Jurydyka
Jurydyka (łac. iuridicus prawny) – osada obok miasta królewskiego, rzadziej enklawa na gruntach miejskich, niepodlegająca władzom miejskim i miejskiemu sądownictwu.
Opis
Jurydyki istniały już w średniowieczu, lecz nasilenie ich powstawania nastąpiło od XVI wieku, po uzyskaniu pełnej dominacji szlachty nad miastami. Właścicielami jurydyk była szlachta lub Kościół. W miejscach takich powstawały struktury konkurencyjne wobec ich miejskich odpowiedników, nieskrępowane przepisami i ograniczeniami miejskimi — odbywały się w nich targi, działali niezrzeszeni w cechach rzemieślnicy (partacze).
Jurydyki zakładano zazwyczaj dzięki nadaniom królewskim, choć równie często powstawały one w sposób pozaprawny, na prywatnych gruntach w pobliżu miasta. Najlepiej udokumentowane nadania jurydyk posiada Lublin[1], który w połowie XVII wieku otoczony był 23 jurydykami, czy Kraków[2] z 21 jurydykami w XVIII wieku. Miasta starały się przeciwdziałać procesowi dezintegracji swojego systemu administracyjno-prawnego poprzez uzyskanie od władców zakazu tworzenia jurydyk i nienadawania libertacji oraz serwitoriatów. Mandat Kazimierza Jagiellończyka z 1452 roku uzyskany przez radę miejską Poznania zakazał nabywania gruntów w obrębie murów przez Kościół, w praktyce jednak takie zakazy stanowiły martwe prawo.
Wokół większych miast jurydyki przybierały charakter miast prywatnych. W pierwszej połowie XVIII wieku Warszawę otaczało 28 miasteczek jurydyk[3]. Niektóre z nich np. Grzybów, Mariensztat, Leszno były bardzo ludne.
Jurydyki zostały zlikwidowane przez Konstytucję 3 maja w 1791 roku, a po jej upadku ponownie w 1793. W szczątkowej formie jurydyki dotrwały na terenie Królestwa Kongresowego, do drugiej połowy XIX wieku np. w Łodzi — własności rodzin fabrykantów — jurydyka Scheiblera i jurydyka Poznańskiego.
Jurydyki natomiast nigdy nie powstały w tzw. wielkich miastach pruskich (Toruń, Gdańsk, Elbląg, włącznie z ich patrymonium), które w przeciwieństwie do innych miast posiadały dużą autonomię prawno-ustrojową, rządziły się samodzielnie i były silne ekonomicznie.
Zobacz też
Przypisy
Bibliografia
- Andrzej Wyrobisz, Encyklopedia historii gospodarczej Polski do 1945 roku, Warszawa 1981, t. I, s. 285.
- Józef Mazurkiewicz, Jurydyki lubelskie, Wrocław 1956, s. 158.
Media użyte na tej stronie
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Autor: Hubert Śmietanka, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Jurydyki Warszawy, based on picture in Encyklopedia Warszawy, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1994:
1. Stare Miasto
2. Nowe Miasto
3. Szymanowska
4. Wielądka
5. Parysowska
6. Świętojerska
7. Nowolipie
8. Kapitulna (Zadzikowska)
9. Dziekania
10. Leszno
11. Tłumackie (Tłomackie)
12. Mariensztadt
13. Dziekanka
14. Wielopole
15. Grzybów
16. i 24. Bielino
17. Stanisławów
18. Aleksandria
19. Nowoświecka
20. Ordynacka
21. Tamka-Kałęczyn
22. Bożydar-Kałęczyn
23. Nowogrodzka
24. i 16 Bielino
25. Solec
26. Golędzinów
27. Praga