Jurassic World

Jurassic World
Gatunek

fantastyka naukowa
akcja

Rok produkcji

2015

Data premiery

10 czerwca 2015

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

125 min

Reżyseria

Colin Trevorrow[1]

Scenariusz

Rick Jaffa
Amanda Silver[2]
Derek Conolly

Główne role

Chris Pratt
Bryce Dallas Howard
Irrfan Khan
BD Wong

Muzyka

Michael Giacchino
John Williams (oryginalne motywy)

Zdjęcia

John Schwartzman

Scenografia

Rick Carter

Kostiumy

April Ferry

Produkcja

Frank Marshall
Steven Spielberg[3]
Pat Crowley
Thomas Tull

Wytwórnia

Amblin Entertainment
Legendary Pictures

Dystrybucja

Universal

Budżet

150 mln $

Poprzednik

Park Jurajski III (2001)

Kontynuacja

Jurassic World: Upadłe królestwo (2018)

Jurassic World – amerykański film z 2015 roku w reżyserii Colina Trevorrowa, będący kontynuacją Parku Jurajskiego z 1993 roku.

Jeden z najbardziej dochodowych filmów w historii kina[4].

Fabuła

W 2015 roku, 22 lata po wydarzeniach ukazanych w Parku Jurajskim, na wyspie Isla Nublar działa w pełni sprawny park rozrywki, którego główną atrakcją są przywrócone do życia na drodze klonowania dinozaury. Spełniło się wielkie marzenie Johna Hammonda – park każdego roku przyciąga miliony turystów. Wyspą zarządza teraz firma „Masrani Corporation”, która wyciągnęła wnioski z tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1993 roku. Park jest nieustannie strzeżony przez ochroniarzy i najemników, wyposażonych w nowoczesną broń i pojazdy.

Genetycy parku, pod wodzą doktora Henry Wu z zamkniętego Parku Jurajskiego, przez połączenie materiału genetycznego kilku teropodów oraz współczesnych zwierząt, stwarzają nowy gatunek dinozaura. Zwierzę, nazwane „Indominus Rex”, poza przerażającym wyglądem wykazuje niespotykany poziom agresji, a przy tym potrafi zmieniać kolor skóry, by upodobnić się do otoczenia. Ona, obok olbrzymiego Mozazaura, miał służyć jako nowa atrakcja Parku i przyciągnąć większą liczbę spragnionych mocnych wrażeń turystów. Indominus przez błąd ludzki wymknął się spod kontroli, co wprowadziło absolutny chaos na wyspie. Henry Wu zdołał się ewakuować, ale Vic Hoskins − pomysłodawca użycia velociraptorów − został rozszarpany przez jednego z nich.

Doświadczony z tresurą velociraptorów, Owen Grady z Claire Dearing (dyrektorką operacyjną parku) próbowali opanować sytuację i uratować nastoletnich siostrzeńców Claire, Zacha i Greya. Ci przeżyli spotkanie oko w oko z Indominusem, który to pozabijał cały oddział specjalny rzucony przeciw niemu i dodatkowo sprowadził pterodaktyle na odwiedzających park co zabiło właściciela parku, Simona Masrani. Nasłanie na Indominusa oddziału wytresowanych velociraptorów też nie zdało rezultatu, gdyż ludzie odkryli, że Indominus ma też ich gen, przez co mogą się porozumiewać. Spotęgowało to straty i chaos. W końcu Claire wpadła na pomysł by wypuścić z klatki Tyranozaura, który w ciężkiej walce osłabić indominusa. Mozazaur wyskoczył na brzeg, gdzie nowy, przerażający król został zawleczony i utopił go w odmętach wodnej części parku. Tyranozaur przejął rządy nad wyspą, gdyż rozpoczęto proces jej ewakuacji. Oszczędził też velociraptora, który pomógł mu w walce. Zach i Grey wrócili do rodziców a Owen i Claire zdecydowali się być znowu razem.

Obsada

Produkcja

Universal Studios wielokrotnie przymierzało się do stworzenia 4. części serii Jurassic Park – w 2004 roku powstał scenariusz autorstwa Johna Saylesa i Williama Monahana. Przedsięwzięcie nie powiodło się i studio zarzuciło produkcję filmu.

Studio ponownie rozpoczęło produkcję w roku 2007. Premiera była planowana na rok 2009, jednak produkcję przerwała śmierć Michaela Crichtona, scenarzysty poprzednich części.

O tzw. Jurassic Parku IV znów zrobiło się głośno w roku 2011, kiedy to Steven Spielberg poinformował o swojej gotowości do stworzenia 4. części. Studio z entuzjazmem przyjęło propozycję. Na konwencie Comic-Con w 2012 roku producent Frank Marshall oficjalnie ogłosił, że premiera filmu odbędzie się latem 2014 roku. 12 stycznia 2013 roku na oficjalnym profilu filmu na Facebooku pojawiła się dokładna data premiery – 13 czerwca 2014. W marcu 2013 roku na reżysera został wybrany Colin Trevorrow.

8 maja 2013 roku ogłoszono, że premiera opóźni się z powodu restrukturyzacji ekipy i zwolnienia części pracowników. Nowa data premiery (10 czerwca 2015) została ustalona dopiero 11 września, wtedy też film zyskał oficjalny tytuł.

Zdjęcia trwały od 10 kwietnia do 5 sierpnia 2014 roku. Były kręcone na Hawajach, w San Diego, Nowym Orleanie i Baton Rouge.

Przypisy

  1. „Park Jurajski IV” powstaje „Na własne ryzyko” (pol.). filmweb.pl, 2013-03-15. [dostęp 2013-03-15].
  2. „Park jurajski 4” od autorów „Genezy planety małp” (pol.). filmweb.pl, 2012-06-21. [dostęp 2012-06-21].
  3. To już pewne. Nowy „Park jurajski” latem przyszłego roku (pol.). filmweb.pl, 2013-01-12. [dostęp 2013-01-21].
  4. Jurassic World" trzecim najbardziej kasowym filmem wszech czasów. film.interia.pl, 23 lipca 2015. [dostęp 2018-11-05].

Bibliografia