Kabaret Olgi Lipińskiej

Kabaret Olgi Lipińskiej
Kaba 3
Ilustracja
Olga Lipińska
Rodzaj programu

program rozrywkowy (kabaret)

Kraj produkcji

 Polska

Język

język polski

Data premiery

16 kwietnia 1990
11 czerwca 2010

Lata emisji

1990–2005
2010

Pora emisji

piątek 21.30 (raz w miesiącu)

Liczba odcinków

114 (18)

Czas trwania odcinka

od 30 do 50 minut

Format nadawania

4:3
16:9 (odcinek z 2010)

Produkcja
Produkcja

Telewizja Polska

Reżyseria

Olga Lipińska

Stacja telewizyjna

TVP1 (1990–2005)
TVP2 (2010)

Kabaret Olgi Lipińskiej – najdłuższy cykl telewizyjnych programów kabaretowych Olgi Lipińskiej. Bezpośredni następca poprzedniego cyklu autorki, który w powszechnej świadomości oraz w niektórych opracowaniach znany jest jako Kurtyna w górę (1977–1984), ale oficjalnie nosił tytuł Kabaret Olgi Lipińskiej.

Kabaret po 1990 to cykl zapoczątkowany przez autorkę po wieloletniej przerwie (nie licząc dwóch specjalnych wydań sylwestrowych w 1986 i 1987), mówiący o gwałtownych zmianach społeczno-ustrojowych, jakie zaszły po transformacji systemowej w Polsce (1989).

Geneza i charakter Kabaretu

Cykl kabaretowy został rozpoczęty decyzją prezesa TVP Andrzeja Drawicza w 1990 roku, zakończony wbrew woli autorki w 2005 roku za kadencji Jana Dworaka, liczył 112 wydań. Premiera pierwszego kabaretu pt. Kablowa nastąpiła 16 kwietnia 1990 roku o godz. 21:50[1]. Ukazywał się średnio sześć razy w roku, a od 2000 roku regularnie co miesiąc z wyjątkiem wakacji. W zależności od okresu emisji trwał od trzydziestu kilku do pięćdziesięciu minut. Kabaret był emitowany przez cały czas swojego istnienia w Programie Pierwszym TVP, jednakże pierwszy (i ostatni) program po pięcioletniej przerwie pt. Burak czy pietruszka?[2], ukazał się w telewizyjnej Dwójce 11 czerwca 2010 roku o godz. 21:10[3].

W stale zmieniającej się rzeczywistości III RP kabaret wyszydzał głupotę światka politycznego, naiwność i wady narodowe Polaków. W opinii zwolenników prawej strony politycznej, te parodie niejednokrotnie przechodziły granice dobrego smaku, np. w stosunku do Kościoła katolickiego, który był w kabarecie stałym punktem ataku.

Program Lipińskiej nie oszczędzał i widzów – coraz bardziej idącej na łatwiznę i żądnej taniej rozrywki publiczności. Autorka broniła, w niezwykle starannie dopracowanej artystycznie formie, etosu inteligenta i człowieka kulturalnego. Wymowa oświatowa, a wręcz oświeceniowa i publicystyczna Kabaretu, była, według wielu, jego najmocniejszą stroną.

Obsada

Do atutów programu należał też znakomity, choć podlegający silnej rotacji, zespół aktorski. Trzon zespołu stanowili: Iwona Biernacka, Dorota Furman, Izabella Olejnik, Agnieszka Suchora, Hanna Śleszyńska, Irena Tyl, Elżbieta Zającówna, Andrzej Blumenfeld, Władysław Grzywna, Krzysztof Jaroszyński, Czesław Majewski, Wojciech Pokora, Janusz Rewiński, Robert Rozmus, Marek Siudym, Jan Tadeusz Stanisławski, Krzysztof Stroiński, Krzysztof Tyniec, Paweł Wawrzecki, Grzegorz Wons, Jacek Wójcicki.

W kolejnych latach dołączyli młodsi aktorzy: Monika Dryl, Anna Gajewska, Beata Jankowska, Edyta Jungowska, Agata Kulesza, Dorota Marczyk, Agnieszka Matysiak, Dorota Nikiporczyk, Agnieszka Piotrowska, Małgorzata Puzio, Sybilla Rostek, Anna Sroka, Monika Wierzbicka, Przemysław Branny, Sebastian Gonciarz, Sławomir Jóźwik, Klaudiusz Kaufmann, Michał Konarski, Kacper Kuszewski, Piotr Makowski, Tomasz Pałasz, Robert Płuszka i inni.

W późniejszych wydaniach częstymi gośćmi byli również Jan Kobuszewski i Piotr Fronczewski. Okazjonalnie pojawiali się aktorzy dawnych cykli kabaretowych autorki m.in. Barbara Wrzesińska (w stałej obsadzie do 1991 roku), Krystyna Sienkiewicz, Marek Kondrat i Janusz Gajos, również sama Olga Lipińska. Do rzadkości należały występy znanych aktorów, którzy nie byli związani z programami reżyserki, jak np. Zbigniew Zamachowski czy Zbigniew Buczkowski, występujący w programie „Każdemu za swoje” z czerwca 1999 roku.

Miejsce akcji Kabaretu

Akcja kabaretu dzieje się w telewizji kablowej działającej pod nazwą Kaba 3 (jednocześnie nazwa cyklu kabaretów po roku 1990 używana przez autorkę[4], nazwa nie pojawiała się w czołówce programu). Dialogi aktorów (tutaj grających jako artyści i pracownicy Kaby 3) przeplatane były piosenkami nawiązującymi do polskiej literatury, a także tekstami współczesnymi. W ostatnich latach część z nich była powtarzana.

Cykle

W każdym programie było kilka minicykli, najpopularniejszy z nich i najbardziej charakterystyczny to „Chata rozśpiewana” z rodziną Ściekliców oraz z ich sąsiadami i kumami. Przez wiele lat ta część Kabaretu kończyła się wezwaniem: „Idźta przez zboże, we wsi Moskal stoi” (wbrew obiegowej opinii nie jest to cytat z klasyki literatury polskiej, Olga Lipińska wymyśliła go sama, w 1993 roku użyła go zresztą jako refrenu jednej z najbardziej znanych swoich piosenek po 1990 roku).

Przez kilka lat (od 1993 roku) obecny był również w Kabarecie prowadzony przez Pawła Wawrzeckiego tok-szoł, ośmieszający płytkość nowych programów telewizyjnych i ukazujący w krzywym zwierciadle próbujące dostosować się na siłę do „nowoczesności” społeczeństwo i „publisię”.

Tematyka

Można się w Kabarecie doszukiwać wielu wątków stricte politycznych, choć (w zależności od okresu: czy po, czy przed 1989 rokiem) dominowały te światopoglądowe, kulturowe i społeczne.

Wśród poruszanych wprost tematów polityczno-społecznych w Kabarecie najbardziej dało się odczytać nawiązania do przemian zainicjowanych przez rządy Rakowskiego i Mazowieckiego, np. planu Balcerowicza (m.in. głęboko ironiczna piosenka satyryczna z refrenem „a Balcerowicz wyciął nam numer...” autorstwa Wojciecha Kejnego, często błędnie interpretowana jak krytyka reformy balcerowiczowskiej), krytykę niekompetencji i arogancji elit wywodzących się z „Solidarności” oraz PZPR, wciąż tkwiącej w Polakach peerelowskiej mentalności (por. piosenka autorstwa Michała Błażejewskiego i Olgi Lipińskiej „I komu to przeszkadzało?”). Przede wszystkim kabaret wyszydzał bezmyślność i absurdalną ideowość różnych stron polskiej rzeczywistości społecznej i politycznej.

Olga Lipińska jawnie kpiła z polskich kompleksów narodowych, z fanatyzmu i uprzedzeń (por. piosenkę-wiersz Mikołaja Olejnikowa „Żuk-antysemita” z 1993 roku), czego przejawem jest m.in. słynne hasło „idźcie przez zboże...”, naiwności politycznej sympatyków „nowego” („jeśli nie teraz to kiedy/jeśli nie my, no to kto/wyciągnie Polskę z tej biedy/bo pójdzie ona na dno”), którzy – jak zdawała się sugerować autorka Kabaretu – tak naprawdę pragną nie wolnego rynku i demokracji, a „socjalizmu z ludzką twarzą”.

W programie dostawało się także zadufanym polskim politykom, mimo zmiany systemu, wciąż odczuwającym wyższość nad „przypadkowym społeczeństwem” („z daru Boga politycy, przypadkowe społeczeństwo” – piosenka Marka Piechoty) oraz Kościołowi katolickiemu nazwanemu przewrotnie w jednej z piosenek Michała Błażejewskiego „nową siłą przewodnią”. Autorka krytykowała aspiracje „urzędników pana B.”[5] do nadmiernej ingerencji we wszystkie dziedziny życia oraz ich bezduszność.

Krytyka i kontrowersje

Czasy PRL

W czasach PRL kabaret budził szczególną niechęć u publicystów związanych z betonowym skrzydłem PZPR (m.in. Bożeny Krzywobłockiej). Do osób nieprzychylnych twórczości Lipińskiej zaliczali się także Stanisława Gierkowa i Zofia Gomułkowa. Zarzucano jej podważanie sukcesów PRL (por. kurtyna ciągle opadająca w dół), naigrawanie się z socjalizmu i promowanie „zgnilizny moralnej” w swoim programie.

W 1978 kabaret Lipińskiej zdjęto z anteny na osiem miesięcy za opowiedziany przez Jana Kobuszewskiego dowcip o pierogach: „Kto zamawiał ruskie? Nikt, same przyszli” – stało się to za interwencją ambasady radzieckiej, która dopatrzyła się w dowcipie aluzji do obecności wojsk radzieckich w Polsce[6][7].

Lata 1990–2005

Gdy w 1990 kabaret wrócił na antenę w wolnej Polsce, Lipińska wywołała oburzenie swą ostrą krytyką instytucji Kościoła katolickiego (krytykowali ją za to m.in. Stefan Niesiołowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz), m.in. przez piosenkę „Urzędnicy Pana B.”. Kabaret ganili też przedstawiciele duchowieństwa, zarzucając mu atak na tradycyjne wartości etyczne, obronę relatywizmu moralnego oraz straszenie Polaków widmem państwa wyznaniowego (por. częste nawiązania do podpisanego w 1993 konkordatu). Lipińska usiłowała odpierać te zarzuty twierdząc, że nie walczy z żadną religią, a jedynie z kołtunerią i przejawami arogancji Kościoła.

Przez wielu kwestionowana była także deklarowana często przez samą autorkę neutralność polityczna kabaretu. W pewnych latach dawało się zauważyć, że prawa strona sceny politycznej krytykowana jest częściej i gorliwiej niż przedstawiciele SLD, które to wrażenie potęgowało jeszcze pojawienie się Olgi Lipińskiej w komitetach wyborczych Aleksandra Kwaśniewskiego i Włodzimierza Cimoszewicza w latach 2000 i 2005.

Lipińskiej zarzucano też w 2001 (m.in. na łamach „Rzeczpospolitej”) udział w zmontowanej przez SLD i ekipę Roberta Kwiatkowskiego kampanii wymierzonej w PiS (piosenka z refrenem „hej, jadą z forsą wory/hej, a na nich kaczory/jadą po raz drugi, jadą po raz drugi/znów się forsa zgubi”).

Krytykę budziła także formuła programu nazwana przez jednego z publicystów „Gazety Wyborczej” stylistyką wrzasku[8].

Strona artystyczna Kabaretu

Od początku istnienia programu Olga Lipińska czerpała pełną garścią z bogatego dorobku literatury polskiej XIX i XX wieku, np. cykl o Ścieklicach nawiązuje bezpośrednio do twórczości Stanisława Witkiewicza. W programie często wykorzystywano też twórczość Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Stanisława Wyspiańskiego.

Teksty piosenek

Jednak twórcą, z którym Lipińska czuła się najbardziej związana, był Konstanty Ildefons Gałczyński – jego autorstwa jest większość z piosenek do Kabaretu (np. słynne „Do góry uszy!”, Skumbrie w tomacie, „Zjeżdżanie endeków”, „Krucjata”, „Wróci wiosna baronowo”, „Serwus, Madonna” czy „W sprawie zakonu oo. regulantów”).

Z twórców współczesnych teksty do programu pisali[9]:

  • Magda Czapińska („Ciesz się z tego co masz...”, „Urzędnicy Pana B.”)
  • Agnieszka Osiecka („Wariatka jeszcze tańczy...”, „Umarł Polak, umarł...”, „My chcemy do Europy...”, „Bo my jesteśmy moderna...”)
  • Andrzej Jarecki („Hop-siup, zwariowałem...” – piosenka finałowa z lat 19901992, „To nie są czasy dla ludzi” – razem z Agnieszką Osiecką),
  • Wojciech Kejne („A pan Balcerowicz...”, „Jeśli nie teraz, to kiedy...”, „To była piękna katastrofa”, „Systemowi cześć”),
  • Michał Błażejewski („Polska głupota”, „Ojżesz Ty Mojżesz”, „Europejski blues”, „Amen i Okay”, „Moja nowa siło przewodnia” oraz większość finałów z lat 19921997),
  • Marek Piechota („Nie musimy iść przez zboże” – razem z Olgą Lipińską, „Triolety o forsie”),
  • Włodzimierz Żukowski („Żeby nie...”, „Tango nędzoroba”, „Los caballeros degrengolada”, „Turkawka”),
  • Zdzisław Michał Kamiński („Don’t worry, be happy!”, „Rerum natura”, „Zwyczajni-niezwyczajni”),
  • Wojciech Lipczyk („Ryngraf”, „Wszyscy dla wszystkich”, „Wolny najmita”),
  • Ryszard Marek Groński („Czy warto było zmieniać rząd?”),
  • Krzysztof Bylinka („Miernota”),
  • Jan Tadeusz Stanisławski.

Współautorką niektórych tekstów jest również sama Olga Lipińska („Daj se luz!”, „Nie musimy iść przez zboże...”, „Czerwony blask latarni...” czy „W imieniu całego narodu...”).

Muzyka

Również w innych dziedzinach z autorką KOL współpracowało wiele znanych osób. Muzykę do tekstów piosenek pisali Włodzimierz Korcz, Ewa Kornecka, Antoni Kopff, Adam Sadowski, Jarosław Abramow-Newerly, Andrzej Korzyński, a od 1995 roku aż do zakończenia emisji programu również Ryszard Poznakowski.

Choreografia, scenografia i montaż

Za choreografię odpowiedzialna była z początku Dorota Furman, a potem Zofia Rudnicka (w międzyczasie z programem współpracowała również Małgorzata Potocka). Autorkami scenografii do programów były Iwona Wesoły i Tatiana Kwiatkowska, a za montaż odpowiedzialna była Wiesława Liszewska, a w początkowych latach również Ryszard Czopowik.

Zastrzeżenia co do strony artystycznej

W ostatnich latach uważano, że słabą stroną programu było odejście od tak niegdyś charakterystycznego dla autorki absurdalnego poczucia humoru, które łączyło ją z Gałczyńskim (zarzucano Oldze Lipińskiej, że w swych programach przestała nawiązywać do jego twórczości, zastępując ją piosenkami autorstwa współczesnych autorów). W ostatnich latach reżyserka wróciła jednak do tradycyjnej poezji Gałczyńskiego.

Znaczenie społeczne i edukacyjne

Przez 15 lat III RP Kabaret Olgi Lipińskiej wzbudzał krańcowe emocje, prowokował do myślenia, tępił narodowe przywary. W opinii wielu był jednym z najważniejszych programów publicznej telewizji. Był skierowany do widzów wykształconych, którzy świetnie bawili się przewrotnymi cytatami z klasyki literatury polskiej, zwłaszcza z Wyspiańskiego.

Kulisy likwidacji programu

Został zdjęty z anteny decyzją szefa TVP1 Macieja Grzywaczewskiego w 2005 roku po tym, jak nie powiodły się negocjacje o „liftingu” programu. Sama autorka zarzuciła telewizji publicznej motywacje polityczne, a także sugerowała zakulisowe działania Kościoła katolickiego zmierzające do wyrzucenia jej programu z ekranu (por. wywiad z lutego 2006 dla „Przeglądu” oraz wypowiedzi dla programu Uwaga w TVN).

Koncerty estradowe Kabaretu

17 kwietnia 2010 roku, w Sali Kongresowej PKiN, miał odbyć się koncert prowadzony przez Olgę Lipińską i Andrzeja Poniedzielskiego pt. „Przeboje z kabaretów Olgi Lipińskiej”. Artystów śpiewających na nim, wspomagać miał dwunastoosobowy Jazz City Choir pod kierownictwem Małgorzaty Korczyńskiej. Nigdy się nie odbył[10].

8 sierpnia 2015 roku w leśniczówce Pranie – Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu odbył się premierowy koncert „Olga Lipińska i przyjaciele. Gwiazdy kabaretu”[11]. W koncercie udział wzięli: Monika Dryl, Kacper Kuszewski, Robert Rozmus, Anna Sroka-Hryń, Hanna Śleszyńska, Łukasz Borkowski oraz muzycy: Czesław Majewski, Robert Obcowski, Ryszard Poznakowski. Koncert prowadzili Olga Lipińska i Paweł Wawrzecki. Koncert wystawiono także w Mińsku Mazowieckim podczas 7. Festiwalu im. P. Skrzyneckiego (3 listopada 2015 r.) oraz w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie (3 stycznia 2016 r.). Koncert w dużej mierze był poświęcony twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – jego twórczości poetyckiej oraz satyrycznej (skecze i fragmenty Teatrzyku Zielona Gęś). W programie koncertu znajdują się też wybrane piosenki z Kabaretu Olgi Lipińskiej.

Piosenki z Kabaretu Olgi Lipińskiej

W latach 19911993 oprócz samego kabaretu ukazywały się także Piosenki z Kabaretu Olgi Lipińskiej[12]. Pierwszy cykl to rozmowy reżyserki ze znanymi postaciami życia kulturalnego Polski (m.in. Kazimierzem Kutzem, Jerzym Dudą-Graczem i Agnieszką Osiecką), przeplatane piosenkami oraz fragmentami dawnych programów, ukazujące się kilka razy do roku. W drugim cyklu z podtytułem Teraz ja! (w 1993 roku) występowali sami aktorzy programu[13].

Olga Lipińska zaprasza

Olga Lipińska zaprasza – 14-odcinkowy cykl rozmów autorki z Tomaszem Raczkiem mówiący o kulisach powstawania programów, zrealizowany w latach 2015–2016 dla TVP Rozrywka[14]. Reżyserka opowiada w nim anegdoty z planu i wyjaśnia z perspektywy lat konteksty historyczne tworzenia najsłynniejszych scenek i piosenek prezentowanych w jej audycjach[15][16]. Rozmowy są ilustrowane fragmentami kabaretów: Gallux Show, Kurtyna w górę, Kabaret Olgi Lipińskiej. Premierowo emitowano go co tydzień w niedzielę, z wyjątkiem wydań okolicznościowych.

Nr odcinkaData premierowej emisji[17]Godzina premierowej emisji
126 kwietnia 2015 roku[15]20:40
23 maja 2015 roku
310 maja 2015 roku
417 maja 2015 roku
524 maja 2015 roku
631 maja 2015 roku
711 listopada 2015 roku[18][19]21:30
826 grudnia 2015 roku15:25
927 marca 2016 roku16:30
103 kwietnia 2016 roku
1110 kwietnia 2016 roku
1217 kwietnia 2016 roku
1324 kwietnia 2016 roku
141 maja 2016 roku

Lista programów Kabaretu Olgi Lipińskiej[12]

RokMiesiącTytuł
1990IVKablowa
VStruś
VIIPolskie danie
IXKandydat
XIProgram na dziś
XIIBal
1991IINasi i Elektorscy
IIIWesołych Świąt
VKu pokrzepieniu serc
VIUma uma um
VIICała w gwizdek
XStudio eksperymentalne
XIIMiejmy nadzieję
1992IIIBękarty
VISkumbrie w tomacie
VIIZza krzaka
XLepiej z głupim zgubić
XILwi pazur mistrza
XIIPieski Sylwester
1993INasza chata z kraja
IIWszystko już było...
IVCoś wesołego
VDajmy się zwariować
VIIRyba-brzana-kiełbik
XTok Szoł
1994II po balu
IIIBędzie, jak być musi
VKto kogo w konia
VIIFranczezing
VIIIZgoda, zgoda
XIIWart pałac Paca
1995IDo siego po kres
IINew age
IIIBiznesdocent i łowy
IIIGdzie oczy poniosą
VIStare numery
XKulig w strusich jajach
1996IObojga Narodów
IIIZmiana na lepsze
VIPostmoderna i pokropek
VIIWszystko co nasze
XIISzopka noworoczna
1997IIWczasy od Polski
IIINiech się święci
VGdyby nie raj
XIPrezent od św. Mikołaja
XIIWesoło jak nigdy
1998IINastąpi niespodzianka
IVŻeby jaja były świeże
VIPlacówka for ever
IXOgólne fiku-miku
XIDziady na czatach
XIIDon’t worry be happy
1999IIEpidemia sukcesu
IVNie wiadomo dokąd
VIKażdemu za swoje
IXNasza dziura
XISkok na forsę
2000IEra wodnika
IIZnikoma szkodliwość
IIIUsiądźmy i porozmawiajmy
IVOpera kosmiczna
VPralnia na skalę kraju
VIPiknik z premierem w tle
IXA może król?
XSłodka dekadencja
XIEntliczek, pętliczek
XIICzarny pech
2001IKarnawałowy przerywnik
IIPopiół i śledzik
IIINowe perspektywy
IVTyle złego co dobrego
VZupa à la kacza
VISprawa otwarta
IXSame dobre wiadomości
XOdprawa posłów
XIKażdemu na konto
XIIWielkie otwarcie
2002IPrognoza pogody
IIPo prostu elegancja
IIIWirus optymizmu
IVKto nas rozbawi
VDziecinnie proste
VICzas na milion
IXPróba generalna
XTylko dla VIP-ów[20]
XINowa tradycja
XIII raut, i frak, i bal
2003INa wsi weselej
IIZ rozmachem
IIIChwileczka prawdy
IVLobbing, biling
VWylane z kąpielą
VIŚwiatełko
IXSzerokie horyzonty
XKonkurs otwarty
XIIK.I.G.
2004IOklaski na finał
IZdrowia szczęścia i wszystkiego
IIPowiew niezupełnie świeży
IIINie nasza broszka
IVŁabędzi śmiech
VEuropejczycy
VIPaństwu już dziękujemy
IXNawet najstarsi górale
XKurs na misję
XINiebezpieczna pora
2005IZrobieni w turka
IIIPolskie tańce
IVChata nadzorcza
VJest świetnie
2010VIBurak czy pietruszka?

Przypisy

  1. Głos Pomorza, 1990, kwiecień, nr 80, bibliotekacyfrowa.eu, 1990 [dostęp 2016-04-21].
  2. Pietruszka czy burak? – tvp.pl, kabarety.tvp.pl [dostęp 2016-04-22] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-13].
  3. Kabaret Olgi Lipińskiej – Telemagazyn.pl, telemagazyn.pl [dostęp 2016-04-01].
  4. Olga Lipińska zaprasza, odc. 3, vod.tvp.pl [dostęp 2016-04-01].
  5. Pojęcie zaczerpnięte z piosenki autorstwa Magdy Czapińskiej pt. Urzędnicy Pana B.
  6. Aleksandra Szarłat: Prezenterki Tele PRL. Wydawnictwo Świat Książki, 2015, s. 105. ISBN 978-83-8031-299-9.
  7. Izolda Kiec, Historia polskiego kabaretu, Wydawnictwo Poznańskie, str.193, ISBN 978-83-7177-917-6.
  8. Stylistyka wrzasku, gazetapl [dostęp 2016-04-01] (pol.).
  9. Kabarety Olgi Lipińskiej, kabaretyol.cba.pl [dostęp 2016-04-22].
  10. Przeboje Kabaretu Olgi Lipińskiej w Sali Kongresowej - Muzyka, web.archive.org, 25 kwietnia 2017 [dostęp 2021-10-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-25].
  11. Olga Lipińska wystąpiła w muzeum Gałczyńskiego, olsztyn.tvp.pl [dostęp 2016-03-04].
  12. a b Kabarety OL. kabaretyol.cba.pl. [dostęp 2015-10-12].
  13. Lista kabaretów – proszę uzupełnić! – Kabaret Olgi Lipińskiej – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl, Forum.gazeta.pl [dostęp 2016-05-13].
  14. Olga Lipińska zaprasza, Tomasz Raczek – Oficjalna strona [dostęp 2016-05-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-14].
  15. a b Telewizja Polska SA – OMI, Olga Lipińska powraca do TVP na drugie urodziny TVP Rozrywka – Telewizja Polska SA, tvp.pl [dostęp 2016-04-01].
  16. „Olga Lipińska zaprasza”: nowy program w TVP, Onet Film [dostęp 2016-04-01] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-15] (pol.).
  17. Program telewizyjny – tvp.pl – Telewizja Polska S.A.. tvp.pl. [dostęp 2015-11-12].
  18. Olga Lipińska zaprasza (7) – talk-show. teleman.pl. [dostęp 2015-11-12].
  19. TVP Rozrywka – program tv na 11.11.2015 – Program TV – Telemagazyn.pl. telemagazyn.pl. [dostęp 2015-11-12].
  20. Program okolicznościowy z okazji 50-lecia TVP.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Olga Lipińska.jpg
Autor: Biblioteka Publiczna dzielnicy Bemowo miasta stołecznego Warszawy, Licencja: CC BY-SA 2.5

This image has been copied from the source with the permision of webmaster (and with the consent of the director of the service). The permission was granted to Stan Zurek (Zureks) via email from Mirosław Domański -

Olga Lipińska