Jolanta Arnal

Jolanta Arnalpolska piosenkarka i autorka tekstów.

Życie i działalność

Pochodzi ze Świdnika. Karierę sceniczną rozpoczęła w dzieciństwie występując na amatorskich przeglądach piosenki. Jej pierwszym znaczącym sukcesem w karierze był występ z zespołem Ikersi na X Krajowm Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wraz z zespołem zdobyła nagrodę w kategorii debiutów. Następnie ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po studiach kontynuowała karierę sceniczną, swoją szczytową popularność osiągając w latach 80. XX wieku. Wylansowała wtedy takie przeboje jak Metamorfoza trwa, Bez pilnych dat czy Nie będę cicho[1]. W 1985 ukazał się jej debiutancki album pt. Jola Arnal nakładem wytwórni Pronit. Wokalistka była autorką tekstów do wszystkich utworów na płycie[2]. Występowała również z zespołami Quo Vadis oraz Krater. Jej karierę sceniczną na pewien czas przerwał poważny wypadek samochodowy[1]. W komedii wojennej Janusza Rzeszewskiego Misja specjalna (1987) śpiewała partie wokalne Ewy Kokocińskiej (Dorota Kamińska)[3].

Jej córka Natalia Arnal również jest wokalistką. Debiutowała w wieku 10 lat nagrywając wraz z matką utwór Smerfetko, Smerfetko, dziś wielki jest bal[4][1].

Wybrana dyskografia

Albumy

Single

Przypisy

  1. a b c Jolanta Arnal była konkurentką Kozidrak. Jej karierę przerwał wypadek (pol.). kobieta.wp.pl. [dostęp 2021-05-14].
  2. a b Jolanta Arnal -Jola Arnal (pol.). discogs.com. [dostęp 2021-05-14].
  3. Jolanta Arnal w bazie filmpolski.pl
  4. Natalia Arnal. Kobieta spełniona (pol.). planetakobiet.com.pl. [dostęp 2021-05-14].
  5. Jolanta Arnal (pol.). winyle-online.pl. [dostęp 2021-05-14].
  6. Jolanta Arnal with Krater (3) – Bez Pilnych Dat / Czas Goi Rany (pol.). discogs.com. [dostęp 2021-05-14].
  7. Jola Arnal - I Nutka -Smerfetko, Smerfetko / Drogi Gargamelu (pol.). discogs.com. [dostęp 2021-05-14].