Kąty (Chrzanów)

Kąty
Jednostka pomocnicza gminy Chrzanów
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Powiat

chrzanowski

Gmina

Chrzanów

Miasto

Chrzanów

Data założenia

XVIII w.

W granicach gminy Chrzanów

1930

SIMC

939013

Zarządzający

Roman Madejski

Kod pocztowy

32-500

Położenie na mapie gminy Chrzanów
Położenie na mapie
50°08′34,0000″N 19°20′07,0000″E/50,142778 19,335278
Portal Polska

Kąty – oficjalna część miasta[1] i osiedle w Chrzanowie położone w jego zachodniej części. Posiada status jednostki pomocniczej gminy Chrzanów. W odniesieniu do osiedla używa się także sporadycznie nazwy Kąty Chrzanowskie.

Kąty to największa pod względem obszaru część miasta Chrzanów. Od wschodu sąsiaduje z osiedlami Północ–Tysiąclecie, Śródmieście i Stara Huta, od północy i zachodu z miastem Jaworzno (z dzielnicami Cezarówka i JeleńDąb) oraz Balinem, a od południa z gminą Libiąż.

W przybliżeniu wzdłuż północnej granicy osiedla biegnie autostrada A4. Zabudowa osiedla – głównie jednorodzinna – skupiona jest w północno-wschodniej części jego granic administracyjnych, gdzie występują także wilgotne łąki. Cały pozostały obszar osiedla stanowi kompleks leśny zwany Lasem Kąckim.

Na terenie osiedla znajduje się Parafia Miłosierdzia Bożego, market Biedronka (dawniej Champion, później Carrefour Express), letni basen kąpielowy, plac targowy, dawna stacja kolejowa, niewielkie przedsiębiorstwa przemysłowe. W centralnej części Lasu Kąckiego znajduje się osada Groble, w skład której wchodzą stawy wędkarskie i ośrodek rekolekcyjny. Ze wschodu na zachód przez obszar Kątów biegnie Kanał Matylda, który łączył dawną kopalnię galmanu z Przemszą. Najbardziej wysuniętym na zachód punktem Kątów i zarazem całej gminy Chrzanów są okolice leśniczówki Nadleśnictwa Chrzanów znajdującej się już w jaworznickim Dębie.

Historia

Kąty, jako jedna z podchrzanowskich wsi, zostały przyłączone do parafii św. Mikołaja w Chrzanowie w XVIII w., a w 1925 r. włączono je w granice miasta[2].

Obszar osiedla

Osiedle obejmuje następujące ulice: Balińska (numery nieparzyste od skrzyżowania z ul. ks. Skorupki do końca ulicy), Bracka, Brzozowa, Chełmońskiego, Fałata, Gierymskiego, Górnicza, Grottgera, ks. Skorupki (numery nieparzyste), Leśna, Ligęzów, Owocowa, Podkowińskiego, Polna, Pszczelna, Rodakowskiego, Spacerowa, Studzienna, Śląska (numery parzyste od ronda oraz numery nieparzyste od skrzyżowania z ul. Partyzantów do końca ulicy), Wyczółkowskiego[3].

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  2. Dz.U. 1925 nr 26 poz. 178
  3. Uchwała Nr LIII/502/06 Rady Miejskiej w Chrzanowie z dnia 4 lipca 2006r. w sprawie zmiany załączników nr 1 i 2 do statutów osiedli w Gminie Chrzanów. BIP Urząd Miejski w Chrzanowie. [dostęp 2018-08-15].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie