Julio Becerra Rivero
Państwo | |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | 15 października 1973 |
Tytuł szachowy | arcymistrz (1997) |
Ranking FIDE | 2465 (01.07.2022) |
Miejsce w kraju | 53[1] |
Kubańscy arcymistrzowie szachowi | |
Amerykańscy arcymistrzowie szachowi |
Julio Becerra Rivero (ur. 15 października 1973 w Hawanie) – amerykański szachista pochodzenia kubańskiego, arcymistrz od 1997 roku.
Kariera szachowa
Zasady gry w szachy poznał w wieku 13 lat. W latach 90. XX wieku należał do ścisłej czołówki kubańskich szachistów. Trzykrotnie (1995 – wspólnie z Juanem Borgesem Mateosem, 1996 – wspólnie z Irisberto Herrerą oraz 1998) zwyciężał w indywidualnych mistrzostwach kraju[2]. Również trzykrotnie (1994, 1996, 1998) reprezentował barwy Kuby na szachowych olimpiadach[3], poza tym w 1995 – na drużynowych mistrzostwach państw panamerykańskich (zdobywając dwa złote medale: wraz z drużyną oraz za indywidualny wynik na V szachownicy)[4], a w 1997 – na drużynowych mistrzostwach świata[5]. W 1998 odniósł jeden z największych międzynarodowych sukcesów, samodzielne zwyciężając w turnieju strefowym w San Salvadorze, natomiast w 1999 wystąpił na rozegranych w Las Vegas mistrzostwach świata systemem pucharowym (w I rundzie przegrał z Aleksiejem Aleksandrowem)[6], a po zakończeniu turnieju postanowił pozostać w Stanach Zjednoczonych. O swojej decyzji powiedział wówczas[7]:
Na Kubie byłem w dość uprzywilejowanej pozycji, będąc szachistą. Podróżowałem samodzielnie do wielu krajów i nigdy tam nie zostałem, więc nie przyszło im nawet na myśl, że chcę uciec... Poczułem, że jest to moja ostatnia szansa i że jeśli bym z niej nie skorzystał, pozostałoby to w mojej świadomości do końca życia[8].
Lata 1999–2005 były trudnym okresem w jego życiu. Mógł do woli korzystać z wolności żyjąc w Stanach Zjednoczonych, ale równocześnie zabronione mu było podróżowanie i gra w turniejach międzynarodowych (z powodu braku paszportu). Nie mógł również powrócić na Kubę, gdzie zostałby aresztowany. W 2005 otrzymał zieloną kartę, co pozwoliło mu na grę w turniejach poza granicami USA. W 2007 podzielił III m. w mistrzostwach tego kraju (za Aleksandrem Szabałowem i Aleksandrem Oniszczukiem, wspólnie z Jurijem Szulmanem i Grigorijem Kajdanowem), dzięki czemu zdobył awans do turnieju o Puchar Świata (w I rundzie przegrał z Jewgienijem Bariejewem)[9].
Do innych jego sukcesów należą:
- dz. I m. w San Martín (1995, wspólnie z Hugo Spangenbergiem),
- dz. I m. w Mislacie (1997, wspólnie m.in. z Gilberto Hernandezem),
- dz. II m. w Hawanie (1999, memoriał Jose Raula Capablanki, za Anthony Milesem, wspólnie z Suatem Atalikiem i Lazaro Bruzonem),
- I m. w Guayaquil (2001 – dwukrotnie),
- dz. I m. w Los Angeles (2003, wspólnie z Leonidem Judasinem),
- I m. w Boca Raton (2005),
- dz. I m. w Coamo (2005, wspólnie z Jaanem Ehlvestem),
- dz. I m. w Las Vegas (2005, wspólnie z Ildarem Ibragimowem i Aleksandrem Szabałowem),
- dz. I m. w Miami (2006, wspólnie z Nickiem de Firmianem i Roberto Martínem del Campo Cárdenasem),
- dz. I m. w King of Prussia (2007, wspólnie z Aleksandrem Stripunskim, Sandipanem Chandą, Warużanem Akobianem, Jewgienijem Najerem, Wiktorem Michalewskim i Aleksandrem Szabałowem),
- I m. w Coamo (2007),
- dz. I m. w Mashantucket (2008, wspólnie z Aleksandrem Iwanowem, Aleksandrem Szabałowem, Robertem Hessem i Jurijem Szulmanem),
- I m. w Bridgetown (2008),
- I m. w Richardson (2008),
- I m. w La Vedze (2009).
Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 stycznia 2009, z wynikiem 2614 punktów zajmował wówczas 6. miejsce wśród amerykańskich szachistów[10].
Przypisy
- ↑ Period: July 2022. Rank United States of America. Międzynarodowa Federacja Szachowa, 1 lipca 2022. [dostęp 2022-06-30].
- ↑ Campeonato de Cuba.
- ↑ OlimpBase.
- ↑ OlimpBase.
- ↑ OlimpBase.
- ↑ 1999 FIDE Knockout Matches.
- ↑ Ang. „I was very privileged in Cuba because I was a chessplayer. I traveled alone to many countries and I never stayed, so they had no idea I was thinking about defecting....I felt that it was my last opportunity and that if I didn’t take it, it would be in my mind my whole life.”.
- ↑ Tłumaczenie z języka angielskiego: Wojciech Pędzich.
- ↑ 2007 World Cup.
- ↑ Rating Progress Chart: Becerra Rivero, Julio.
Bibliografia
- ChessBase Megabase 2008
- JULIO BECERRA RIVERO. Sitio del Ajedrez en Cuba. Maestros (hiszp.)
- The United States Chess Federation – GM Julio Becerra (ang.)
- Individual Calculations: Becerra Rivero, Julio (ang.)
Linki zewnętrzne
- Julio Becerra Rivero – wybrane partie szachowe (ang.)
- Julio Becerra Rivero – profil na stronie FIDE (ang.)
Media użyte na tej stronie
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.