John Boorman

John Boorman
Ilustracja
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Data i miejsce urodzenia18 stycznia 1933
Shepperton
Zawódreżyser, scenarzysta, producent filmowy
Lata aktywnościod 1962

John Boorman (ur. 18 stycznia 1933 w Shepperton) – brytyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Boorman, choć ma w dorobku także dzieła innych gatunków, jest uznawany za mistrza kina sensacyjnego. Jego filmy charakteryzuje szczególna dbałość o psychologiczną wiarygodność występujących w nich postaci.

Życiorys

Karierę zaczynał w angielskiej telewizji, w 1965 zrealizował film muzyczny Catch Us If You Can z popularną w latach 60. grupą The Dave Clark Five. Dwa lata później powstał jego pierwszy amerykański film – psychologiczny dreszczowiec Zbieg z Alcatraz z Lee Marvinem w roli głównej. Po wejściu na ekrany film spotkał się z niezbyt przychylnym przyjęciem, dziś jest jednak uważany za dzieło wybitne.

W 1969 Boorman nakręcił kolejny obraz z Marvinem – w wojennym Piekle na Pacyfiku partnerował mu Toshirō Mifune. W 1972 zrealizował Wybawienie, brutalną opowieść o grupie kajakarzy zaatakowanych w czasie spływu przez miejscowych. W tej dekadzie Boorman nakręcił także film sf. Zardoz z Seanem Connerym (1974) oraz drugą część Egzorcysty (1977).

Zrealizowany w 1981 we współpracy amerykańsko-brytyjskiej Excalibur jest pełną rozmachu ekranizacją mitu o Królu Arturze. Z kolei Nadzieja i chwała (1987) jest najbardziej osobistym filmem Boormana - reżyser powrócił w nim pamięcią do Wielkiej Brytanii czasu wojny i dorastania w bombardowanym Londynie.

W 1998 Boorman zrealizował Generała. Film odtwarza życie autentycznego dublińskiego bandyty Martina Cahilla i luźno nawiązuje do konfliktu w Ulsterze. W 2002 na ekrany kin wszedł dramat szpiegowski Krawiec z Panamy zrealizowany na podstawie powieści Johna le Carré o tym samym tytule. Filmy Anglika kilkakrotnie zostały nominowane do Oscara.

Jest ojcem Charleya Boormana, aktora, podróżnika, miłośnika motocykli, autora telewizyjnych programów przygodowych i podróżniczych.

Boorman jest honorowym członkiem tajnego stowarzyszenia zwanego Sons of Lee Marvin.

Przewodniczył obradom jury konkursu głównego na 61. MFF w Wenecji (2004) oraz jury sekcji "Cinéfondation" na 62. MFF w Cannes (2009). Wcześniej zasiadał w jury konkursu głównego na 48. MFF w Wenecji (1991) oraz na 45. MFF w Cannes (1992).

Wybrana filmografia

Reżyser

Nagrody

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

John Boorman Cannes 2014.jpg
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
John Boorman au festival de Cannes
JohnBoorman 2006.jpg
Autor: Mario Antonio Pena Zapatería z Irun, Spain, Licencja: CC BY-SA 2.0
John Boorman at the 2006 San Sebastian International Film Festival.
John Boorman (The Tiger's Tail)