Justynian II Rhinotmetos

Justynian II Rhinotmetos
Ilustracja
Cesarz bizantyński
Okres

od 705
do 711

Poprzednik

Tyberiusz III

Następca

Filipikos Bardanes

Cesarz bizantyński
Okres

od 685
do 695

Poprzednik

Konstantyn IV

Następca

Leoncjusz II

Dane biograficzne
Dynastia

heraklijska

Data urodzenia

ok. 669

Data śmierci

711

Ojciec

Konstantyn IV

Matka

Anastazja

Moneta
moneta
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC-BY-SA-3.0

Solid Justyniana II

Justynian II (gr. Ιουστινιανός Β΄, łac. Iustinianus II). Przydomek Rhinothmetos oznacza „Obciętonosy”. Żył w latach ok. 669711. Starszy syn cesarza Konstantyna IV i jego żony Anastazji. Wiosną 685 roku został mianowany współcesarzem przez ojca, jednakże razem rządzili jedynie do września tego samego roku. Samodzielnie władał cesarstwem w latach 685695 i 705–711[1].

Pierwszy okres panowania

Za jego rządów dokonano formalnej unifikacji urzędu konsula i cesarza, czyniąc z tego ostatniego głowę państwa nie tylko de facto ale także de iure. Był niepopularny w Konstantynopolu, wprowadził rządy terroru. Pomyślnie walczył z Bułgarami i Słowianami. Początkowo utrzymywał pokojowe stosunki z Arabami, dzięki czemu udało mu się odzyskać Armenię, którą ponownie utracił. Prowadził zakrojoną na szeroką skalę działalność kolonizacyjną. W zamian za korzystny układ z Saracenami zgodził się przyjąć i osiedlić w cesarstwie chrześcijańskich górali - Mardaitów[2], którzy wcześniej prowadzili partyzancką walkę z niewiernymi w okupowanej Syrii. Po zwycięskiej wojnie z Bułgarami i Słowianami przesiedlił kilkadziesiąt tysięcy tych ostatnich do Azji Mniejszej. Sprowadził z Cypru w okolice Kyzikosu wielu Cypryjczyków, co doprowadziło do zerwania pokoju z Arabami. Wojna, która wynikła z tego faktu, zakończyła się niepowodzeniem cesarstwa na skutek zdrady oddziału złożonego ze słowiańskich przesiedleńców.

Wygnanie

W 692 cesarz zainicjował Sobór in Trullo, który wprowadził równorzędność między biskupem Rzymu a patriarchą Konstantynopola. Postanowienia te spowodowały opór biskupa Rzymu Sergiusza. Próba siłowego rozwiązania tego problemu doprowadziła do buntu garnizonu Rzymu i Rawenny przeciwko cesarzowi. Został on obalony w 695, okaleczony przez obcięcie nosa i wygnany do Chersonezu na Krymie[3]. Z obawy o swoje życie uciekł na dwór kagana Chazarów i ożenił się z jego siostrą, która przybrała greckie imię Teodora (ok. 702). Jednakże wpływy, drugiego z kolei, uzurpatora na tronie w Konstantynopolu – Tyberiusza Apsimarosa sięgały aż do państwa Chazarów. Władca chazarski był zaś gotów wydać cesarza za cenę dobrych stosunków z nowym władcą Rzymian. Ostrzeżony Justynian zdążył zbiec na dwór bułgarskiego władcy Terwela. Uzyskał od niego pomoc wojskową, z której pomocą wyprawił się na stolicę. Jesienią 705 roku stanął pod murami Konstantynopola, do którego dostał się wraz z garstką towarzyszy przez akwedukt. Jego niespodziewane pojawienie się w mieście wywołało powszechną panikę, co pozwoliło mu ponownie przejąć władzę.

Drugi okres panowania

Cesarz sprowadził do Nowego Rzymu swoją żonę i małoletniego syna, który otrzymał imię Tyberiusz i został współrządcą ojca. Justynian okrutnie zemścił się na obu uzurpatorach (pierwszy z nich – Leoncjusz został wcześniej obalony przez Tyberiusza Apsimarosa, pozbawiony nosa i umieszczony w klasztorze). Obu sprowadzono w łańcuchach na hipodrom, gdzie cesarz używał ich jako podnóżka w czasie wyścigu rydwanów. Po tym akcie upokorzenia obaj zostali straceni. Cesarz zemścił się także na mieszkańcach Rawenny, którzy, w jego ocenie, nie dość gorliwie działali w sprawie uwięzienia papieża Sergiusza. Miasto zostało złupione, jego biskup oślepiony, a wielu mieszkańców sprowadzono do stolicy dla dokonania tam egzekucji. Cesarz planował również pomścić swoje krzywdy doznane od mieszkańców Chersonezu. Trzecia z kolei ekspedycja karna wysłana do miasta zbuntowała się jednak przeciw legalnemu władcy i przyłączyła się do buntu, któremu przewodził oficer ormiańskiego pochodzenia – Filipikos Bardanes. Kiedy flota z uzurpatorem na pokładzie przybyła do Konstantynopola, mieszkańcy miasta otworzyli przed nim bramy. Cesarz, wraz z całą rodziną, został zgładzony, a jego głowę wysłano do Rawenny i Rzymu, gdzie była wystawiona na widok publiczny (711). Wraz ze śmiercią Justyniana i jego syna Tyberiusza kończy się okres panowania dynastii herakliańskiej.

Rodzina

Jego pierwszą żoną była Eudokia, Justynian II miał z nią jedną córkę:

Jego drugą żoną była Teodora z Chazarii, Justynian II miał z nią jednego syna:

  • Tyberiusza, współcesarza w latach 706711.

Przypisy

  1. P. Krupczyński [w:] Encyklopedia Kultury Bizantyńskiej, Warszawa 2002, s. 250 - 251.
  2. Makrypoulias, Christos G. (2005), "Mardaites in Asia Minor" , Encyclopedia of the Hellenic World - Asia Minor
  3. Constance Head: Justinian II. of Byzantium, Madison 1972, S. 112f

Media użyte na tej stronie

Romanorvm imperatorvm effigies - elogijs ex diuersis scriptoribus per Thomam Treteru S. Mariae Transtyberim canonicum collectis (1583) (14765133011).jpg
Autor: Internet Archive Book Images, Licencja: No restrictions

Identifier: romanorvmimperat00cava (find matches)
Title: Romanorvm imperatorvm effigies : elogijs ex diuersis scriptoribus per Thomam Treteru S. Mariae Transtyberim canonicum collectis
Year: 1583 (1580s)
Authors: Cavalieri, Giovanni Battista, ca. 1525-1601 Treter, Tomasz, 1547-1610
Subjects: Emperors
Publisher: Romae : Apud Vincentium Accoltum
Contributing Library: Getty Research Institute
Digitizing Sponsor: Getty Research Institute

View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.

Text Appearing Before Image:
Orientali* Im»pervj gubernacula fujcepit, ingeni) varij atfy à retla fide ab-borrenti*. Jiduerfws fextam fub patre celebratavi Synodìi,ipfe dìam indixit bonis omnibus aduerfantibm, pr&fertitnSergio Tont. Max. quem comprehendi & Conslantinopolimduci mavAauxt. Bellum aduerfws *Arabas & Bulgaros, co-irà fodera motum y infelicitergejjit. Ob crudelitatem omni-bus inuifuf, Lcontij Tatricij & Gallinici patriarchi dolo, exaula deturbatwSy amputatisi naribm Cherfonam rclegatm,ad Trebcllium Bulgarorum Regem profugit : à quo Imperiorrflitutus efl, Leontio& Tyberio \mperatoribws , interfe*Bù, & Gallinico Tatriarch$ luminibws priuato^lllud f&ui*tidi eiws argumentum, rei maximum traditurlqubd quotiestrunccvsnares emungeret, toties vnum exijs, qui Leontiofauerant ad fupplicium rapi iubebat. Cumj, flagitiofiorin-dies fieret, k Thilippo pulfusy vitam & imperium pariter a*mifit, fexto anno poU exilium, càm decem antea imperioprxfuijjet • IVSTINIANVS MINOR. io»
Text Appearing After Image:
tJÈ33snmms$m 1 Q* N 4 coi / CHI. LE0NT1FS. VirprdinisSenatore^patriùmConflatitinopolitanus, à Iu/iiniano aduerfus Sarracenos dux exrcitusconflitutw ^cùmin fufpicionem affettati Imperij addutlusejjet, ab codem in carcere biennio detentusfuit. Emiffus ve.rò & Grada Dux effetlus, clàm> opera Galliriici, Conftan-tinopolim vcnicns, ehm effratlo carcere magnum captiuorunumerum hberafìet^ ab illis Imperator falutatus, ,AnnoChrifti Jexcentefimo nonagefimo feptimo, lufìinianum impe-rio deturbauit, & amputati* naribm in Qherfonam relega-nti . Clajfe aduerfus sArabes , ^Aflicam inuadentes, ingentiparata ,cum infetta re rediret> à Tyberioper tumultum mi-litarem, nouo Imperatore creato, regno pulfws, truncatis na-ribws in carcerem conieUu% cfl. Voflea à lufliniano (qui opeBulgarorum Regis, itcrum refumpferat imperium) è rincu-li* edu&us, vnà ehm Tyberio per forum, & Theatrum abequi* raptatus > ehm preffis ceruicibm in terra eum luflinia-nus calcaffet ,in Gynege

Note About Images

Please note that these images are extracted from scanned page images that may have been digitally enhanced for readability - coloration and appearance of these illustrations may not perfectly resemble the original work.
Double-headed eagle of the Greek Orthodox Church.svg
coat of arms of the Palaiologos dynasty, the last rulers of the Byzantine Empire.