Joint

Gotowy joint
Etapy skręcania jointa

Joint[1] (skręt) – wyrób przypominający wyglądem papierosa, wypełniony suszem z marihuaną, zwykle zmieszaną z tytoniem. Czasami marihuanę zastępuje się haszyszem. Ustnik zazwyczaj wykonywany jest z kawałka zwiniętej tekturki bądź zastępuje się go fragmentem papierosa.

Termin skręt może się odnosić również do tradycyjnego tytoniu, zawijanego własnoręcznie w bibułkę. Podobnie jak do fajek, dostępne są różne odmiany tytoniu do skrętów, wraz z innymi akcesoriami, jak bibułki, filtry i maszynki do skręcania.

Tradycja wyrobu jointów prawdopodobnie narodziła się w Meksyku, gdzie pierwszy raz zaobserwowano skręcanie papierosów z tytoniu zmieszanego z marihuaną[2].

Rodzaje

Mimo iż sam skręt jest znany na całym świecie, istnieją wiele jego postaci, różniących się sposobem przygotowania i cechujących dane subkultury.

W Europie znana jest hiszpańska wersja, w której korzysta się z 1/4 papierosa jako filtra i pozostawia się go w skręcie podczas palenia. Bardzo popularne jest też stosowanie kawałka tekturki w charakterze ustnika. Haszysz jest bardziej znany w Europie niż na innych kontynentach, a palenie go bez domieszki tytoniu jest praktycznie niemożliwe, gdyż bez niego całość nie będzie się wystarczająco dobrze paliła. Tytoń w tym przypadku wpływa jednak na smak skręta i jest źródłem uzależniającej nikotyny oraz innych szkodliwych substancji.

Wielu przeciwników stosowania nikotyny uważa, iż tytoń nie jest dobrym dodatkiem, a dobrze przygotowany skręt będzie palił się równie efektywnie, jak skręt z domieszką tytoniu.

Zobacz też

  • gilzownica

Przypisy

  1. Joint – definicja, synonimy, przykłady użycia, sjp.pwn.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  2. Joint geneza powstania jednego z najpopularniejszych sposobów palenia marihuany, vaporshop.pl [dostęp 2018-02-23] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Joint.jpg
A hemp joint.
Rollling Joint III.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lofor (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Me - 21/11/2005