Joan Higginbotham

Joan Higginbotham
Ilustracja
Joan Higginbotham (2003)
Data i miejsce urodzenia3 sierpnia 1964
Chicago
Narodowośćamerykańska
Funkcjaspecjalistka misji
Łączny czas misji kosmicznych12 dni, 20 godzin i 44 minuty
MisjeSTS-116

Joan Elizabeth Miller Higginbotham (ur. 3 sierpnia 1964 w Chicago) – amerykańska astronautka, inżynier.

Wykształcenie

  • 1982 – w rodzinnym Chicago ukończyła szkołę średnią (Whitney M. Young Magnet High School).
  • 1987 – została absolwentką Southern Illinois University w Carbondale, gdzie uzyskała licencjat z inżynierii elektrycznej.
  • 1992 – na Florida Institute of Technology otrzymała stopień magistra w dziedzinie zarządzania.
  • 1996 – na tej samej uczelni zdobyła stopień magistra w zakresie systemów kosmicznych.

Praca w NASA i kariera astronautki

  • 1987–1996 – w 1987 rozpoczęła pracę w NASA. W Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego (Kennedy Space Center) początkowo była zatrudniona w dziale ds. systemów elektrycznych i telekomunikacyjnych. Zajmowała się tam ładunkami użytecznymi. Zaledwie po pół roku powierzono jej kierowanie doświadczeniami na wahadłowcu Columbia. Później zajmowała się m.in. testami zgodności instalacji elektrycznych wszystkich ładunków użytecznych z systemami wahadłowców. Była również kierownikiem średniego szczebla w dziale zarządzania i operacji promów kosmicznych (Shuttle Operations and Management). Kierowała także grupą inżynierów zajmujących się najbardziej krytycznymi etapami lotu wahadłowca. Podczas realizacji programu Shuttle-Mir Higginbotham była zastępcą głównego inżyniera ds. promu Atlantis. Brała udział w pracach nad integracją nowego węzła cumowniczego (Orbiter Docking Station – ODS) z systemami wahadłowca. Była również głównym inżynierem projektu dla wahadłowca OV-102 Columbia. Do jej zadań należały m.in. zagadnienia dotyczące poszukiwania i usuwania błędów oraz testowanie wyposażenia. W 1994 znalazła się wśród 122 finalistów naboru do 15 grupy astronautów NASA, ale tym razem nie została zakwalifikowana.
  • 1996 – 1 maja zakwalifikowano ją do 16 grupy astronautów NASA. Do tego czasu aktywnie uczestniczyła w 53 zabezpieczeniach startów wahadłowców. W sierpniu razem z 43 innymi kandydatami (10 pilotów, 25 specjalistów misji oraz 9 cudzoziemców) rozpoczęła dwuletni trening podstawowy.
  • 1998 – zakończyła wspomniane przeszkolenie, po którym otrzymała uprawnienia specjalisty misji i przydział do Biura Astronautów NASA. Tam trafiła do działu ładunków użytecznych oraz systemów podtrzymywania życia (Payloads & Habitability Branch). Później pracowała w Laboratorium Integracji Awioniki Wahadłowca (Shuttle Avionics Integration Laboratory – SAIL), a także w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego w Operations Support Branch, gdzie zajmowała się testowaniem i kontrolą modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Później została przeniesiona do działu łączności z załogami (CapCom Branch).
  • 2002 – została wyznaczona do pełnienia funkcji specjalisty misji podczas lotu STS-117, który miał się odbyć we wrześniu 2003. Katastrofa promu Columbia spowodowała, że plan lotów uległ gruntownej modyfikacji i opóźnieniu.
  • 2005 – w lutym otrzymała nominacje do załogi misji STS-116.
  • 2006 – w grudniu uczestniczyła w misji STS-116 wahadłowca Discovery.
  • 2007 – 1 października NASA ogłosiła skład załogi do misji STS-126. Higginbotham, która miała w niej uczestniczyć już w listopadzie zrezygnowała z drugiego lotu w kosmos i opuściła NASA. Wybrała pracę w sektorze prywatnym.

Nagrody i odznaczenia

  • medal NASA „Za wyjątkowe zasługi” (NASA Exceptional Service Medal)
  • nagroda grupowa za dokonania związane z lotem STS-26 (pierwszy lot wahadłowca po katastrofie Challengera)
  • pochwała za zasługi związane z misjami dla Departamentu Obrony USA (Commendation of Merit for Service to the Department of Defense Missions)
  • nagroda „Czarnej Róży” (2007 Black Rose Award) przyznana przez Amerykańską Ligę Czarnych Kobiet (The League of Black Women) za wkład w równouprawnienie

Wykaz lotów

Loty kosmiczne, w których uczestniczyła Joan E. Higginbotham
NrData startuStatek kosmicznyData lądowaniaStatek kosmicznyFunkcjaCzas trwania
1
10 grudnia 2006
STS-116 Discovery
F-33
22 grudnia 2006
STS-116 Discovery
F-33
Specjalista misji (MS-4)
12 dni 20 godzin 44 minuty i 24 sekundy[1]
Łączny czas spędzony w kosmosie — 12 dni 20 godzin 44 minuty i 24 sekundy

Zobacz też

Przypisy

  1. NASA: Relacja z lądowania misji STS-116 (ang.). [dostęp 2010-09-14].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Astronauts Joan Higginbotham (STS-116) and Sunita Williams (Expedition 14) on the International Space Station.jpg
Astronauts Joan E. Higginbotham (foreground), STS-116 mission specialist, and Sunita L. Williams, Expedition 14 flight engineer, refer to a procedures checklist as they work the controls of the Space Station Remote Manipulator System (SSRMS) or Canadarm2 in the Destiny laboratory of the International Space Station during flight day four activities.