KSZN Rypne

KSZN Rypne
Pełna nazwaKlub Sportowy Zakładów Naftowych
Rypne
Data rozwiązania1939
Państwo Polska
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

KSZN Rypne – nieistniejący już obecnie polski klub piłkarski z siedzibą w Rypnem.

Historia

Chronologia nazw:

  • 193?—1939: KSZN Rypne

W powiecie nadwórniańskim w latach 30. XX wieku odkryto nowe złoża nafty i gazu. Dyrektorem przedsiębiorstwa - POLMIN, które swoje główne szyby naftowe posiadało w Borysławiu i Drohobyczu a także w Rypnem koło Nadworny - był człowiek, wielki entuzjasta piłki nożnej. Z jego inicjatywy powołana została drużyna piłkarska KSZN Rypne, złożona z zawodników z różnych regionów Polski (przede wszystkim z Wielkopolski i Śląska). Zasługą tego człowieka była budowa przepięknie położonego stadionu wśród karpackich połonin. Zawodnicy Rypnego na tamte czasy dostawali bardzo wysokie wynagrodzenia, byli także zatrudnieni w tym przedsiębiorstwie. Wśród zawodników Rypnego wyróżniali się piłkarze rodem z Ostrowa Wielkopolskiego Bronisław Młynarek, który grał na pozycji napastnika, a także bramkarz Jaskuła.

W 1938 roku klub KS Rypne zajął drugie miejsce za Rewerą w klasie A okręgu stanisławowskiego. Mając w swych szeregach bardzo młodych i utalentowanych piłkarzy klub z Rypnego był drużyną bardzo perspektywiczną[1].

Klub był zamieszany w ostatniej aferze piłkarskiej II RP. Miała miejsce w okręgu Stanisławowskim, brali w niej działacze i piłkarze KS Rypne i Pokucia Kołomyja. Tak pisał o niej "Przegląd Sportowy" nr 59 z dnia 24 lipca 1939 r.: "Ze Stanisławowa donoszą, że ostatnie spotkanie w mistrzostwach A-klasy , które zadecydowało o spadku Bystrzycy nadwórniańskiej do klasy B, urosło do wielkiej afery sportowej. Władze stanisławowskiego OZPN ujawniły, że zawody między KS Rypnem a Pokuciem, które zakończyły się rzadko notowanym wynikiem 18:1 dla Pokucia, były umówione. Rypne jest zespołem bardzo silnym, pretendującym do tytułu mistrzowskiego i nie jest do pomyślenia, aby mogło przegrać w tak wysokim stosunku z klubem stojącym na ostatnim miejscu w tabeli.

Dochodzenia przeprowadzone w tej sprawie ujawniły, że referent sportowy Pokucia p. Gold ustalił z kierownikiem sekcji piłki nożnej Rypnego p. Zającem, że Pokucie wygra w stosunku 17:0, a więc w stosunku potrzebnym temu klubowi do utrzymania się w A-klasie. Zając telefonicznie porozumiał się z prezesem Rypnego p. inż. Adamkiem, który wyraził swą zgodę na przegranie tego spotkania 3:0, wzgl. 4:0.

Sprawa ta znalazła się na stole obrad ostatniego posiedzenia Wydziału Gier i Dyscypliny StOZPN-u, który załatwił ją następująco: KS Rypne ukarano grzywną 150 zł i jednomiesięczną dyskwalifikacją. Inż. Adamka zdyskwalifikowano na 2 lata, Zająca dożywotnio, Golda zawieszono, kapitana drużyny Rypnego i bramkarza ukarano roczną dyskwalifikacją, wszystkich zawodników Rypnego po 3 mies. dyskwalifikacji. Ponadto unieważniono mecz, wyznaczając nowy mecz na 30 lipca. Cała ta sprawa i jej załatwienie przez władze StOZPN wywołały duże poruszenie w sferach sportowych Stanisławowa."[2]

We wrześniu 1939, kiedy wybuchła II wojna światowa, klub przestał istnieć.

Sukcesy

Znani piłkarze

  • Bronisław Młynarek

Inne

  • Rewera Stanisławów
  • Strzelec Górka Stanisławów
  • Bystrzyca Nadwórna
  • Pokucie Kołomyja
  • Strzelec Broszniów

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body unknown.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg