Kōhaku Uta Gassen

Logo programu z 2021 r.

Kōhaku Uta Gassen (jap. 紅白歌合戦) powszechnie nazywany Kōhaku – coroczna impreza muzyczna organizowana 31 grudnia przez publiczną stację NHK w Japonii.

Program jest transmitowany przez radio i telewizję sieci NHK (także za granicę, jeśli nadawcy sieci kablowych wykupią program). Program kończy się krótko przez północą, kiedy NHK życzy Szczęśliwego Nowego Roku. W programie biorą udział najbardziej popularni i najlepsi wokaliści minionego roku. Do konkursu kwalifikuje nie tylko najlepszy wokal, ale również taniec, kostiumy. Konkurs polega na „bitwie białych i czerwonych”. „Biali” to shirogumi (jap. 白組) – zespół składający się z mężczyzn, lub grup muzycznych z męskim wokalem, natomiast „Czerwoni” to akagumi (jap. 赤組, 紅組) – zespół składający się z kobiet, lub grup z kobiecym wokalem. Dla każdego wokalisty Kōhaku jest punktem kulminacyjnym w karierze.

Selekcja utworów

Wykonawcy i utwory są badane przez komitet selekcyjny przedstawicieli NHK. Podczas selekcji brany jest pod uwagę rekord sprzedaży oraz zdolności wokalistów do edycji tematu. Prowadzone są badania konsumenckie na najbardziej popularnych piosenkarzy i gatunki muzyki. Oprócz wokalistów biorących udział w konkursie, biorą udział także goście.

Głosowanie

Pierwsza transmisja programu odbyła się w 1951 w radiu, a w 1953 w TV. Każdy wykonawca mógł wystąpić kilka razy. Od 1989 widzowie oglądali program w telewizji i słuchali w radiu. Każdy z zespołów ma po 25 wystąpień w ciągu czterech godzin. Na koniec programu członkowie jury i publiczność wybierają zwycięski zespół.

W 54. i 55. edycji programu (2003 i 2004) widzowie, którzy oglądali program w ISDB-S na NHK BS Hi też mogli głosować w swoich domach. Głosy liczono z hali publiczności oraz od widzów w domach. W 56. wydaniu widzowie głosowali w swoich domach za pomocą telefonów komórkowych. Podczas 57. i 58. edycji programu brano pod uwagę telefony widzów, głosy sędziów w hali NHK oraz użytkowników 1seg.

Artyści

Lista artystów, którzy brali udział w konkursie minimum 5 razy.

J-pop i J-rock:

Media użyte na tej stronie

NHK Kouhaku logo 2021.png
NHK Kouhaku logo 2021