Jodłów (województwo lubuskie)

Jodłów
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Powiat

nowosolski

Gmina

Nowa Sól

Liczba ludności 

60

Strefa numeracyjna

68

Tablice rejestracyjne

FNW

SIMC

0912155

Położenie na mapie gminy wiejskiej Nowa Sól
Mapa konturowa gminy wiejskiej Nowa Sól, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Jodłów”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Jodłów”
Położenie na mapie powiatu nowosolskiego
Mapa konturowa powiatu nowosolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Jodłów”
Ziemia51°52′38″N 15°57′31″E/51,877222 15,958611

Jodłówwieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Nowa Sól.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Lokalizacja

Jodłów jest miejscowością letniskową położoną w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego, około 1 km na zachód od drogi wojewódzkiej nr 318 biegnącej od Sławy do Lubięcina, nad Jeziorem Tarnowskim Dużym.

Charakterystyka

Jodłów ma obecnie 60 stałych mieszkańców oraz 146 właścicieli domów letniskowych wraz z rodzinami[1]. Zabudowa ma charakter wsi wielodrożny. Na jego terenie zarejestrowane są trzy podmioty gospodarcze jednoosobowe lub rodzinne. W centrum wsi znajduje się sklep ogólnospożywczy (ze świetlicą) oraz bar. W sąsiedztwie, a także w innych osiedlach jest wiele domów przeznaczonych pod wynajem. Przy plaży stoi restauracja. Poza sezonem letnim cała działalność usługowa jest bardzo ograniczona. Na obrzeżach wsi zlokalizowano także mały kościół, w którym co niedziele odprawiana jest Msza Święta.

Historia

Osada została najprawdopodobniej założona na początku XVII wieku, kiedy właściciele okolicznych terenów Schönaichowie z Siedliska prowadzili akcję zagospodarowania terenów wokół Jeziora Tarnowskiego Dużego[2]. Położony w pobliżu obecnej wsi folwark uwzględniony został na mapie baronatu siedlisko – bytomskiego z początku XVII wieku. W 1844 roku prócz folwarku i owczarni wzmiankowano 19 posesji i 150 mieszkańców w miejscowości Polnisch Tarnau (nazwa od Jeziora Tarnowskiego Dużego). W tym czasie folwark wraz z pobliskimi wsiami Dąbrowno i Okopiec tworzył jedną całość ziemską. W latach 1937-1945 obowiązywała nowa nazwa – Tannendorf. Gospodarstwo funkcjonowało do końca II wojny światowej. Później tylko niewielki odsetek mieszkańców Jodłowa utrzymywał się z pracy na roli, pozostali byli pracownikami Lasów Państwowych. W latach 80. wieś stopniowo zaczęła się przekształcać w miejscowość letniskową. Obszar cypla został wyznaczony na pole biwakowe, a w pozostałej części wsi powstało wiele nowych domów mieszkalnych i letniskowych oraz kilka budynków przeznaczone na usługi handlowe i hotelarskie.

Sport

Na terenie wsi znajdują się dwa boiska do siatkówki plażowej, jedno boisko do piłki nożnej. Największą popularnością cieszy się jednak „plażówka”. Od 2010 roku odbywa się tu Dzień Jodłowa, organizowany w ostatnią sobotę lipca przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów przy wsparciu finansowym Gminy Nowa Sól. Główną atrakcją jest Turniej Siatkówki Plażowej i Biesiada Ludowa.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Lubusz Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lubusz Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.18 N
  • S: 51.33 N
  • W: 14.40 E
  • E: 16.60 E
Nowa Sól County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Nowa Sól County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 52.05 N
  • S: 51.63 N
  • W: 15.43 E
  • E: 16.03 E
POL gmina Nowa Sól COA.svg
Herb gminy Nowa Sól