Julio Baghy

Julio Baghy
Jobo, Paĉjo
Ilustracja
Julio Baghy ok. 1925 r.
Imię i nazwisko

Gyula Baghy

Data i miejsce urodzenia

13 stycznia 1891
Segedyn, Austro-Węgry

Data i miejsce śmierci

18 marca 1967
Budapeszt, Węgry

Narodowość

węgierska

Język

esperanto, węgierski

Dziedzina sztuki

poezja, nowela

Ważne dzieła
  • "La verda koro"
  • "Hura!"
Faksymile
Karykatura Julia Baghyego autorstwa Serge Sire

Julio Baghy, a właściwie Baghy Gyula ([ˈʝulɒ ˈbɒgi], ur. 13 stycznia 1891 w Segedynie, zm. 18 marca 1967 w Budapeszcie) - węgierski pisarz, poeta i aktor, znany główny ze swojej twórczości w języku esperanto. Urodzony na dzisiejszych Węgrzech, nauczył się esperanta w 1911 roku, swoją pracę na rzecz ruchu esperanckiego rozpoczął podczas swojego sześcioletniego wojennego zesłania na Syberię. Później wiceprzewodniczący Akademio de Esperanto.

Życiorys

Ojciec Baghyego był aktorem dramatycznym, a jego matka pracowała jako sufler teatralny. Po skończeniu szkoły także on sam stał się aktorem i reżyserem różnych sztuk. Jego karierę przerwała I wojna światowa. Jeszcze podczas swojej młodości jego wiersze i nowele w języku węgierskim pojawiały się w węgierskich gazetach. W 1911 poznał esperanto, które wraz ze swoją ideologią przyciągnęło go. Podczas sześcioletniego zesłania na Syberię rozpoczął pracę w ruchu esperanckim, prowadząc liczne kursy tego języka dla przedstawicieli różnych narodowości. Wróciwszy do Węgier po wojnie, stał się jednym z głównych liderów ruchu. Prowadził kursy na wielu poziomach, organizował wieczory literackie itp.

Dzieła

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Baghy-Gyula-signature.svg
Aŭtografo de Julio Baghy
Julio Baghy 1.jpg
Portret Julio Baghy z autografem
Esperanto Lingvo Internacia.svg
Autor: Przemysław Wierzbowski, Licencja: CC0
Wektoryzowany obraz starej esperanckiej nakleiki z zieloną gwiazdą i tekstem: "Esperanto – Język Międzynarodowy". Pierwotna nazwa esperanta brzmiała właśnie "Lingvo Internacia" – "Język Międzynarodowy".
Julio Baghy.jpg
Autor: Ssire, Licencja: CC BY-SA 3.0
Caricature de Baghy, parue dans "La Ondo", par Serge Sire