Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości

Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości
średnia
Ilustracja
Główny gmach
Kształcimy nie dla siebie, lecz dla świata.
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kłodzko

Adres

ul. Szkolna 8
57-300 Kłodzko

Data założenia

19 czerwca 1974

Liczba uczniów

956

Dyrektor

mgr Rafał Hankus

Wicedyrektorzy

mgr inż. Bolesław Majerowicz
mgr Andrzej Niemiec
mgr Sylwia Dajczer-Gałczyńska

Położenie na mapie Kłodzka
Mapa konturowa Kłodzka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości”
Ziemia50°26′00,812″N 16°39′08,089″E/50,433559 16,652247
Strona internetowa

Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości (zwana Czerwoną Szkołą) – jedna z największych szkół ponadpodstawowych w powiecie kłodzkim, kształcąca 956 uczniów (stan na 05 września 2022 roku). Mieści się w Kłodzku, przy ul. Szkolnej 8[1].

Baza szkolna

Na bazę szkolną składają się:

  • Gmach główny – powstały na przełomie XIX i XX w. jako koszary wojskowe[2], zaadaptowany na potrzeby szkolne w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jest to budynek czterokondygnacyjny o dwóch skrzydłach, które odchodzącą symetrycznie od znajdującego się w środkowej części skromnego ryzalitu. Cechuje go surowość wystroju i charakterystyczna czerwona cegła, od której pochodzi potoczna nazwa szkoły – Czerwona Szkoła[3]. Mieści się w nim również biblioteka dysponująca 26 tys. księgozbiorem, stołówka szkolna, świetlica i bar szkolny[4]. W lewym jego skrzydle znajduje się internat żeński, w którym znajduje się 56 miejsc noclegowych[5].
  • Duża sala gimnastyczna – powstała w 2002 r. po przebudowie jednego z budynków mieszczących dawniej pracownie warsztatowe.
  • Warsztaty szkolne – mieszczą się przy bramie wjazdowej do KSP i przy Młynówce.

Władze szkoły

  • Dyrektor: mgr Ireneusz Ręczkowski (ur. 1961 r. w Kłodzku[6]) – nauczyciel języka polskiego, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowych studiów z zarządzania na Wydziale Turystyki Wyższej Szkoły Zarządzania "Edukacja" w Kłodzku. Obowiązki dyrektora sprawuje od 2007 roku.
  • Zastępca dyrektora: mgr Andrzej Niemiec – nauczyciel języka polskiego, odpowiada za realizację zadań w zakresie organizacji pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły według szczegółowego przydziału kompetencji na dany rok szkolny, sprawuje bezpośredni nadzór pedagogiczny nad klasami liceum profilowanego oraz liceum ogólnokształcącego. Zastępuje formalnie dyrektora w czasie jego nieobecności.
  • Zastępca dyrektora: mgr inż. Bolesław Majerowicz – nauczyciel przedmiotów w zawodach mechanicznych, odpowiada za realizację zadań w zakresie organizacji pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły według szczegółowego przydziału kompetencji na dany rok szkolny, sprawuje bezpośredni nadzór pedagogiczny nad klasami technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Zastępuje dyrektora w wykonywaniu wybranych decyzji finansowych.
  • Zastępca dyrektora: mgr Rafał Hankus – nauczyciel fizyki, odpowiada za organizację i właściwy przebieg praktycznej nauki zawodu realizowanej w formie zajęć praktycznych na warsztatach szkolnych KSP oraz w formie praktyki zawodowej poza szkołą; sprawuje bezpośredni nadzór pedagogiczny nad klasami zasadniczej szkoły zawodowej.

Kierunki kształcenia

Od roku szkolnego 2012/2013 Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości kształci absolwentów gimnazjów w następujących typach szkół, kierunkach i specjalnościach[7]:

  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa:
    • wielozawodowa dla pracowników młodocianych:
      • kucharz
      • lakiernik
      • sprzedawca
      • blacharz samochodowy
      • cukiernik
      • elektromechanik pojazdów samochodowych
      • elektryk
      • fryzjer
      • mechanik pojazdów samochodowych
      • monter instalacji i urządzeń sanitarnych
      • piekarz
      • stolarz
      • kucharz

Okres nauki w szkole trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem dyplomu zawodowego.

  • Technikum
    • technik architektury krajobrazu
    • technik ekonomista
    • technik hotelarstwa
    • technik informatyk
    • technik pojazdów samochodowych
    • technik obsługi turystycznej
    • technik organizacji reklamy
    • technik żywienia i usług gastronomicznych

Okres nauki trwa 4 lata i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, po którego pomyślnym zdaniu absolwenci otrzymują dyplom i tytuł technika.

Historia

Dzisiejsza Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości powstała w drodze ewolucji i łączenia się ze sobą poszczególnych szkół średnich:

Zasadnicza Szkoła Metalowo-Elektryczna

Przechodziła wiele reorganizacji i występowała pod różnymi nazwami podlegając Dyrekcji Okręgowej Szkolnictwa Zawodowego we Wrocławiu. 1 września 1945 roku zostały zorganizowane tzw. Kursy Rzemieślnicze. W następnym roku szkolnym zorganizowano Publiczną Średnią Szkołę Zawodową zlokalizowaną przy ul. Kościelnej 4. Szkoła miała warsztaty przy ul. Słowackiego 10, posiadając działy: ogólnozawodowy, krawiecki, mechaniczny, elektryczny i handlowy. Ze względu na złe warunki lokalowe od września 1949 roku szkołę przeniesiono do gmachu przy ul. Janka Krasickiego nr 8 (od 1995 roku ul. Szkolna 8) wchłaniając przy tym bardzo małą Szkołę Przemysłową Maszyn i Odlewni Żeliwa, liczącą 100 uczniów.

Nowe pomieszczenia nie były przystosowane do celów szkolnych. Wymagały przeróbek adaptacyjnych i dużych nakładów na remonty, które w dużej mierze wykonywano we własnym zakresie. W 1951 roku Publiczną Średnią Szkołę Zawodową przekształcono w Zasadniczą Szkołę Metalowo-Elektryczną z oddziałami:

  • metalowym – tokarz, ślusarz i kowal
  • elektryczny – instalacje nawojowe

W roku szkolnym 1952/53 zorganizowano pierwsze gabinety przedmiotowe: fizyczny, elektrotechniczny, języka polskiego, rosyjskiego, pracownię rysunkowo-techniczną. W 1958 roku połączono Zasadniczą Szkołę Zawodową z Technikum Mechanicznym

Technikum Mechaniczne

Powstało 17 kwietnia 1946 roku jako Gimnazjum Mechaniczne, na którego cele zaadaptowano budynek przy ul. Aliantów (Bohaterów Getta) 22. Szkoła przechodziła częste zmiany organizacyjne. W 1950 roku przyjęła nazwę Państwowego Gimnazjum i Liceum Mechanicznego I stopnia, by następnie rok później w roku 1951 zmienić ją na Technikum Mechaniczne.

W roku 1957/58 cała szkoła żyła przygotowaniem do połączenia się z Zasadniczą Szkołą Zawodową. W czerwcu 1958 roku młodzież pomagała w przenoszeniu sprzętu i pomocy naukowych do gmachu przy ulicy Janka Krasickiego (Szkolnej) 8.

Technikum Mechaniczne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2

Szkoła pozostawiła bez zmian kierunki kształcenia odziedziczone po obu jednostkach. Szkoła żyła realizacją budowę niezbędnej sali gimnastycznej i wymianą centralnego ogrzewania. W tym czasie poprawiły się także warunki lokalowe w internacie. W latach 60. XX wieku dzięki wybudowaniu nowych i odrestaurowaniu starych warsztatów polepszyła się baza szkoleniowa i produkcyjna. Warsztaty szkolne w skali Kłodzka stały się znaczącym już zakładem pracy. Produkcję swoją opierały na kooperacji z Paczkowskim Zakładem Sprzętu Pożarniczego, Jelczańskim Zakładem Samochodowym, Śląskimi Zakładami Aparatury Przemysłowej, Kombinatem Górniczo-Hurtowniczym Miedzi w Lubinie i wielu innymi.

W 1972 roku nadano szkole imię Janka Krasickiego. W szkole kształciło się 1056 uczniów w następujących specjalnościach:

  • zasadnicza szkoła zawodowa: ślusarz, tokarz, elektromonter, elektromechanik, mechanik samochodowy, kierowca mechanik
  • technikum: obróbka skrawaniem i technologia budowy maszyn.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca

W 1959 roku w budynku przy ul. Krasickiego utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową Dokształcającą o 3-letnim okresie nauki jako samodzielną jednostkę szkolną. Nauka odbywała się w godzinach popołudniowych. W 1966 roku przy jednostce tej otwarto Filię Szkoły w Dusznikach Zdroju, w której kształcono ślusarzy-mechaników dla potrzeb Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Dusznikach Zdr. W szkole macierzystej kształcono w następujących zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, tokarz, elektromonter, ślusarz-mechanik, masarz, piekarz i innych – w klasach wielozawodowych. W 1973 roku Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca została włączona do Technikum Mechanicznego i ZSZ nr 2.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1

Powstała w 1958 roku jako Zasadnicza Szkoła Gospodarcza. W nowo otwartej szkole istniały następujące oddziały i kierunki kształcenia: krawiecki – krawiectwo damskie lekkie, handlowy – sprzedawca sklepowy, gospodarczy – gospodarstwo domowe i zbiorowe. W roku 1966 powołano przy tej szkole Technikum Ekonomiczne na podbudowie ZSZ dla Pracujących o pięcioletnim i trzyletnim okresie nauki. W kolejnych latach przy szkole utworzono:

  • Technikum Gastronomiczne dla Pracujących
  • Policealne Studium Ekonomiczne
  • Liceum Zawodowe o specjalności: sprzedawca magazynier i kelner bufetowy.

Wobec powstawania coraz to nowych typów szkół o różnych poziomach nauczania oficjalne nazwy tej szkoły: Zasadnicza Szkoła Gospodarcza czy Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 nie były już adekwatne do wytworzonej rzeczywistości. W tym czasie w resorcie oświaty dojrzewały już zamysły o łączeniu szkół zawodowych w większe zespoły pod jednolitym kierownictwem.

Zespół Szkół Zawodowych

19 czerwca 1974 roku odbyło się zebranie połączonych Rad Pedagogicznych Technikum Mechanicznego i ZSZ nr 2 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1, podczas którego utworzono Zespół Szkół Zawodowych.

Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości

W 2002 roku szkołę przemianowano na Kłodzką Szkołę Przedsiębiorczości, przyłączając do niej rok później II Liceum Ogólnokształcące, przeniesione z ul. Łukasińskiego[8]. W 2010 r. szkoła podpisała umowę partnerską ze czeską Szkołą Przemysłową w Rychnowie nad Knieżną[9].

Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty, z dniem 1 września 2012 roku zlikwidowano klasę pierwszą liceum profilowanego, a w latach następnych zlikwidowane zostaną kolejne klasy liceum profilowanego. Szkoły tego typu przestaną funkcjonować ostatecznie 1 września 2014 roku[10]. W związku z powyższym ze struktur Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości wycofano działające w niej od 2002 roku Liceum Profilowane nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcące.

Osoby związane ze szkołą

  • Bolesław Dobrowolski – mechanik, prorektor Politechniki Opolskiej (1996–1999)
  • Romana Chimowicz-Majewska – przewodnik sudecki, nauczycielka geografii.
  • Witold Krzelowski – nauczyciel, wiceburmistrz Kłodzka (2007–2014).
  • Dariusz Mikosastarosta kłodzki (1998–2002).
  • Marcin Leopold Oleniuk – podpułkownik, nauczyciel w szkole

Zobacz też

Przypisy

  1. Kłodzko. Plan miasta, 1:10 000, syd. PPWK, wyd. 3, Wrocław-Warszawa 1999.
  2. K. Marcinek, W. Prorok, Ziemia Kłodzka. Informator turystyczny, s. 12.
  3. Dane uzyskane w sekretariacie KSP.
  4. Informacja na stronie szkoły, (dostęp: 12.04.2010)
  5. Informacja na stronie szkoły, (dostęp: 12.04.2010)
  6. Dane na podstawie oświadczenia majątkowego, (dostęp: 5.11.2010). [dostęp 2010-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-26)].
  7. Oferta edukacyjna KSP na rok szkolny 2012/2013. ksp.klodzko.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-20)]. [on-line] [dostęp: 12.11.2012]
  8. Historia szkoły na oficjalnej stronie placówki, (dostęp: 12.04.2010)
  9. Informacja w materiale TVK Kłodzkiej, (dostęp: 5.11.2010)
  10. Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, Dz. U. z 2011 r. Nr 205, poz. 1206 [on-line] [dostęp: 12.11.2012]

Bibliografia

  • 55-lecie Zespołu Szkół Zawodowych, pod red. W. Krzelowskiego, Kłodzko 2002.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Powiat kłodzki location map.jpg
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of powiat kłodzki, Poland.
Nens escola.svg
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
2019 Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości w Kłodzku 1.jpg
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości w Kłodzku
Kłodzko location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Kłodzko, Poland
Ta mapa of Kłodzko została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.