Johann Koerbecke

Johann Koerbecke
Ilustracja
Zwiastowanie
Art Institute of Chicago
Data urodzenia

ok. 1410/1420

Data śmierci

13 czerwca 1491

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

gotyk międzynarodowy

Johann Koerbecke (ur. ok. 1410/1420 Coesfeld lub w Münster, zm. 13 czerwca 1491) – niemiecki malarz czynny w Westfalii, przedstawiciel westfalskiej szkoły.

Życie i praca

Od 1442 roku, po śmierci swojego ojca Hinricka Koerbecke'go, zamieszkał w rodzinnym domu matki w Münster. Kilkakrotnie wymieniany jest w archiwach miasta: w latach 1453 i 1484. Około 1460 „Joannes Koerbecke, de Meler” został wymieniony jako członek Bractwa Matki Bożej w kościele Świętego Idzi. Po śmierci jego warsztat prawdopodobnie do 1495 roku prowadziła jego żona Elsa. Miał dwóch synów: Hinricka, który został duchownym i Hermanna, który został malarzem[1].

Jego styl kształtował się pod wpływem Konrada z Soes, Stephana Lochnera i sztuki niderlandzkiej. Pierwsze prace powstałe w latach 1440–1450 (Ołtarz z Langenhorst) posiadają charakterystyczne dla jego sztuki połyskliwe barwy i perspektywiczne ujęcia przestrzeni. Postacie przez niego ukazywane, zwłaszcza głowy są żywo charakteryzowane[2]. Współpracował lub poznał sztukę Mistrza Ołtarza z Schöppingen i Mistrza 1473 roku. Pod koniec swojego życia w jego stylu widoczne są wpływy Mistrza Życia Marii[2].

Przypisywane prace

Prócz głównego dzieła jakim był Ołtarz z Marienfelde z prac artysty pozostały jedynie fragmenty innych obrazów[2]. Do nich należą dwa skrzydła z Ołtarza z Langenhorst powstałe w latach 1440–1450.

Ołtarz z Marienfelde

Ołtarz z Marienfelde powstał w 1457 roku dla klasztoru cysterskiego w Harsewinkela, w rejencji Münster, gdzie znajdował się do 1681 roku. Ołtarz konsekrował biskup pomocniczy Johannes Wennecker, 25 czerwca 1458 roku. Tryptyk ołtarzowy składał się z szesnastu paneli, z czego piętnaście zachowało się do czasów współczesnych. Dzieło rozproszone jest po różnych kolekcjach:

W Westfalskim Państwowym Muzeum Historii Sztuki i Kultury w Münster znajdują się panele:

  • Aresztowanie Chrystusa
  • Chrystus przed Piłatem
  • Szydzenie z Chrystusa
  • Prezentacja w świątyni
  • Zmartwychwstały Chrystus z Marią
  • Złożenie do grobu

Pozostałe panele:

Lewe skrzydło zewnętrzneLewe skrzydło wewnętrznePrawe skrzydło wewnętrznePrawe skrzydło zewnętrzne
GefangennahmeChristus vor PilatusTempelgang MariensVerkündigung an MariaDarstellung im TempelErscheinung des Auferstandenen vor MariaKreuztragungKreuzigung
GeißelungVerspottungGeburt ChristiCzęść utraconaHimmelfahrt ChristiHimmelfahrt MariensGrablegungAuferstehung

Przypisy

Bibliografia

  • Wolfgang Hütt: Niemieckie malarstwo i grafika późnego gotyku i renesansu. Warszawa: PWN, 1985. ISBN 83-01-04621-X.

Media użyte na tej stronie