Juliusz Jung

Juliusz Jung
Data i miejsce urodzenia

1837
Stuttgart

Data i miejsce śmierci

1916
Kaltentahl

Narodowość

niemiecka

Praca
Styl

historyzm

Budynki

Pałac Izraela Poznańskiego
Kamienica Hermana Konstadta w Łodzi

Kamienica Konstadta przy ul. Piotrkowskiej 53
Kamienica Poznańskich przy ul. Piotrkowskiej 51

Juliusz Jung także Adolf Jung[a] (ur. 1837 w Stuttgarcie ?, zm. 1916 w Kaltentahl k. Stuttgartu) – niemiecki architekt, działający w Łodzi, m.in. projektant pałacu Poznańskiego przy ul. Ogrodowej.

Życiorys

W 1860 roku ukończył paryską École des Beaux-Arts, a w 1867 Politechnikę w Stuttgarcie. Około 1884 roku przybył do Łodzi i objął stanowisko budowniczego zakładów Poznańskiego (do ok. 1900). Pracował przy budowie synagogi “postępowej” przy ul. Spacerowej (1881–1887) według projektu Adolfa Wolffa.

Prawdopodobnie był autorem pierwszego projektu przędzalni Poznańskiego przy ul. Ogrodowej z 1876 roku. Prowadził prace (ok. 1884–1900) przy jej odbudowie oraz przy innych budowlach przemysłowych zakładów Izraela Poznańskiego. Projektant budowy pałacu Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, prawdopodobnie pierwszej wersji z 1888, częściowo tylko zrealizowanej, oraz nowej wersji z 1898, realizowanej do 1902.

Wybrane dzieła

Galeria

Uwagi

  1. Jako Adolf Jung był wymieniany w ówczesnych łódzkich kalendarzach.

Przypisy

  1. Maria Nowakowska, Łódzki detal. Przewodnik po Łodzi szlakami dzieł architektonicznych, wyd. 1, Łódź: Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, 2016.

Media użyte na tej stronie

Kamienica Piotrkowska 53 Lodz.jpg
Autor: HuBar, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kamienica Piotrkowska 53 w Łodzi
Bronisław Wilkoszewski – Szpital Żydowski.jpg

Fotografia przedstawia budynek szpitala znajdujący się na rogu ulicy Północnej i Sterlinga. Gmach powstał w XIX wieku na terenie miasta zamieszkanym w większości przez społeczność wyznania mojżeszowego. Zbudowało go w latach 1885-1890 małżeństwo Izraela i Leoni Poznańskich, z myślą o ludności żydowskiej, nie mogącej leczyć się gdzie indziej ze względu na wymogi koszerności jedzenia. W szpitalu znajdowała się synagoga, przychodził rabin oraz podawano koszerne jedzenie. Osoby ubogie mogły się leczyć na rachunek gminy żydowskiej. Szpital przyjął imię Izraela i Leoni Poznańskich, chociaż w Łodzi mówiono o nim po prostu szpital żydowski, co potwierdza podpis pod zdjęciem. W 1898 roku doktor Seweryn Sterling, badacz chorób piersiowych - głównie gruźlicy, otworzył w nim pierwszy w Królestwie Polskim oddział dla chorych na gruźlicę. W okresie międzywojennym szpital przestał być stricte szpitalem żydowskim, ponieważ przyjmował również pacjentów innych wyznań. Po II wojnie światowej przez dwa lata był koszarami wojskowymi, a następnie stał się Szpitalem Klinicznym Akademii Medycznej im. Seweryna Sterlinga.

Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).
Kamienica Piotrkowska 51 Lodz.jpg
Autor: HuBar, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kamienica Piotrkowska 51 w Łodzi
Bronisław Wilkoszewski – Synagoga i willa p. Hertza.jpg

Fotografia przedstawia synagogę i pałac Hertza znajdujące się przy ulicy Spacerowej (obecnie aleja Kościuszki). Synagoga została wybudowana w latach 1881-1887 według projektu Adolfa Wolffa, jako prywatny dom modlitwy. Jej właścicielami był Komitet Synagogi utworzony przez przedstawicieli żydowskiej inteligencji, środowiska finansowego i przemysłowego miedzy innymi Izraela Poznańskiego czy Joachima Silbersteina. Żeby tam wejść potrzebna była specjalna karta wstępu. Przeznaczona była dla Żydów zasymilowanych, związanych z kulturą polską. Modlitwy odbywały się w języku polskim, a w narodowe święta celebrowano uroczystości patriotyczne. Synagoga została podpalona w listopadzie 1939 roku. Wypalone mury rozebrano w grudniu tego samego roku a w marcu 1940 roku ostatecznie oczyszczono teren. Od tego czasu na placu nie powstała żadna budowla.

Znajdujący się obok pałac Jakuba Hertza wybudował w 1892 roku Izrael Poznański w posagu dla swojej córki Anny i jej męża Jakuba Hertza. Budynek powstał na parceli, przy której od ulicy Piotrkowskiej przy numerze 51, był główny skład wyrobów fabryki Izraela Poznańskiego. Pałac to dwupiętrowy budynek, z trzema silnie wysuniętymi ryzalitami, otoczony zielenią i ogrodzeniem z ozdobnej kraty. Rezydencja nawiązywała w swej architekturze do renesansu włoskiego i francuskiego. Pałac podlegał dwukrotnej przebudowie: przed pierwszą wojną i w okresie międzywojennym, gdy adaptowano go na pomieszczenia dla Izby Przemysłowo-Handlowej. Zostało wtedy nadbudowane jedno piętro, zmianie uległo przyziemie i parter, gdzie zlikwidowano okna i loggie. Zmiany polegały także na przekształceniu elewacji frontowej w konwencji modernizmu z elementami klasycyzmu. Autorem projektu przebudowy był Marian Lalewicz. Od 1957 roku dawny pałac Hertza jest siedzibą władz i administracji Akademii a następnie Uniwersytetu Medycznego.

Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „ Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).