Jolanta Zajdel-Sarnowicz

Jolanta Zajdel-Sarnowicz
Data i miejsce urodzenia

2 sierpnia 1941
Myszków

Zawód, zajęcie

prawnik

Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jolanta Zajdel-Sarnowicz (ur. 2 sierpnia 1941 w Myszkowie) – polska prawnik, adwokat, działaczka opozycji w okresie PRL, w 2011 zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu, następnie do 2015 sędzia TS.

Życiorys

W 1964 ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbyła aplikację sądową i adwokacką, w 1970 rozpoczęła praktykę w tym zawodzie, do 1991 była członkinią Zespołu Adwokackiego nr 5 w Katowicach. W okresie 1969–1981 należała do PZPR.

Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w obronę działaczy opozycji solidarnościowej oskarżanych w procesach politycznych. Była m.in. obrońcą w procesie górników z Wujka i Piasta oraz związkowców z Huty Katowice. Pod koniec lat 80. związana z regionalnym Komitetem Obywatelskim.

W 1991 założyła własną kancelarię adwokacką. Była m.in. pełnomocnikiem pokrzywdzonych z KWK Wujek w sprawach przeciwko funkcjonariuszom ZOMO. Przez dziesięć lat pełniła funkcję arbitra w Sądzie Polubownym przy Górnośląskiej Izbie Gospodarczej. 5 stycznia 2011 została wybrana do Trybunału Stanu (w miejsce Stanisława Rymara) na stanowisko zastępcy przewodniczącego TS, jej kandydaturę zgłosili posłowie Platformy Obywatelskiej[1]. 17 listopada 2011 została sędzią Trybunału Stanu kolejnej kadencji.

Odznaczenia

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006)[2].

Przypisy

Bibliografia