John Prescott

John Prescott
Ilustracja
Zdjęcie z 2007 roku
Data i miejsce urodzenia

31 maja 1938
Prestatyn

Wicepremier Wielkiej Brytanii
Okres

od 2 maja 1997
do 27 czerwca 2007

Przynależność polityczna

Partia Pracy

Poprzednik

Michael Heseltine

Następca

Nick Clegg[1]

John Leslie Prescott (ur. 31 maja 1938 w Prestatyn w Walii), brytyjski polityk, wiceprzewodniczący Partii Pracy, wicepremier Wielkiej Brytanii w latach 1997-2007.

Jest synem nastawniczego kolejowego i wnukiem górnika. Urodził się w Walii, ale dzieciństwo spędził w Brinsworth w południowym Yorkshire. Uczęszczał do Brinsworth Primary School. Po przeprowadzce rodziny do Ellesmere Port w hrabstwie Cheshire Prescott kontynuował naukę w Grange Secondary Modern School. Po ukończeniu szkoły pracował jako steward w marynarce handlowej w liniach Cunard. Podczas podróży do Nowej Zelandii w 1957 r. Prescott poznał Anthony'ego Edena, którego określił jako "prawdziwego gentelmana". Po zakończeniu służby w marynarce Prescott rozpoczął naukę na niezależnym Ruskin College w Oksfordzie, gdzie uzyskał dyplom z ekonomii i politologii. Następnie uzyskał tytuł naukowy z ekonomii i historii ekonomicznej w uniwersytecie w Hull.

Jeszcze podczas służby w marynarce Prescott był działaczem lewicowych związków zawodowych. W 1970 r. wygrał wybory do Izby Gmin w okręgu Kingston upon Hull East. Wcześniej, w 1966 r., Prescott próbował szczęścia w okręgu Southport, ale przegrał tam znacząco z kandydatem konserwatystów. W latach 1974-1979 był deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Było to w czasach, kiedy europarlamentarzyści byli nominowani przez krajowe parlamenty.

Prescott zajmował różne stanowiska w laburzystowskim gabinecie cieni, ale jego kariera nabrała rozpędu dopiero w 1993 r., kiedy na konferencji Partii Pracy wysunął pomysł głosowania systemem "jeden członek, jeden głos". Pomysł Prescotta został wprowadzony w życie i podczas pierwszego głosowania tym systemem Prescott został wybrany wiceprzewodniczącym Partii Pracy w 1994 r.

Po wyborczym zwycięstwie Partii Pracy w 1997 r. Prescott został wicepremierem rządu oraz otrzymał tekę ministra środowiska, transportu i regionów. Na tym ostatnim stanowisku pozostał do 2001 r. Od lipca tego roku stał na czele Urzędu Wicepremiera oraz był pierwszym sekretarzem stanu. Prescott przewodniczył delegacji brytyjskiej na szczycie w Kioto w grudniu 1997 r., gdzie podpisał protokół dotyczący redukcji gazów powodujących efekt cieplarniany.

Wraz z rezygnacją Tony’ego Blaira ze stanowiska lidera Partii Pracy, Prescott zrezygnował również ze stanowiska wiceprzewodniczącego. Spekulowano, że Prescott zostanie kierownikiem brytyjskiej reprezentacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy[2] lub też, że otrzyma tytuł parowski po tym, jak 27 sierpnia 2007 r. ogłosił swoją rezygnację ze startu w następnych wyborach parlamentarnych[3].

Przypisy

  1. Clegg został powołany na wicepremiera 11 maja 2010; w latach 2007-2010 rząd działał bez wicepremiera
  2. BBC NEWS | UK | UK Politics | Prescott in Council of Europe job, news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-24].
  3. BBC NEWS | UK | UK Politics | Prescott to stand down as Hull MP, news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-24].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie