Jordan King na torze Hockenheimring podczas konferencji prasowej w Europejskiej Formule 3 (2014)

2011: MRF Formula 1600 India (mistrz)
2012: Północnoeuropejski Puchar Formuły Renault 2.0 (wicemistrz)
2013: Brytyjska Formuła 3 (mistrz)

Strona internetowa
Jordan King w 2014 roku na torze Circuit de Spa-Francorchamps podczas zawodów Europejskiej Formuły 3

Jordan King (ur. 26 lutego 1994 w Warwick) – brytyjski kierowca wyścigowy.

Życiorys

Formuła Audi Palmer

Jordan karierę rozpoczął w 2005 roku, od startów w kartingu. W 2010 roku zadebiutował w serii wyścigów samochodów jednomiejscowych – Formule Palmer Audi. King wystartował w ostatniej czterowyścigowej rundzie sezonu, na brytyjskim torze Silverstone. Zawodnik do pierwszego wyścigu startował z pole position, jednak nie udało mu się ukończyć. Z pozostałych trzech startów tylko w jednym udało mu się dojechać do mety, jednak zmagania zakończył na drugiej pozycji. Zdobyte punkty sklasyfikowały go na 23. miejscu.

Formuła Renault

Pod koniec sezonu Jordan zaangażował się w zimową edycję Brytyjskiej Formuły Renault. Wystąpiwszy w sześciu wyścigach, Brytyjczyk pięciokrotnie zapunktował. Najlepszy wynik osiągnął na torze w Pembrey, gdzie podczas jednego ze startów dojechał na szóstej lokacie. Dzięki uzyskanym punktom King rywalizację ukończył na 15. miejscu.

W sezonie 2011 Jordan brał udział w głównym cyklu Brytyjskiej Formuły Renault. Brytyjczyk najlepsze wyniki odnotował na torze w Croft oraz Snetterton. Na pierwszym z nich jedyny raz stanął na podium, plasując się na drugiej lokacie. Dwa tygodnie później sięgnął z kolei po pierwsze pole startowe, a w wyścigu wykręcił najlepszy czas okrążenia (nie dojechał jednak do mety). Ostatecznie zmagania zakończył na 8. pozycji.

Formuła 2 i Formuła 1600

Oprócz regularnych startów, King zaliczył również sześć wyścigów w Formule 2 oraz w Hinduskiej Formule 1600, natomiast pod koniec sezonu wystartował w czterech eliminacjach Formuły Renault NEC 2.0. W F2 Brytyjczyk czterokrotnie sięgnął po punkty, najlepszy wynik osiągając w sobotnich zmaganiach na torze Nürburgring, gdzie zajął piąte miejsce. Cały sezon zakończył jako czternasty. Świetnie spisał się w Indiach, gdzie zwyciężył w trzech wyścigach. W północnoeuropejskim pucharze znakomicie zaprezentował się dopiero w ostatnich startach, kiedy to w pięciu ostatnich wyścigach, czterokrotnie mieścił się w czołowej trójce. Na włoskim torze Monza dodatkowo w pierwszym wyścigu startował z pole position. Zdobyte punkty uplasowały go na 10. miejscu.

Formuła 3

Na sezon 2014 Brytyjczyk podpisał kontrakt z brytyjską ekipą Jagona Ayam with Carlin obsługiwaną przez zespół Carlin na starty w Europejskiej Formule 3. Wystartował łącznie w 32 wyścigach, w ciągu których siedmiokrotnie stawał na podium. Uzbierał łącznie 217 punktów. Wystarczyło to na siódme miejsce w końcowej klasyfikacji kierowców.

Seria GP2

W roku 2015 King awansował do serii GP2, gdzie nawiązał współpracę z hiszpańską ekipą Racing Engineering. Już w pierwszym starcie, na torze Sakhir, Anglik dojechał tuż za podium, na czwartej lokacie. Jedyne w sezonie odnotował jednak dopiero w ósmej rundzie, na włoskim torze Autodromo Nazionale di Monza, gdzie w sprincie dojechał na drugiej lokacie. Jordan dziesięciokrotnie sięgał po punkty i w klasyfikacji generalnej zajął 12. miejsce z dorobkiem 60 punktów. Wyniki jak na debiutanta były przyzwoite, jednak jeżeli spojrzymy na postawę jego doświadczonego partnera zespołowego, Amerykanina Alexandra Rossiego (wicemistrz z dorobkiem 181,5 punktu), jego postawa mogła być jednak lepsza.

King przedłużył kontrakt z hiszpańskim teamem na sezon 2016. W drugim roku startów zanotował progres wyników. W trzecim starcie, na hiszpańskim torze Circuit de Catalunya, stanął na najniższym stopniu podium. Wykorzystał start z pole position do odniesienia zwycięstwa niedzielnej rywalizacji na austriackim Red Bull Ringu oraz angielskim Silverstone. Na węgierskim torze Hungaroring dojechał na drugiej lokacie. Jedyne podium w sobotnim wyścigu odnotował na belgijskim torze Spa-Francorchamps, gdzie po raz drugi zajął średni stopień podium. Przed finałem w Abu Zabi King zajmował piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak brak punktów skutkował zakończeniem sezonu na siódmej, będąc wyprzedzonym przez zespołowego partnera z Francji, Normana Nato oraz swojego rodaka, Alexa Lynna.