Joanna Keller-Michalik
Data i miejsce urodzenia | 23 stycznia 1935 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 27 sierpnia 1977 |
Zawód | |
Współmałżonek |
Joanna Keller-Michalik (ur. 23 stycznia 1935 w Warszawie, zm. 27 sierpnia 1977 w Łomiankach) – polska aktorka teatralna i pisarka.
Życiorys
Pochodziła z rodziny o aktorskich tradycjach, jej rodzicami byli Antoni Keller i Wanda z Rostkowskich, babka ze strony matki była aktorką (Aleksandra Uszyńska-Rostkowska), a dziadek dyrektorem teatrów m. st. Warszawy (Bronisław Rostkowski). Mężem Joanny Keller był aktor Stanisław Michalik, z którym miała syna Gabriela Michalika.
Ukończyła XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie, a następnie studiowała slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów była statystką w Teatrze Polskim oraz współpracowała z kabaretem Pinezka. W 1956 ukończyła studia i przez dwa lata była lektorką w Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego, na następnie rozpoczęła studia aktorskie na krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Ukończyła je w 1962, debiutowała 2 września tego samego roku rolą Heleny w „Śnie nocy letniej” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Występowała tam do 1965, za rolę Teodory w „Dowodzie osobistym” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej otrzymała nagrodę Stańczyka, przyznawaną przez gdański miesięcznik Litery. W 1965 przyłączyła do zespołu Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu i występowała tam do 1969, a następnie powróciła do Warszawy. Do 1973 występowała na scenie Teatru Ziemi Mazowieckiej, na następnie w Teatrze Ochoty. W ciągu swojej kariery zagrała ok. czterdziestu ról, ostatnią była Kaleria w „Letnikach”, premiera miała miejsce 2 marca 1977[1].
Poza grą aktorską opracowywała montaże poetyckie dla małych form teatralnych i monodramów oraz uczestniczyła młodzieżowych obozach szkoleniowych grup teatr, prowadzonych przez Teatr Ochoty. Joanna Keller-Michalik była autorką opowiadań, które były publikowane na łamach czasopism i dzienników, m.in. „Kultura”, „Literatura”, Życie Warszawy”[2]. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 101-3-24)[3].
Przypisy
- ↑ Michał Misiorny „Joanna Keller-Michalik (1935-1977)” Teatr nr 22 30 października 1977 (e-teatr.pl – wortal teatru polskiego).
- ↑ Joanna Keller, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby). [online] [dostęp 2021-04-08] .
- ↑ Cmentarz Stare Powązki: BRONISŁAW ROSTKOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-10-09] .
Linki zewnętrzne
- Joanna Keller, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby). [online] [dostęp 2021-04-09] .
- Joanna Keller w bazie filmpolski.pl
Media użyte na tej stronie
Autor: Krzem Anonim, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Joanny Keller-Michalik na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 101, rząd 3, grób 24)