Jurassic Coast

Dorset i wschodnie wybrzeże Devon[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Numer ref.

1029

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2001
na 25. sesji

Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole znajduje się punkt z opisem „Dorset i wschodnie wybrzeże Devon”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Dorset i wschodnie wybrzeże Devon”
Ziemia50°42′20,0″N 2°59′23,6″W/50,705556 -2,989889

Wybrzeże Jurajskie (ang. Jurassic Coast) – fragment północnego wybrzeża kanału La Manche i zarazem południowej linii brzegowej Anglii. Miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Dorset i wschodnie wybrzeże Devon (Dorset and East Devon Coast).

Położenie

Położenie w Wielkiej Brytanii

Wybrzeże Jurajskie rozciąga się od Orcombe Point w pobliżu Exmouth we wschodniej części hrabstwa Devon aż do Old Harry Rocks w pobliżu Swanage we wschodniej części hrabstwa Dorset. Łączna długość wybrzeża wynosi 153 km[1]. Najwyżej położonym punktem na Wybrzeżu Jurajskim i jednocześnie na całym południowym wybrzeżu Anglii jest Golden Cap o wysokości 191 m.

W roku 2001 umieszczone zostało na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako drugi obiekt naturalny w Wielkiej Brytanii.

Geologia

Wybrzeże Jurajskie składa się z klifów będących utworami triasu, jury i kredy z ery mezozoicznej, sprzed 180 milionów lat. Wybrzeże odznacza się bogactwem unikalnych utworów geologicznych, będących przykładem różnorodności form krajobrazowych – np. naturalny łuk przy Durdle Door, utworami z piaskowca, m.in. Lulworth Cove oraz wyspa Portland.

Zważywszy na jakość i wyjątkowość utworów geologicznych Wybrzeże Jurajskie jest przedmiotem badań międzynarodowych. Mary Anning, która badała skamieniałości wokół Lyme Regis, odkryła tutaj na początku XIX w. pierwszą kompletną skamieniałość ichtiozaura.

Historia

Fragment linii brzegowej w Budleigh Salterton

W okresie II wojny światowej kilka odcinków wybrzeża przeszło na własność armii. W Portland umiejscowiono jedną z największych baz Royal Navy, zamkniętą w latach powojennych. Inna baza wojskowa w Bovington jest używana do dziś, w związku z czym znaczna część wybrzeża jest tylko częściowo dostępna dla ruchu turystycznego.

Wybrzeże w niektórych swych częściach, zwłaszcza wokół Portland, jest niebezpieczne – zdarzają się tu katastrofy morskie. W styczniu 2007 na wybrzeżu zanotowano najgroźniejszą katastrofę ekologiczną – kontenerowiec "MSC Napoli" o pojemności 2400 ton stracił paliwo i ładunek, doprowadzając do zanieczyszczenia wybrzeża[2].

Turystyka

Piękno krajobrazu wybrzeża powoduje, że jest ono popularnym celem turystycznym. Wzdłuż wybrzeża prowadzi południowo-zachodnia część pieszego szlaku turystycznego South West Coast Path[3]. Baza hotelowa znajduje się w takich miastach jak Weymouth, Exmouth, Sidmouth, poza tym działa tu rozwinięta sieć pól namiotowych i kempingów. Centrum informacji turystycznej i obsługi ruchu turystycznego World Heritage Coast Centre znajduje się w Weymouth.

Miasta Wybrzeża Jurajskiego

Weymouth

Przypisy

  1. Dorset and East Devon Coast (ang.). [dostęp 2008-09-14].
  2. BBC News: Stricken cargo ship run aground (ang.). [dostęp 2008-09-14].
  3. South West Coast Path (ang.). [dostęp 2008-09-14].

Media użyte na tej stronie

Flag of UNESCO.svg
Flag of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
Durdle Door, Dorset (2004).jpg
Autor: Sean Davis (= user Skez), Licencja: CC BY-SA 2.5
Durdle Door, England
BScliff.jpg
Budleigh Salterton Cliff
Uk dor portharbour.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Steinsky (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Portland Harbour Edytuj to w Danych Strukturalnych na Commons
England relief location map.jpg
Autor: Nilfanion, Licencja: CC BY-SA 3.0

Relief map of England, UK.

Equirectangular map projection on WGS 84 datum, with N/S stretched 170%

Geographic limits:

  • West: 6.75W
  • East: 2.0E
  • North: 56.0N
  • South: 49.75N
Gbdot Jurassic Coast.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0