Josh Barnett

Josh Barnett
Josh Lawrence Barnett
Ilustracja
Pseudonim

Warmaster
The Baby Faced Assassin
Aoi me no Kenshiro

Data i miejsce urodzenia

10 listopada 1977
Seattle

Obywatelstwo

Stany Zjednoczone

Wzrost

191 cm

Masa ciała

112 (2012) kg

Styl walki

catch wrestling

Klub

CSW

Bilans walk zawodowych[a]
Liczba walk

43

Zwycięstwa

35

Przez nokauty

8

Przez poddania

21

Przez decyzje

5

Porażki

8

Remisy

0

Nieodbyte

0

  1. Bilans walk aktualny na 03.09.2016.

Josh Lawrence „Josh” Barnett (ur. 10 listopada 1977 w Seattle[1]) − amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) oraz wrestler. Były mistrz UFC w wadze ciężkiej (2002), od 2003 roku Król Pancrase w kategorii otwartej.

Mieszane sztuki walki

UFC

Pierwszą profesjonalną walkę stoczył w styczniu 1997 roku. Wygrawszy 6 pojedynków z rzędu, w 2000 roku został zaangażowany przez UFC, największą amerykańską organizację MMA. W debiucie podczas gali UFC 27 pokonał przez TKO Gana McGee. W swojej drugiej walce, w lutym 2001 roku doznał pierwszej porażki w karierze, gdy został znokautowany przez Pedro Rizzo. Jednak następne dwa pojedynki − z Semem Schiltem i Bobbym Hoffmanem − wygrał przed czasem, dzięki czemu otrzymał szansę zmierzenia się z Randym Couture'em o mistrzostwo UFC w wadze ciężkiej. Odbyła się ona 22 marca 2002 roku w Las Vegas podczas gali UFC 36. W pierwszej rundzie przewagę miał Couture, podobnie jak na początku drugiej, gdy obalił Barnetta. Barnett zdołał jednak odwrócić losy walki, gdy w połowie drugiej rundy zdobył dominującą pozycję w parterze, a następnie zakończył pojedynek przez TKO celnymi ciosami łokciami i pięściami. Tym samym odebrał Couture'owi tytuł, stając się najmłodszym w historii mistrzem UFC w wadze ciężkiej. Przeprowadzone testy antydopingowe wykazały jednak w organizmie Barnetta obecność zabronionych substancji (trzy sterydy anaboliczne). Choć nie przyznał się on do ich stosowania, Komisja Sportowa Stanu Nevada zawiesiła go 26 lipca 2002 roku na 6 miesięcy, a organizacja UFC pozbawiła tytułu[2].

Występy w Japonii

Wskutek wpadki dopingowej wyjechał do Japonii, gdzie od lutego 2003 do maja 2004 roku występował jako wrestler w organizacji New Japan Pro Wrestling[3].

Równocześnie kontynuował tam karierę MMA. 31 sierpnia 2003 roku pokonał w Tokio przez duszenie zza pleców Yūkiego Kondō, zdobywając tytuł Króla Pancrase w kategorii otwartej. Cztery miesiące później, podczas organizowanej przez Antonio Inokiego sylwestrowej gali Inoki Bom-Ba-Ye 2003 po raz drugi w karierze wygrał z Semem Schiltem (dźwignia na staw łokciowy).

Sukcesy te sprawiły, że podpisała z nim kontrakt ówcześnie największa organizacja MMA na świecie, PRIDE Fighting Championships. Barnett zadebiutował w niej w październiku 2004 roku, podczas gali PRIDE 28, w przegranym pojedynku z Mirko Filiopoviciem (poddanie po 46 sekundach). Była to pierwsza porażka Amerykanina od ponad 3 lat, ponadto kosztowała go ciężką kontuzję barku, która wyeliminowała go na rok ze startów. W pierwszej walce po powrocie zmierzył się w rewanżu z Filipoviciem − ponownie przegrał, tym razem przez jednogłośną decyzję[4].

Pierwsze zwycięstwo w PRIDE FC zanotował w lutym 2006 roku, gdy podczas PRIDE 31 wygrał przez duszenie zza pleców z Kazuhiro Nakamurą. Następnie wystartował w turniej PRIDE Openweight Grand Prix. W pierwszej rundzie i ćwierćfinale pokonał przez poddanie odpowiednio Aleksandra Jemieljanienkę i Marka Hunta. Półfinały i finał zostały rozegrane jednego dnia − 10 września 2006 roku w Saitama Super Arena. Barnett awansował do finału po wyrównanym pojedynku z byłym mistrzem PRIDE w wadze ciężkiej, Antônio Rodrigo Nogueirą, którego pokonał przez niejednogłośną decyzję sędziów. W walce o mistrzostwo GP zmierzył się po raz trzeci z Filipoviciem. Chorwat dominował od samego początku, dwukrotnie posyłając Amerykanina na deski po kopnięciu w głowę i ciosie podbródkowym. W końcu po 5 minutach i 32 sekundach boju zmusił Barnetta do poddania się na skutek ciosów pięściami w parterze[5].

W 2006 roku Barnett stoczył w PRIDE jeszcze dwie walki − wygraną przed czasem z Pawłem Nastulą i przegrany przez decyzję rewanż z Nogueirą. W 2007 roku PRIDE FC została sprzedana właścicielom UFC i w praktyce przestała funkcjonować, a Barnett został wolnym agentem.

Na ring powrócił wiosną 2008 roku, gdy wystąpił na dwóch pierwszych galach nowo powstałej japońskiej organizacji World Victory Road, pokonując Hidehiko Yoshidę i Jeffa Monsona.

Powrót do USA

Po 6 latach od chwili odejścia z UFC Barnett stoczył w lipcu 2008 roku swoją pierwszą walkę na terenie USA. Podczas gali Affliction: Banned zrewanżował się Pedro Rizzo za nokaut sprzed 7 lat, samemu nokautując Brazylijczyka lewym sierpowym w drugiej rundzie. W swoim drugim występie dla Affliction, w styczniu 2009 roku pokonał przed czasem Holendra Gilberta Yvela. Trzecią walką miała być zaplanowana na 1 lipca 2009 (Affliction: Trilogy) konfrontacja z ostatnim mistrzem PRIDE FC, Fiodorem Jemieljanienką. Pojedynek ten, jak i cała gala, został jednak odwołany, gdyż przeprowadzony wcześniej test antydopingowy Barnetta przyniósł wynik pozytywny (steryd anaboliczny)[6].

W 2010 roku stoczył dwie wygrane walki poza granicami USA. We wrześniu tego samego roku ogłoszono, że podpisał kontrakt z drugą po UFC najważniejszą amerykańską organizacją − Strikeforce. W 2011 roku wystartował w 8-osobowym turnieju Strikeforce World Grand Prix skupiającym najlepszych zawodników tej organizacji w wadze ciężkiej. W czerwcu, w jednym z ćwierćfinałów pokonał Bretta Rogersa (poddanie w 2. rundzie), natomiast we wrześniowym półfinale wyeliminował Siergieja Charitonowa (poddanie w 1. rundzie)[7]. W walce finałowej, która odbyła się 20 maja 2012 roku, zmierzył się z Danielem Cormierem. Przegrał z nim przez jednogłośną decyzję, doznając pierwszej porażki od niemal 6 lat[8]. Na początku 2013 roku po burzliwych zawirowaniach dotyczących jego powrotu do UFC ostatecznie podpisał kontrakt z największą organizacją MMA na świecie, a po prawie 11 latach (31 sierpnia) ponownie stoczył walkę w oktagonie przeciwko Frankowi Mirowi. Barnett zwyciężył przed czasem posyłając Mira na deski uderzeniem kolanem w klinczu w 1. rundzie.

28 grudnia 2013 przegrał przez nokaut z Travisem Brownem w pierwszej minucie pierwszej rundy[9], natomiast 27 września 2015 wygrał na punkty z Royem Nelsonem[10]. 30 stycznia 2016 uległ pierwszy raz w karierze przez poddanie w walce z Benem Rothwellem[11]. 3 września 2016 pokonał przez poddanie byłego mistrza UFC Andreja Arłouskiego[12].

Afery dopingowe

Josh Barnett jest jedynym zawodnikiem w historii mieszanych sztuk walki, który trzykrotnie został przyłapany na stosowaniu dopingu[13]. Po raz pierwszy zdarzyło się to w 2001 roku, gdy przed walką z Bobbym Hoffmanem wykryto w jego organizmie niedozwolone substancje wspomagające. Jednak z racji tego, że badanie miało jedynie charakter sondażowy, Barnett nie poniósł ówcześnie żadnych konsekwencji[13].

W 2002, po walce z Randym Couture'em, testy antydopingowe wykazały, że Barnett stosował trzy sterydy anaboliczne (boldenon, fluoxymesteron i nandrolon). W konsekwencji został zdyskwalifikowany na 6 miesięcy i utracił mistrzostwo UFC w wadze ciężkiej. Sam zawodnik nie przyznał się do zażywania niedozwolonych substancji i skrytykował rzetelność testów[14].

Trzeci przypadek miał miejsce 21 lipca 2009, gdy Komisja Sportowa Stanu Kalifornia (CSAC) odmówiła wydania mu licencji na walkę z Fiodorem Jemieljanienką, powołując się na pozytywny wynik przeprowadzonego miesiąc wcześniej testu antydopingowego, który wykrył w moczu zawodnika ślady sterydu anabolicznego drostanolonu. W rezultacie planowana na 1 sierpnia gala Affliction: Trilogy została odwołana, a wkrótce potem jej główny organizator wycofał się z działalności promotorskiej[15]. Barnett ponownie zaprzeczył, że stosował nielegalny doping, równocześnie twierdząc, że nie wie jak substancja znalazła się w jego organizmie[16]. Później twierdził, że przyczyną były zanieczyszczone suplementy.

W marcu 2012 roku, podczas specjalnego przesłuchania przed CSAC, warunkowo odzyskał licencję. W zamian zobowiązał się do poddawania się testom antydopingowym przed każdą swoją walką[17].

Pod koniec roku 2016 ukazała się informacja o tym, że Josh Barnett naruszył politykę antydopingową USADA i zostanie zawieszony do czasu wyjaśnia sprawy. W efekcie otrzymał jedynie upomnienie od Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA), a całe zamieszanie z zawieszeniem zawodnika wynikło przez znalezienie w jego organizmie nielegalnej Ostaryny, substancja ta jest często znajdowana w zanieczyszczonych odżywkach, co Barnett udowodnił przed komisją[18].

Osiągnięcia

Mieszane sztuki walki:

  • 1999: SuperBrawl 13 - 1. miejsce w turnieju wagi ciężkiej
  • 2002: mistrz UFC wagi ciężkiej
  • 2003: król Pancrase wagi otwartej (bez limitu)
  • 2006: PRIDE Heavyweight Grand Prix - finalista turnieju wagi ciężkiej
  • 2012: Strikeforce Heavyweight Grand Prix - finalista turnieju wagi ciężkiej

Grappling:

  • 2009: Mistrzostwa Świata IBJJF No Gi w jiu-jitsu - 1. miejsce w kat. ultraciężkiej, czarne pasy[19]
  • 2014: mistrz Metamoris wagi ciężkiej[20]

Walka na gołe pięści

23 października 2020 roku po powrocie do walk stoczył swój pierwszy pojedynek w formule boksu na gołe pięści z możliwością używania uderzeń łokciami, podczas pierwszej gali nowo powstałej organizacji Genesis. Walkę wygrał z byłym mistrzem KSWMarcinem Różalskim, gdyż ten nie był zdolny wyjść do 3 rundy[21].

Lista walk na gołe pięści

1 zwycięstwo - 0 porażek - 0 remisów

WynikBilansPrzeciwnikRozstrzygnięcieRundaCzasRozgrywkiDataMiejsceUwagi
Wygrana1-0Polska Marcin RóżalskiTKO (niezdolność do kontynuowania walki)23:00Genesis: Różal vs. Barnett23.10.2020Polska ŁódźDebiut w boksie na gołe pięści

Przypisy

  1. Josh Barnett w bazie IMDb (ang.)
  2. Kevin Iole: UFC fighter flunks drug test. Las Vegas Review-Journal, 14 sierpnia 2004. [dostęp 2011-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 kwietnia 2012)]. (ang.).
  3. Josh Barnett Profile & Match Listing. profightdb.com. [dostęp 2011-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 lipca 2011)]. (ang.).
  4. Justin Faux: Ten Times Three: The 10 Greatest MMA Trilogies. 24 czerwca 2010. [dostęp 2011-02-20]. (ang.).
  5. Jason Nowe: PRIDE Open-Weight Grand Prix Champion Crowned. sherdog.com, 10 września 2006. [dostęp 2011-02-20]. (ang.).
  6. Brian Knapp: Update: Affliction Cancels ‘Trilogy’. sherdog.com, 24 lipca 2009. [dostęp 2009-07-24]. (ang.).
  7. Brian Knapp: Barnett, Cormier Bound for Final. sherdog.com, 10 września 2011. [dostęp 2011-09-11]. (ang.).
  8. Steve Jennum: 'Strikeforce: Heavyweight Grand Prix Final' results: Cormier downs Barnett for tourney win. mmajunkie.com, 20 maja 2012. [dostęp 2012-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-11)]. (ang.).
  9. Tomasz Chmura: UFC 168: Weidman vs. Silva 2 – wyniki i relacja. mmarocks.pl, 2013-12-29. [dostęp 2017-02-18]. (pol.).
  10. Dominik Woźniak: UFC Fight Night 75 – Wyniki!. mma.pl, 2015-09-26. [dostęp 2017-02-18]. (pol.).
  11. Jakub Bijan: UFC on FOX 18: Johnson vs. Bader – wyniki. mmarocks.pl, 2016-01-30. [dostęp 2017-02-18]. (pol.).
  12. UFC Fight Night 93: Błachowicz vs. Gustafsson – wyniki z gali w Hamburgu. mmarocks.pl, 2016-09-03. [dostęp 2017-02-18]. (pol.).
  13. a b Jake Rossen: Barnett: Positive and Negative. sherdog.com, 28 lipca 2009. [dostęp 2011-02-20].
  14. CSAC: Barnett Positive for Steroid. sherdog.com, 22 lipca 2009. [dostęp 2011-02-20].
  15. Kevin Iole: Affliction folds promotion, will sponsor UFC. Yahoo! Sports, 24 lipca 2009. [dostęp 2011-02-20]. (ang.).
  16. Dave Meltzer: Barnett’s “B” sample returns positive. Yahoo! Sports, 31 lipca 2009. [dostęp 2011-02-20]. (ang.).
  17. Steven Marrocco: With conditional license, Strikeforce's Barnett says CSAC 'heard me well enough'. mmajunkie.com, 5 marca 2012. [dostęp 2012-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-10)]. (ang.).
  18. Łukasz Kłosiński: Josh Barnett wygrał z USADA! Zawodnik oczyszczony z zarzutów!. 24 marca 2018. [dostęp 2019-03-10]. (pol.).
  19. World Jiu-Jitsu No-Gi Championship 2009 – Results. ibjjf.org. [dostęp 2017-02-18]. (ang.).
  20. Anton Tabuena: Metamoris 4 Results: Josh Barnett submits Dean Lister, claims heavyweight title. bloodyelbow.com, 2014-08-09. [dostęp 2017-02-18]. (ang.).
  21. Polsatsportpl, Genesis: Josh Barnett rozbił Marcina Różalskiego w walce wieczoru - Polsat Sport, www.polsatsport.pl [dostęp 2021-03-27] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Josh Barnett 2010.jpg
Autor: Toglenn, Licencja: CC BY-SA 3.0
Josh Barnett attending Amie Nicole's "Fit to Rock" DVD Release Party, Hollywood, California on May 21, 2010 - Photo by Glenn Francis of www.PacificProDigital.com