Kąpieliska rzeczne we Wrocławiu
Kąpieliska rzeczne – kąpieliska we Wrocławiu tworzone w oparciu koryta wrocławskich rzek i innych cieków wodnych, tj. rzek, kanałów wodnych, zatok, rozlewisk i innych akwenów powierzchniowych wód płynących. Obejmowały budowle i urządzenia dzięki którym w sposób zorganizowany można było wykorzystując naturalne wody płynące wykorzystywać do pływania, między innymi pływania rekreacyjnego oraz nauki pływania. Kąpieliska takie były budowane od początków XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku. Możliwość tworzenia tego typu obiektów sportowych wynikała z dużej liczby rzek i innych cieków występujących w mieście, tworzących duży węzeł wodny, tzw. Wrocławski Węzeł Wodny[1][2]. Kąpieliska te tworzono i użytkowano do czasu II wojny światowej odrębnie dla mężczyzn i kobiet[1]. Przed 1945 rokiem takich kąpielisk było 11[3]. Po wojnie niektóre z nich odtworzone, później stopniowo likwidowane.
Współcześnie nie ma już zorganizowanych kąpielisk z wykorzystaniem wód płynących wrocławskich rzek[1][2]. Pozostało natomiast kilka śladów dawnej infrastruktury związanej z tymi obiektami, np. Kąpielisko Różanka, w którym pozostały zbudowany na brzegu rzeki[a] ośrodek eksploatowany do dziś, lecz bez możliwości kąpieli w rzece, którą to możliwość zastąpiono pływaniem na małych jednostkach wodnych dostępnych w utworzonej wypożyczalni sprzętu wodnego[2][4], lub stworzone niegdyś akweny, bez jakiejkolwiek infrastruktury towarzyszącej są wykorzystywane rekreacyjnie przez okolicznych mieszkańców, mimo braku zorganizowanej formy kąpieliska, np. Kąpielisko Oławka, funkcjonujące do 1977 roku[1][2][3]. Obecnie wodny niektórych rzek nadal bywają wykorzystywane jako dzikie kąpieliska, np. wybrane miejsca na rzece Oława[5].
Jako pierwsze wrocławskie kąpielisko rzeczne podaje się utworzone w 1804 roku kąpielisko w jedynym z ramion bocznych rzeki Odra na brzegu wyspy Tamka[1][6] (ówcześnie: An der Matthias Kunst[1][7] – Wyspa Świętego Macieja[7]), położonej w Śródmiejskim Węźle Wodnym. Powstało ono z inicjatywy Friedricha Zirtzowa przy utworzonej na wyspie łaźni parowej[b]. Samo kąpielisko wytyczone zostało za pomocą konstrukcji wykonanej z drewna, zanurzonej w rzece, złożonej z 3 pomostów osłoniętych płóciennymi daszkami, dając możliwość kąpieli osób korzystających z łaźni bezpośrednio w nurcie rzeki[1][6][8].
Kolejnym utworzonym kąpieliskiem, już jako samodzielny, odrębny obiekt nie związany z łaźnią[c], było kąpielisko założone przez Friedricha Wilhelma Gustawa Kallenbacha[d]. Stworzone zostało w latach 1835-1837 w postaci pływających pomostów, okalających prostokątny akwen. Jako pływaki dla pomostów zastosowano beczki. Natomiast boki i dno tak utworzonego basenu zabezpieczono regularnymi rusztami. Cały pływający obiekt zacumowany został początkowo również u wybrzeży Tamki. Wokół niego umieszczono zadaszone przebieralnie. Kąpielisko to zostało przemieszczone w nowe miejsce, do koryta Odry Północnej, poniżej Jazu Świętej Klary. Poddane modernizacji funkcjonowało do lat 30. XX wieku[1][9][10].
Powstawały także liczne inne kąpieliska[1] oraz łaźnie w wśród których wyróżniano łaźnie rzeczne wykorzystujące wody rzek także do bezpośredniej kąpieli w okresach letnich, podobnie jak w łaźni i kąpielisku Zirtzowa na Tamce[1][6]. Na początku XX wieku w mieście czynnych było kilka kąpielisk rzecznych. Pięć z nich podlegało zarządowi miasta. Cztery kąpieliska były całkowicie zadaszone i doświetlone świetlikami. Pozostawały one w swojej lokalizacji nie rozbierane na okres zimy. Kąpieliska rzeczne tworzone były głównie w obrębie Śródmiejskiego Węzła Wodnego na podobnych zasadach jak wyżej opisane: pomosty cumowano przy brzegach, głównie zlokalizowanych tu wysp, w tym między innymi przy wyżej wymienionej Tamce, ale także przy Wyspie Piasek, Bielarskiej i Słodowej[1].
Wśród innych kąpielisk na Odrze wymienić można:
- kąpielisko na Kanale Młyna Maria, położonej poniżej młynów Maria i Feniks[11],
- kąpielisko Linderera na Tamce, brzeg południowy (Kanał Jazu Macieja)[10],
- kąpielisko Juliusa Böttgera z 1868 roku, na Tamce, brzeg północny (Odra Południowa), zbudowane jako drewniana konstrukcja ozdobiona elementami nawiązującymi do architektury antycznej w postaci szeregu prostych kolumn doryckich, dostępne były tu również prysznice i przebieralnie oraz miejsce przeznaczone na wypoczynek[10],
- kąpielisko E. Schmidta przy łaźni na Kępie Mieszczańskiej przy dzisiejszej ulicy Ks. Witolda[10].
Popularności kąpielisk rzecznych w okresie przedwojennym sprzyjała znacznie lepsza jakość wód w rzekach[11].
Pod koniec XIX wieku powstały także pierwsze kąpieliska wykorzystujące wody innych wrocławskich rzek, tj. rzeki Oława i Bystrzyca. Taka lokalizacja, peryferyjna i podmiejska, dawała szersze możliwości kształtowania ośrodka wypoczynku: tworzono plaże piaszczysto-trawiaste, budowano przy kąpielisku boiska do różnego rodzaju gier oraz budynki, w których mieściły się szatnie, czasem także wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz niewielkie lokale gastronomiczne. Jako miejsca do pływania wykorzystywano, w przypadku tych znacznie mniejszych od Odry rzek, zakola, zatoki i rozlewiska, w tym sztucznie powiększone, stwarzające odpowiednie warunki do uprawiania sportów wodnych. Cały taki duży teren tak utworzonego ośrodka był ogradzany[1]. Przykładem takie ośrodka jest Kąpielisko Oławka, położone przy ulicy Na Niskich Łąkach, w sąsiedztwie Parku Na Niskich Łąkach, wykorzystujące podmokły teren łąk przylegających do akwenu sztucznie utworzonego rozlewiska, na bazie dawnego zakola rzeki[1][3][5][12]. W sąsiedztwie kąpieliska funkcjonowały inne obiekty wypoczynku i rekreacji. Należały do nich oprócz parku także między innymi Lunapark na Rakowcu[e] i różne obiekty sportowe[1][5][12][13].
Zobacz też
Uwagi
- ↑ Kąpielisko Różanka powstało na grobli rozdzielającej koryto Starej Odry, na jej brzegu i koryto Kanału Miejskiego.
- ↑ Friedrich Zirtzow – lekarz wojskowy i położnik; utworzona przez niego łaźnia na wyspie Tamka dawała możliwość korzystania z wód rzeki okalających wyspę, była to druga łaźnia powstała w XIX wieku we Wrocławiu po utworzonej w 1802 roku przy ulicy Teatralnej 6.
- ↑ Na Tamce została zbudowana w tym samym czasie (1937 rok) sala gimnastyczna, pierwsza w Europie, również z inicjatywy F.W.G. Kallenhacha.
- ↑ Friedrich Wilhelm Gustaw Kallenbach (ur. 1809, zm. 1877) – działacz gimnastyczny i pływacki.
- ↑ Lunapark znajdował się w miejscu obecnej hurtowni firmy Cefarm przy ulicy Rakowieckiej i Okólnej.
Przypisy
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n Encyklopedia Wrocławia, Kąpieliska rzeczne, s. 363
- ↑ a b c d Encyklopedia Wrocławia mapa: STADIONY I BOISKA (obejmuje także baseny kąpielowe, kąpieliska), s. 828
- ↑ a b c Halina Czarniecka-Kołodziej, Bogdan Olczyk: KĄPIELISKO OŁAWA. rakowiec.int.pan.wroc.pl – Rakowiec – Historia dzielnicy. [dostęp 2012-05-09]. (pol.).
- ↑ Encyklopedia Wrocławia, Kąpielisko Różanka, s. 363
- ↑ a b c Encyklopedia Wrocławia, Oława, s. 619-620
- ↑ a b c Encyklopedia Wrocławia, Łaźnie, s. 499-500
- ↑ a b Encyklopedia Wrocławia, Tamka, s. 893
- ↑ Małgorzata Jaszczuk-Surma: Łaźnie, łazienki i kąpieliska w dawnym Wrocławiu. www.miastowroclaw.pl – Słowo Wrocławian, 20. Czerwiec 2011. [dostęp 2012-05-11]. (pol.).
- ↑ Encyklopedia Wrocławia, Kallenbach Friedrich Wilhelm Gustaw, s. 333
- ↑ a b c d Małgorzata Jaszczuk-Surma: Łaźnie, łazienki i kąpieliska w dawnym Wrocławiu (2). www.miastowroclaw.pl – Słowo Wrocławian, 25. Lipiec 2011. [dostęp 2012-05-11]. (pol.).
- ↑ a b Tomaszewski E., Niektóre dzielnice Wrocławia ..., s. 97 (PDF s. 4)
- ↑ a b Encyklopedia Wrocławia, Park Na Niskich Łąkach, s. 653
- ↑ Encyklopedia Wrocławia, Lunapark, s. 497
Bibliografia
- praca zbiorowa pod red. Jana Harasimowicza: Encyklopedia Wrocławia. Wyd. III poprawione i uzupełnione. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006. ISBN 978-83-7384-561-9. ISBN 83-7384-561-5. (pol.).
- Edward Tomaszewski: Niektóre dzielnice Wrocławia w świetle zdjęć lotniczych z lat 1925-1929. [w:] Prace naukowe Uniwersytetu Śląskiego nr 160, Fotointerpretacja w geografii T. II (12), Katowice [on-line]. telegeo.wgsr.uw.edu.pl – Katedra Geoinformatyki i Teledetekcji, Uniwersytet Warszawski; Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski, 1977. s. 9. [dostęp 2012-05-09]. (pol.).
Linki zewnętrzne
- Kąpielisko Różanka:
- Kąpielisko Różanka. fotopolska.eu – Foto Polska. [dostęp 2012-05-09]. (pol.).
- Kąpielisko Różanka. wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2012-05-09]. (pol.).
- Kąpielisko Oławka:
- Kąpielisko "Oławka". fotopolska.eu – Foto Polska. [dostęp 2012-05-09]. (pol.).
- Dawne kąpielisko "Oławka". wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 2012-05-09]. (pol.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Shaqspeare (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Wrocław, Zespół wschodnich wysp odrzańskich. Stan 2005/2006