Kabaret Szpak

Kabaret Szpak
Ilustracja
Hotel Bristol, siedziba kabaretu
Data założenia1954
Data rozwiązania1963
PochodzenieWarszawa

Kabaret Szpak – polski kabaret działający w Warszawie w latach 1954–1963. Jego siedzibą była kawiarnia hotelu Bristol. Założycielem i głównym konferansjerem „Szpaka“ był Zenon Wiktorczyk, początkowo funkcję prowadzącego pełnił również Kazimierz Rudzki.

Do aktorów najczęściej występujących w „Szpaku“ należeli: Hanka Bielicka, Alina Janowska, Barbara Rylska, Hanna Skarżanka, Barbara Wrzesińska, Mieczysław Czechowicz, Edward Dziewoński, Wieńczysław Gliński oraz Andrzej Szczepkowski. Oprócz nich pojawiali się także: Józef Kondrat, Tadeusz Olsza, Władysław Królikiewicz, Bohdan Łazuka, Andrzej Zaorski i Marian Opania.

Autorami tekstów, oprócz Wiktorczyka, byli m.in. Krystyna Żywulska, Jeremi Przybora, Sławomir Mrożek. Opiekunem muzycznym był Jerzy Wasowski, a na fortepianie najczęściej akompaniował Tadeusz Suchocki.

Twórcy kabaretu, w obawie przed ingerencjami cenzury, rozpoczynali swoje programy od wspomnień, m.in. Zielonego Balonika i przedwojennych kabaretów warszawskich. Do współczesności odwoływano się dopiero w drugiej części programu. Pojawiały się wówczas teksty Gałczyńskiego, np. monolog „Xymena, czyli ani be-e ani me-e-e-e, bo ja jestem declasse-e-e-e-e”, parodia powieści produkcyjnej „Bohaterski Pała” autorstwa Janusza Osęki, portret konformisty „Hamlet na linii” samego Wiktorczyka. W 1958 roku, na niemal dwa lata, działalność kabaretu została zawieszona. Pierwszy program zaprezentowany po przerwie nosił tytuł „Przez różowy monokl” i nie odwoływał się już do polityki, był czystym beztroskim humorem.

Kabaret działał pod patronatem Polskiego Radia, które transmitowało z kawiarni Bristolu jego występy. Oprócz tego w 1966 roku kabaret przygotował dwa występy specjalne dla telewizji.

Bibliografia

  • I. Kiec, W kabarecie, Wrocław, 2004
  • Opis na płycie DVD kabaretu "Szpak" wydanej przez TVP.
  • Kabaret Szpak – film DVD. Telewizja Polska S.A., 2006-12-15. [dostęp 2011-09-07].

Media użyte na tej stronie

Hotel Bristol 2011.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Hotel Bristol w Warszawie