Julie Walters

Julie Walters
Ilustracja
Julie Walters (2014)
Imię i nazwisko

Julia Mary Walters

Data i miejsce urodzenia

22 lutego 1950
Birmingham

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Grant Roffey
(od 1997)

Lata aktywności

od 1972

Julie Walters, właściwie Julia Mary Walters (ur. 22 lutego 1950, w Birmingham, w Wielkiej Brytanii) – brytyjska aktorka, dwukrotnie nominowana do Oscara. Grała m.in. w filmach: Billy Elliot, Edukacja Rity, Mamma Mia! oraz w serii filmów o Harrym Potterze. Odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego, co daje jej prawo używania tytułu Dame.

Kariera

Karierę sceniczną rozpoczęła w Liverpoolu. W telewizji występowała już na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Rola Angie Todd w serialu Boys from the Blackstuff (1980) przyniosła jej pierwszą nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Wkrótce Julie stała się popularną aktorką charakterystyczną w kinie i telewizji brytyjskiej. W latach 80. i 90. uzyskała kolejne nominacje do nagrody BAFTA: w 1987 za pierwszoplanową kreację Cynthii Payne w filmie Personal Services, w 1991 za rolę Very w zrealizowanej w Kanadzie komedii Steping Out oraz w 1998 za postać Petuli Gordino w serialu Dinnerladies.

Zdarzało się, że była oskarżana o wulgarność. Stało się tak po jej rolach w farsie Wszystkiemu winien samochód (1985) Davida Greena oraz w satyrze społecznej Pelen zakres usług (1987) Terry’ego Jonesa. Publiczność kochała ją przede wszystkim jako odtwórczynię ról drugoplanowych, m.in. jako matkę pisarza Joe Ortona (Gary Oldman) w Nadstaw uszu (1987) Stephena Frearsa, jako panią Peachum w Mackie Majcher (1989) Menahema Golana, ekranizacji „Opery za trzy grosze” Bertolda Brechta lub jako żonę rabusia (Phil Collins) w „Busterze” Davida Greena. Znakomite kreacje stworzyła także w Killing Dad (1989) Michaela Austina, w Sister My Sister (1994) Nancy Meckler oraz w Girls Night (1998) Nicka Hurrana, gdzie wystąpiła obok Brendy Blethyn. Sukcesem na skalę międzynarodową okazała się rola pani Wilkinson, nauczycielki baletu w małym górniczym miasteczku w obrazie Billy Elliot (2000), debiucie filmowym reżysera teatralnego Stephena Daldry’ego. Walters została wyróżniona szeregiem nagród i nominacji, w tym do Oscara, nagrody BAFTA, Złotego Globu, Golden Satellite Award, a także Gildii Aktorów Scenicznych. W 2001 wystąpiła w oczekiwanej adaptacji powieści Harry Potter i Kamień Filozoficzny w reżyserii Chrisa Columbusa jako Molly Weasley. Błysnęła także w roli Rosie w filmie Mamma Mia!.

Rodzina

Jej mężem jest Grant Roffey, z którym ma córkę Maisie.

Pozostałe nagrody i nominacje

Filmografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Golden Globe icon.svg
Autor: User:Bryan Derksen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stylized silhouette of the Golden Globe award, for use as an icon.
Julie Walters at the Paddington Premiere.jpg
Autor: Ibsan73/Flickr, Licencja: CC BY 2.0
Julie Walters at the Paddington Premiere