrykowi Mirowskiemu ps. "Dąb". Wedle źródła #4: Patrol sanitarny opatruje rannego kanoniera Ryszarda Głuchowskiego "Jaworzaka" z 2 Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" przy ul. Chmielnej 55. Stoją od lewej: kpr. Tadeusz Błażyński "Świda", kpr. pchor. Andrzej Rażniewski "Krzycki" d-ca III plutonu. Klęczą:. kpr. pchor. Piotr Osiński "Kaczanowski"; sierż. Henryk Łyżwiński "Czarny", kpr. pchor. Adam Bóbr "Jaxa", kpr. pchor. Jerzy Bogdanowicz "Hercuń", san. Krystyna Kamał "Szafrańska", san. Maria Jezierska "Bogdańska", nad torbą pochylona kpr. Elżbieta Skrzyńska "Żabska".
Joachimczyk J powstanie.jpg
Fotograf Joachim Joachimczyk w rozmowie z oficerami baonu "Sokół".Z prawej ppor "Goryl" Brunon Wolski w srodku kpt "Skała" Alfons Laska.
Warsaw Uprising by Joachimczyk - Out of Canals - 12402.jpg
Powstanie Warszawskie: Powstańcy ze Starówki wychodzą z kanałów na ulicy Wareckiej róg Nowego Światu.
Warsaw Uprising - List of Lost Ones.jpg
Powstanie Warszawskie: Lista osób poszukiwanych w budynku PKO na ulicy Świętokrzyskiej róg Jasnej.
Warsaw Uprising - Air Raid (1944).jpg
Powstanie Warszawskie: Budowa barykady przy ulicy Chmielnej, róg Nowego Światu, podczas nalotu. Grupa budujących stoi wzdłuż kamienicy Chmielna 1/3 (Nowy Świat 29).
Warsaw Uprising by Joachimczyk - pasta POWs - 281.jpg
Powstanie Warszawskie: Ranni jeńcy niemieccy z budynku PAST-y na ulicy Zielnej 37, przed przybyciem sanitariuszy. W ciągu kilkunastogodzinnej walki Niemcy stracili 36 żołnierzy i sześciu odniosło rany.
Warsaw Uprising by Joachimczyk - CKM - 443.jpg
Powstanie Warszawskie: Stanowisko ckm-u na balkonie kamienicy po północnej stronie Alei Jerozolimskich ochrania przejście między Śródmieściem Północnym a Południowym.
Warsaw Uprising by Joachimczyk - Burning PASTa - 12338.jpg
Powstanie Warszawskie: Widok na płonącą PAST-ę przy przy ulicy Zielnej. Widok od strony ul. Świętokrzyskiej.
Warsaw Uprising by Joachimczyk - Insurgents Eating - 311.jpg
Powstanie Warszawskie: Powstańcy biorących udział w ataku na PAST-ę, jedzą na podwórzu kamienicy.
Warsaw Uprising by Joachimczyk - Do broni w szeregach AK - 97.jpg
Powstanie Warszawskie: Plakat Do broni w szeregach AK nalepiony na murze. Informacje o plakacie:
Warsaw Uprising by Joachimczyk - tunel - 695.jpg
Powstanie Warszawskie: Budowa przejścia między piwnicami kamienic na ulicy Marszałkowskiej 127-125-123
Grób Joachima Joachimczyka.jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
grób Joachima Joachimczyka w Nowej Alei Zasłużonych Cmentarza Witomińskiego (kwatera 26-37-13)
Warsaw Uprising by Joachimczyk - Holy Cross Church - 593.jpg
Powstanie Warszawskie: Powstańcy ostrzeliwujący od podwórza kościół św. Krzyża i gmach Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu.
Warsaw Uprising by Joachimczyk - Dud in Adria - 459.jpg
Powstanie Warszawskie: Pomiar długości niewybuchu pocisku artyleryjskiego 600 mm z mozdzierza "Karla". Wedle zródła nr. 1 i 2: w podziemiach "Adrii" przy Moniuszki 10 dnia 18 sierpnia. Wedle zródła nr. 3: w podziemiach Prudentialu przy Placu Napoleona, dnia 30 sierpnia.