Julian Łukaszkiewicz

Julian Łukaszkiewicz
Kanonik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 grudnia 1857
Rzeszów

Data i miejsce śmierci

3 listopada 1937
Rzeszów

Miejsce pochówku

Cmentarz Pobitno w Rzeszowie

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

1881

Odznaczenia

Julian Antoni Łukaszkiewicz (ur. 14 grudnia 1857 w Rzeszowie, zm. 3 listopada 1937 tamże) – duchowny rzymskokatolicki, kanonik, pisarz, publicysta, działacz społeczny i polityczny.

Życiorys

Syn Józefa i Anny z domu Spaltenstein[1]. Ukończył studia teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Franciszkańskiego we Lwowie. W 1881 otrzymał święcenia kapłańskie. Pełnił funkcję kapelana na zamku książąt Sapiehów w Krasiczynie, ponadto posługiwał w parafiach w Małopolsce Wschodniej, a także w niemieckiej Bawarii i we Włoszech, działając na rzecz Polonii (m.in. utworzył Dom Polski, wspierał legionistów).

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 powrócił do ojczyzny. Zamieszkał na Górnym Śląsku, gdzie organizował plebiscyt na Górnym Śląsku. Był dyrektorem seminarium w Liskowie, pracował jako kapelan w Pniewie i w Grudziądzu. Równolegle studiował w zakresie filozofii i historii w Poznaniu. Przeszedł na emeryturę i osiadł w rodzinnym Rzeszowie. Został działaczem społecznym. Był fundatorem placówki, którą został później Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie przy parafii pod tym wezwaniem, zakupując 8 września 1931 z okazji 59-lecia kapłaństwa dwa morgi ziemi przy ul. Dąbrowskiego 59 w Rzeszowie [2]. Stworzył zakład wychowawczy dla zaniedbanych chłopców, który od 1936 prowadzili sprowadzeni przez niego Misjonarze Saletyni. Był założycielem, Chrześcijańskiego Koła Mieszczańskiego, współzałożycielem Towarzystwa Regionalnego Ziemi Rzeszowskiej, pierwszego miejskiego muzeum w Rzeszowie, któremu przekazał swoje zbiory biblioteczne. Otrzymał szereg odznaczeń[3].

Zmarł 3 listopada 1937 i został pochowany na tamtejszym cmentarzu Pobitno.

Publikacje

Odznaczenia i wyróżnienia

Przypisy

  1. Osoby o nazwisku „Łukaszkiewicz” w Genealogii Potomków Sejmu Wielkiego. sejm-wielki.pl. [dostęp 2015-02-21].
  2. Parafia Rzeszów. saletyni.pl. [dostęp 2015-02-21].
  3. Zgon zasłużonego kapłana. „Gazeta Lwowska”, s. 4, Nr 254 z 7 listopada 1937. 
  4. Żywoty Świętych. ultramontes.pl. [dostęp 2015-02-21].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Julian Łukaszkiewicz.jpg
Ks. Julian Łukaszkiewicz
BUL Order of SS. Cyril and Methodius BAR.png
Baretka Orderu Św. Cyryla i Metodego