Julius Maada Bio

Julius Maada Bio
ilustracja
Data i miejsce urodzenia12 maja 1964
Tihun
Przewodniczący Tymczasowej Narodowej Rady Rządzącej
Okresod 17 stycznia 1996
do 29 marca 1996
Przynależność politycznawojskowy
PoprzednikValentine Strasser
NastępcaAhmad Tejan Kabbah
Prezydent Sierra Leone
Okresod 4 kwietnia 2018
PoprzednikErnest Bai Koroma

Julius Maada Bio (ur. 12 maja 1964 w Tihun) – sierraleoński wojskowy i polityk, szef państwa od 17 stycznia do 29 marca 1996 jako przewodniczący Tymczasowej Narodowej Rady Rządzącej, junty wojskowej rządzącej krajem. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2012. Prezydent Sierra Leone od 4 kwietnia 2018.

Życiorys

Młodość i edukacja

Urodził się w 1964 w wiosce Tihun w dystrykcie Bonthe. Był 33. z 35 dzieci przywódcy plemiennego Charliego Vonie Bio i jednej z jego dziewięciu żon. Początkowo kształcił się w lokalnej katolickiej szkole podstawowej, następnie przez pięć lat zamieszkiwał razem ze starszą siostrą w Pujehun, gdzie kontynuował naukę. Po jej zakończeniu przez siedem lat uczył się w szkole średniej Bo Government Secondary School w Bo, mieszkając w tym czasie w internacie. Ukończył ją w 1984 i przez rok pracował jako nauczyciel w metodystycznej szkole średniej[1].

Kariera wojskowa

W 1985 ubiegał się o przyjęcie do Fourah Bay College we Freetown, jednego z najstarszych uniwersytetów w Afryce Zachodniej. Zmienił jednak plany i wstąpił do armii, która w tamtym czasie stwarzała sposobność szybszego awansu społecznego i materialnego. Kształcił się w szkole kadetów w Benguema w prowincji Obszar Zachodni, którą ukończył w październiku 1987 w randze podporucznika[1][2].

Służbę wojskową rozpoczynał w jednostce przy Porcie lotniczym Lungi, następnie stacjonował w dystrykcie Kambia w ramach Economic Emergency Unit, jednostki stworzonej przez prezydenta Josepha Saidu Momoha do zwalczania korupcji gospodarczej. W 1988 został ponownie skierowany do Lungi, gdzie przeszedł szkolenie wojskowe pod auspicjami ONZ w zakresie bezpieczeństwa lotniczego. Po jego zakończeniu rezydował w Benguemie jako dowódca plutonu. W 1990 powrócił do Lungi. Jeszcze w tym samym roku, po wybuchu wojny domowej w sąsiedniej Liberii, został rozlokowany w przygranicznym regionie w dystrykcie Pujehun. Następnie, w ramach drugiej zmiany międzynarodowych sił ECOMAG (wystawionych przez państwa ECOWAS, w tym Sierra Leone), został przerzucony do Liberii. Wraz z nim znalazł się tam kapitan Valentine Strasser[1][2].

W marcu 1991 nowo powstały Zjednoczony Front Rewolucyjny (RUF), przy wsparciu liberyjskich sił Charlesa Taylora, wystąpił przeciwko prezydentowi Momohowi i rozpoczął wojnę domową w Sierra Leone. W rezultacie, we wrześniu 1991 Maada Bio powrócił do kraju i wszedł w skład grupy liczącej 600 żołnierzy, walczącej w dystrykcie Kailahun z siłami RUF[1][2].

Zamach stanu i rządy wojskowe

29 kwietnia 1992 Maada Bio, razem z kilkoma towarzyszami z armii, odegrał wiodącą rolę w dokonaniu zamachu stanu. Grupa wojskowych opanowała tego dnia Freetown i zmusiła do prezydenta Momoha do ucieczki do Gwinei. Wojskowi zarzucali jego administracji nieradzenie sobie z rebelią RUF, złe zarządzanie krajem i korupcję. Władzę przejęła junta wojskowa, która utworzyła Tymczasową Narodową Radę Rządzącą (NPRC) na czele z Valentinem Strasserem jako szefem państwa. Maada Bio objął w niej stanowisko ministra informacji i transmisji. 5 lipca 1994 został wiceprzewodniczącym NPRC. W tym samym roku awansował do stopnia generała brygady[1][2].

16 stycznia 1996, wraz z grupą zwolenników, dokonał przewrotu wewnątrz junty, odsunął od władzy Strassera, który wyjechał do Gwinei i sam stanął na czele państwa oraz NPRC. Rozpoczął rozmowy pokojowe z RUF oraz zrealizował plan przywrócenia władzy cywilnej. Zgodnie z nim, 26 i 27 lutego 1996 w kraju odbyły się demokratyczne wybory parlamentarne, które wygrała Ludowa Partia Sierra Leone (SLPP) oraz prezydenckie, które w drugiej turze 15 marca wygrał Ahmad Tejan Kabbah z SLPP. 29 marca 1996 Maada Bio przekazał władzę nowo wybranemu prezydentowi[1][2][3].

Działalność po oddaniu władzy

Po przekazaniu władzy w 1996 wyjechał do Stanów Zjednoczonych celem kontynuacji edukacji. Ukończył studia magisterskie stosunków międzynarodowych na American University w Waszyngtonie, a także studia magisterskie z zakresu rozwoju międzynarodowego. Po zakończeniu wojny domowej w Sierra Leone w 2002 powrócił do ojczyzny, gdzie rozpoczął prywatną działalność gospodarczą w sektorze farmaceutycznym, a następnie w sektorze rolniczym, trudniąc się eksportem kakao i kawy[1][2].

Ponownie zaangażował się również w działalność polityczną. W 2005 bez powodzenia ubiegał się o przywództwo w Ludowej Partii Sierra Leone (SLPP). 1 sierpnia 2011 został wybrany kandydatem SLPP w wyborach prezydenckich 17 listopada 2012, w których jego głównym rywalem był urzędujący prezydent Ernest Bai Koroma[2]. W głosowaniu zajął drugie miejsce z wynikiem 37,4% głosów poparcia, przegrywając już w pierwsze turze w prezydentem Koromą, który uzyskał 58,7% głosów[4]. 31 marca 2018 wybrany na prezydenta Sierra Leone, urząd objął 4 kwietnia.

Przypisy

  1. a b c d e f g Maada Bio: A Profile Interview (ang.). thepatrioticvanguard.com, 7 stycznia 2011. [dostęp 2012-11-02].
  2. a b c d e f g The Story of Julius Maada Bio (ang.). juliusmaadabio.com. [dostęp 2012-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-17)].
  3. Elections in Sierra Leone (ang.). African Elections Database. [dostęp 2012-11-02].
  4. Sierra Leone: Ernest Bai Koroma wins presidential poll (ang.). BBC News, 23 listopada 2012. [dostęp 2012-12-08].

Media użyte na tej stronie

Julius Maada Bio USDA 2021.jpg
Agriculture Deputy Secretary, Dr. Jewel Bronaugh meets with the President of Sierra Leone, Julius Maada Bio, and President and Chief Executive Officer of Catholic Relief Services, Sean Callahan on September 29, 2021 at the United States Department of Agriculture in Washington, D.C. USDA photo by Tom Witham.