Julian Czerwiakowski

Julian Czerwiakowski
Jerzy Tarnowski
Ilustracja
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia

12 lutego 1911
Żuromin

Data i miejsce śmierci

5 stycznia 1953
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów

Przebieg służby
Lata służby

1942 - 1953

Siły zbrojne

Sign (cross) of Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) at plaque in Sanok.jpg Narodowe Siły Zbrojne
NIE
Krzyż Zrzeszenia WiN.jpg Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość

Groby ppor. Juliana Czerwiakowskiego ps. „Jurek” i Bolesława Częścika ps. „Orlik” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Julian Czerwiakowski ps. Jerzy Tarnowski (ur. 12 lutego 1911 w Żurominie, zm. 5 stycznia 1953 w Warszawie) – polski żołnierz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, podporucznik, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, działacz organizacji NIE oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Życiorys

Od 1942 roku związany był z NSZ, gdzie pełnił funkcję kierownika wywiadu Narodowych Sił Zbrojnych na obwód Warszawa-Śródmieście. Był organizatorem komórki obserwacyjno-wywiadowczej. Jako działacz Ekspozytury Urzędu Śledczego m.st. Warszawy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa był kierownikiem placówki Śródmieście. W okresie od kwietnia do października 1945 roku był działaczem podziemia antykomunistycznego w ramach struktur organizacji NIE oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

21 grudnia 1948 roku został aresztowany w Warszawie przez funkcjonariuszy UB. 22 kwietnia 1952 roku został skazany na karę śmierci wyrokiem Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy pod przewodnictwem sędziego Mariana Stępczyńskiego. Wyrok wykonano 5 stycznia 1953 roku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów.

Szczątki Juliana Czerwiakowskiego odnaleziono 24 maja 2014 roku w Kwaterze na Łączce warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Informację o identyfikacji szczątków Juliana Czerwiakowskiego podano do wiadomości we wrześniu 2014 roku.

29.02.2016 r. pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

PL Epolet ppor.svg
Naramiennik podporucznika Wojska Polskiego (1919-39).
J Czerwiakowski.jpg
Julian Czerwiakowski. Fotografia z albumu rodzinnego.
Julian Czerwiakowski, Bolesław Częścik (grób) 01.jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Groby ppor. Juliana Czerwiakowskiego ps. „Jurek” i Bolesława Częścika ps. „Orlik” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Sign (cross) of Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) at plaque in Sanok.jpg
Autor: Lowdown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Znak Narodowych Siły Zbrojnych (NSZ) na tablicy pamiątkowej w Sanoku
Krzyż Zrzeszenia WiN.jpg
Autor: American1990, Licencja: CC BY-SA 3.0
Krzyż Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (WiN) 1945-1954