John Stuart (hrabia Maidy)
generał porucznik | |
Data i miejsce urodzenia | 1759 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 1815 |
Przebieg służby | |
Siły zbrojne | |
Główne wojny i bitwy | wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych |
Odznaczenia | |
John Stuart hrabia Maidy (ur. w 1759 w Georgii, zm. w 1815 w Clifton) – brytyjski generał-porucznuk.
Jego ojciec pułkownik John Stuart był sekretarzem do spraw indiańskich w południowym dystrykcie i prominentnym rojalistą w czasie wojny o niepodległość. Młody Stuart wykształcenie zdobył w Westminster, po czym zaciągnął się w 1778 r. do 3 Regimentu Piechoty Brytyjskiej i prawie natychmiast został oddelegowany razem z regimentem do Ameryki. Brał udział w oblężeniu Charleston, bitwach pod Camden i Guildford court house i kapitulacji Yorktown, powracał jako porucznik regimentalny i kapitan armii, co było zwyczajem w Gwardii.
Dziesięć lat później jako kapitan i porucznik-pułkownik, był obecny z armią Księcia Yorku w Holandii i północnej Francji. Brał udział w oblężeniach i bitwach kampanii 1793 r., Valenciennes, Lincelles, Dunkierka i Lannoy. W następnym roku już jako dowódca batalionu, był obecny pod Landrecies i Pont a Chin czy Tournay i kiedy losy się odwróciły przeciwko koalicji dzielił razem ze swoją gwardią niekomfortowy odwrót. Jako brygadier–generał służył w Portugalii w 1796 r. i na Minorce w 1799 r. W Aleksandrii w 1800 jego dowodzenie brygadą doprowadziło do awansu na majora–generała. Po dwóch latach dowodzenia brygadą w angielskiej prowincji Kent Stuart został wysłany razem z Sir Jamesem Craigiem na Morze Śródziemne. Zostali oni razem z Rosjanami Lacy’a uwikłani w obronę Królestwa Neapolu, ale Bitwa pod Austerlitz doprowadziła do odwrotu rosyjskiego kontyngentu, przez co Stuart został zmuszony do ewakuacji Włoch. Mimo że Neapol wpadł w ręce nadchodzących oddziałów Masseny, Gaeta ciągle utrzymał się w twierdzy dla króla Ferdynanda przez co oddziały, Masseny zajęte były oblężeniem. Stuart, który był tymczasowo dowódcą sił brytyjskich na Sycylii, zdał sobie sprawę ze słabości francuskich oddziałów w Kalabrii i zdecydował się na desant w rejonie Zatoki Św. Eufemii, co parę dni później doprowadziło do bitwy pod Maidą, w której odniósł całkowite zwycięstwo nad siłami generała Reyniera. Zwycięstwo to nie mogło być jednak wykorzystane w jakikolwiek sposób, ponieważ siły brytyjskie bardzo ustępowały ilością innym siłom francuskim we Włoszech i w konsekwencji tego zostały wycofane z powrotem na Sycylię.
Stuart otrzymał od dworu włoskiego na wygnaniu (Sycylia) tytuł hrabiego Maida’y a od parlamentu brytyjskiego otrzymał podziękowania oraz 1000 funtów i Krzyż Komandorski Orderu Łaźni. Rok później już jako porucznik–generał otrzymał dowodzenie w rejonie Morza Śródziemnego, które dzierżył aż do 1810 r. Jego operacje ograniczały się do południa Włoch gdzie Murat król Neapolu miał pod kontrolą stały ląd, a brytyjskie i neapolitańskie oddziały Sycylię dla burbońskiego króla. Z wydarzeń w tym czasie można wspomnieć, błąd w zaniechaniu odsunięcia pułkownika Hudsona Lowe’a w Capri, ekspedycja przeciwko kanonierką Murata w zatoce neapolitańskiej i drugie oblężenie Scylla. Kilka prób przekroczenia cieśniny i inwazji na Sycylię zawiodły, choć udało się żołnierzom francuskim postawić stopę na tej wyspie. W 1810 r. Stuart wrócił do Anglii. Zmarł w Clifton w 1815 r. Dwa miesiące przed śmiercią otrzymał Krzyż Wielki Orderu Łaźni.
Linki zewnętrzne
- Generał John Stuart (po angielsku). 1911encyclopedia.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-24)].
- Generał John Stuart (po angielsku). encyclopedia.jrank.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-24)].
Media użyte na tej stronie
A portrait from the Welsh Portrait Collection at the National Library of Wales. Przedstawiona osoba: John Stuart Hrabia Maida – British Army officer of the Napoleonic Wars
Autor: Image sourced from 'Medals of the World' website: http://www.medals.org.uk/index.htm, Licencja: CC BY 2.5
Ribbon of the Order of the Bath
The Army Flag (non-ceremonial): is authorized to be flown at any Army or inter-Service events of a non ceremonial nature, at Army headquarters and recruiting offices. The Army Flag is not to be flown as the principal flag denoting Army participation at any international event where the Union Flag should be flown (Ministry of Defence (1996). The Queen's Regulations for the Army 1975. Government of the United Kingdom p. 227. Retrieved on 14 November 2015.).