Jordaan

Umiejscowienia dzielnicy Jordaan w Amsterdamie

Jordaan – dzielnica miasta Amsterdam, miejsce licznych galerii artystycznych, szczególnie nowoczesnej sztuki. Znajdują się tu liczne sklepy i restauracje, zwłaszcza przy Noordermarkt. W Jordaan znajduje się Dom Anny Frank, w którym Anna Frank ukrywała się podczas II wojny światowej. Rembrandt ostatnie lata swego życia spędził w tej właśnie dzielnicy, przy kanale Rozengracht.

Przeważa opinia, że nazwa dzielnicy pochodzi z francuskiego słowa jardin, co znaczy ogród[1]. Większość ulic i kanałów dzielnicy Jordaan nazwana została od nazw drzew i kwiatów. Wedle innej teorii kanał Prinsengracht posiadał przydomek Jordaan (holenderskie określenie rzeki Jordan) i to określenie stało się nazwą jednej z dzielnic związanych z tym kanałem.

Budowę Jordaan rozpoczęto w 1612. Ulice i kanały budowano według starych rowów i ścieżek. W pierwszej połowie XVII wieku zamieszkiwany był głównie przez ludzi ubogich i ciężko pracujących. Tutaj osiedlali się prześladowani we Francji hugenoci[1][a]. Był jedną z najuboższych dzielnic Amsterdamu, dzisiaj Jordaan jest jedną z najdroższych dzielnic w Holandii. Awansowi dzielnicy towarzyszył masowy wyjazd ludzi pracy do bardziej odpowiadających im miast bądź dzielnic, zwłaszcza do Almere i Purmerend.

Jordaan, skrzyżowanie kanałów Prinsengracht i Bloemgracht

Historia dzielnicy naznaczona została zamieszkami w: 1835, 1886, 1917 i 1934 roku. W tych ostatnich zginęło siedem osób.

W XX wieku Jordaan stał się ulubioną sceną muzyczną. Szereg popularnych muzyków i śpiewaków upodobało sobie tę właśnie dzielnicę. Jednym z nich był Jan Jordaan, który teraz ma tu swój posąg przy Jordaanplein, na rogu kanałów Prinsengracht i Elandsgracht. Corocznie odbywa się Jordaanfestival, podtrzymujący muzyczną tradycję tej dzielnicy.

Jordaan posiada szczególnie wielką liczbę hofjes (tj. wewnętrznych podwórek), wiele z nich wraz z odpowiednio udekorowanymi domami tworzy ogrodową atmosferę. Podwórka budowane były przez ludzi majętnych dla starszych kobiet, w ramach działalności dobroczynnej. Jeszcze w latach 70. XX wieku większość owych podwórek była w złym stylu, podobnie jak i całe ich otoczenie. Jednak w ostatnich latach XX wieku zostały odrestaurowane i ulepszone przez artystów oraz studentów. Znaczna część owych hofjes jest otwarta (także dla turystów), a jej mieszkańcy są chętni do rozmów. Jedynie niektóre z ogrodów są niedostępne, a otwierane są tylko przy specjalnych okazjach. Latem na niektórych z owych hofjes odbywają się wolne koncerty znane jako hofjesconcerten.

Posągi przy Jordaanplein

Wiele z domów dzielnicy Jordaan ma kamienne tablice na swoich fasadach, informujące kto był ich właścicielem, bądź jakie rodziny dany dom zamieszkiwały.

Uwagi

  1. W roku 1685 Ludwik XIV odwołuje gwarantujący protestantom tolerancję edykt nantejski i wielu francuskich hugenotów przybyło do Holandii.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Map NL - Amsterdam - Jordaan.png
Location of neighbourhoods/districts in Amsterdam
Johnnyjordaanplein.jpg
(c) Luijt at nl.wikipedia, CC BY 2.5 nl
Johnny Jordaanplein. De bronzen standbeelden van Johnny Jordaan (1991, Kees Verkade), Tante Leen (1994, Kees verkade) en Johnny Meijer (1996, Rob Cerneüs).

nl:Categorie:Wikipedia:Afbeeldingen/Gebruiker:Luijt

nl:Categorie:Afbeelding Amsterdam
Canals of Amsterdam - Jordaan area.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Jonik (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.0

Canals of Amsterdam - the corner of Prinsengracht and Bloemgracht, in the Jordaan area.

Taken by me, Jonik, April 2004.