Jody Scheckter

Jody Scheckter
Ilustracja
Jody Scheckter 10 lipca 1976 roku na padoku Nürburgringu
Imię i nazwisko

Jody David Scheckter

Państwo

 Południowa Afryka

Data i miejsce urodzenia

29 stycznia 1950
East London

Sukcesy

1974: Bronze medal icon.svg Formuła 1
1976: Bronze medal icon.svg Formuła 1
1977: Silver medal icon.svg Formuła 1
1979: Gold medal icon.svg Formuła 1

Jody Scheckter (ur. 29 stycznia 1950 w East London) – południowoafrykański, były kierowca wyścigowy, mistrz świata Formuły 1 w sezonie 1979.

Życiorys

Scheckter szybko dostał się do Formuły 1 po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii w 1970. Zadebiutował w Grand Prix USA na torze Watkins Glen w McLarenie, gdzie jechał na trzeciej pozycji, jednak po błędzie spadł na dziewiąte miejsce. Rozwijał się dalej i rok później wygrał mistrzostwa Formuły 5000 i wziął udział w pięciu wyścigach Formuły 1. W GP Francji był bliski zwycięstwa w swym trzecim starcie w Formule 1, jednak zderzył się z Emersonem Fittipaldim. W następnym starcie Scheckter spowodował duży wypadek, po którym odpadło 12 pojazdów. To wydarzenie podsumowuje jego wczesną karierę. Scheckter wystąpił z numerem 0 w Grand Prix USA i Grand Prix Kanady w sezonie 1973. Prócz niego tylko Damon Hill jeździł z takim numerem.

Tyrrell nie miał problemów, aby ściągnąć szybkiego Schecktera i dać mu cały sezon w F1 w 1974. Jody odwdzięczył się trzecim miejscem w klasyfikacji kierowców i zwycięstwami w GP Szwecji i GP Wielkiej Brytanii. W ciągu roku zdobył punkty w ośmiu kolejnych wyścigach, co jest jednym z najlepszych wyników w historii. W 1975 Jody i jego zespół nie osiągnęli znaczących sukcesów, ale rok 1976 znów dał trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców. W tym sezonie Tyrrell używał jednego z najbardziej radykalnych bolidów w historii Formuły 1, sześciokołowego Tyrrella P34. Scheckter wygrał w Grand Prix Szwecji na torze Anderstorp. W dwunastu wyścigach punktował dziesięć razy.

Przed sezonem 1977 Scheckter przeszedł do nowego kanadyjskiego zespołu Wolf i wygrał w ich pierwszym wyścigu. Wygrał jeszcze dwa wyścigi i był często na podium, kiedy udawało mu się ukończyć wyścigi. Przegrał jednak z dominującym Nikim Laudą. Rok następny nie był tak pomyślny i Scheckter ukończył go na siódmym miejscu. Na sezon 1979 przeszedł do Ferrari.

Krytycy twierdzili, że nie zdoła być w dobrych stosunkach z zarządem, jednak przekroczył najśmielsze oczekiwania i pomógł zdobyć Ferrari jeden z bardziej pamiętanych tytułów mistrza świata konstruktorów F1 razem z Gilles'em Villeneuve'm. Scheckter za kierownicą bolidu Ferrari 312T4 konsekwentnie kończył wyścigi, wygrywając trzy z nich i zdobył tytuł mistrza świata kierowców. Następny sezon był katastrofą. Scheckter walczył nie o obronę tytułu, a o zakwalifikowanie się do poszczególnych GP. Zdołał zdobyć zaledwie dwa punkty i wycofał się z wyścigów.

Scheckter był ostatnim mistrzem Formuły 1 dla Ferrari do czasu zdobycia tytułu przez Michaela Schumachera w sezonie 2000. Po odejściu od sportu Scheckter założył własną firmę. Pieniądze z firmy pozwoliły Scheckterowi wspomóc kariery jego synów – Tomasa i Toby'ego.

Obecnie Jody Scheckter zajmuje się produkcją żywności na własnej organicznej farmie.

Media użyte na tej stronie

Flag of South Africa (1928–1994).svg
Flag of South Africa, also known as the Oranje-Blanje-Blou, used from 31 maja 1928 until 27 kwietnia 1994
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii