Johann Bernoulli

Johann Bernoulli
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia27 lipca 1667
Bazylea
Data i miejsce śmierci1 stycznia 1748
Bazylea
Zawód, zajęciematematyk, fizyk matematyczny
podpis

Johann Bernoulli (ur. 27 lipca 1667 w Bazylei, zm. 1 stycznia 1748 tamże[1]) – szwajcarski matematyk i fizyk matematyczny, członek Petersburskiej Akademii Nauk, profesor uniwersytetów w Bazylei i w Groningen.

Bernoulli w matematyce zajmował się głównie analizą, a w fizyce – mechaniką klasyczną.

Życiorys

Pochodził ze znanej rodziny matematyków – Bernoullich. Jego synem był Daniel Bernoulli, bratem – Jacob. Był profesorem uniwersytetów w Groningen (Holandia) od 1695 i Bazylei od 1705 roku. Zajmował się rachunkiem różniczkowym, całkowym i wariacyjnym oraz liniami geodezyjnymi. Sformułował i rozwiązał niezależnie od brata Jakoba zagadnienie brachistochrony. Odkrył talent matematyczny Leonharda Eulera i odwiódł jego ojca od decyzji kształcenia Leonharda na pastora. Był twórcą twierdzenia rachunku różniczkowego i całkowego, które umożliwia obliczanie granic wyrażeń dających w wyniku symbol nieoznaczony (reguła de l'Hospitala).

Przypisy

  1. Bernoulli Johann (Jean), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-12-19].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Johann Bernoulli.jpg
The Swiss mathematician Johann Bernoulli.
Jean Bernoulli signature.png
Signature du mathématicien et physicien suisse Bernoulli, figurant dans lettres autographes composant la collection de M. Alfred Bovet, décrites par Étienne Charavay (1848-1899) ; imprimé sous la direction de Fernand Calmettes en 1887