Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy z drobnymi prezentami na każdy dzień

Kalendarz adwentowy – specjalny kalendarz służący do odliczania (zwykle) pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia; jedna z tradycji adwentowych, szczególnie lubiana przez dzieci[1]. Współczesny komercyjny kalendarz adwentowy może mieć charakter religijny lub świecki[1]. Niektóre kalendarze były drukowane z liczbą dni do odliczania dopasowaną do dni adwentu przypadającego w danym roku i stąd wzięła się jego nazwa[2].

Opis

Kalendarz adwentowy składa się z (najczęściej) 24 ponumerowanych okienek lub drzwiczek, za którymi mieści się symbol związany z narodzinami Jezusa[3], np. ilustracja lub fragment tekstu z Biblii[4] czy czekoladka kształtem przypominająca okres bożonarodzeniowy[5], mała zabawka, ozdoba choinkowa lub cukierek[1]. Tradycyjnie za 24. drzwiczkami znajduje się przedstawienie Marii, Józefa i Dzieciątka Jezus[3]. Każdego dnia otwiera się tylko jedne drzwiczki. Rola kalendarza adwentowego polega na przypominaniu o zbliżających się świętach oraz o doniosłości narodzin Jezusa[6], na łączeniu wiary z codziennym życiem[7]. Wygląd kalendarza adwentowego odzwierciedla styl artystyczny charakterystyczny dla okresu, w którym został zaprojektowany[2].

Kalendarze adwentowe mogą być dwu- lub trójwymiarowe, do postawienia lub powieszenia, z okienkami (drzwiczkami) do otwierania lub z naklejkami do zdzierania, z obrazkami do przyklejania lub jedynie do oglądania itd.[2]

Komercyjny kalendarz adwentowy z różnymi rodzajami herbaty

Współcześnie istnieją różne rodzaje komercyjnych kalendarzy adwentowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych:

  • z czekoladką ukrytą za każdym okienkiem,
  • z produktami kosmetycznymi,
  • z piwem,
  • z przedmiotem w częściach do samodzielnego złożenia,
  • z produktami spożywczymi zdrowotnymi,
  • z przyrządami do majsterkowania,
  • z gadżetami,
  • ze skarpetkami,
  • z biżuterią,
  • ze słodyczami i zabawkami dla dzieci itp.[8]

Historia

Kalendarz adwentowy z około 1910 roku zaprojektowany przez Ernsta Keplera i Gerharda Langa[2]

Pomysł kalendarza adwentowego pochodzi z Niemiec[9], z kręgów protestanckich[10]. Wywodzi się od wieńca, w którym zamiast świec umieszczano 24 małe woreczki z drobnymi niespodziankami, oraz starego zwyczaju oznaczania kredą dnia 1 grudnia na drzwiach i kontynuowania dodawania kresek aż do 25, aby wiedzieć, kiedy nadszedł dzień świętowania narodzin Jezusa, w czasach, gdy większość ludzi była niepiśmienna i nie miała dostępu do kalendarzy[1].

Wzmianka o kalendarzu adwentowym, zrobionym ręcznie, znalazła się w książce dla dzieci autorstwa Elise Averdieck z 1851 roku, lecz historia tego typu kalendarza jest znacznie starsza niż wskazywałyby zachowane materiały archiwalne[2].

Za pierwsze drukowane kalendarze adwentowe uznaje się te pochodzące z 1902 roku z Hamburga albo te wydrukowane dopiero w 1908 roku w Monachium[9]. Kalendarz adwentowy z 1902 roku nie był kalendarzem adwentowym o wyglądzie znanym współcześnie, albowiem miał formę zegara[2]. Za wynalazcę drukowanego kalendarza adwentowego uważa się Gerharda Langa (1881-1974), który wydrukował jego prototyp w 1904 roku, a w 1908 roku wyprodukował drukowane kalendarze adwentowe na sprzedaż, które zilustrował Ernst Kepler[2].

Zanim przyjęła się nazwa kalendarz adwentowy, w użyciu były inne nazwy na określenie tego typu kalendarza. Najpierw funkcjonowało określenie „kalendarz mikołajkowy”, gdyż był wręczany 6 grudnia, a następnie nazwa „kalendarz bożonarodzeniowy”, w którym odliczanie rozpoczynało się 1 grudnia. Niektóre kalendarze zawierały dni do odliczania, odpowiadające dniom, w które w danym roku przypadał adwent i dlatego były nazywane adwentowymi. Ostatnia nazwa ostatecznie przyjęła się[2].

Początkowo kalendarze adwentowe były drukowane w Niemczech w ograniczonym nakładzie. I wojna światowa zahamowała proces ich popularyzowania. Zainteresowanie nimi wzrosło po 1920 roku. Zaczęto też produkować je w różnych stylach, rozmiarach i cenach, a około 1926 roku po raz pierwszy dodano do kalendarza adwentowego kawałki czekolady. Pod koniec lat 30. XX wieku rozpowszechniały je różne domy wydawnicze. W czasie II wojny światowej tylko jeden wydawca posiadał pozwolenie na drukowanie kalendarzy adwentowych zgodnych z obowiązującą ideologią narodowego socjalizmu i pod zmienioną nazwą. Po zakończeniu wojny wznowiono ich produkcję[2]. Wkrótce niemiecka tradycja używania kalendarza adwentowego do odliczania dni przed Bożym Narodzeniem objęła swoim zasięgiem inne kraje Europy i Stany Zjednoczone[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e Ace Collins: Stories Behind the Great Traditions of Christmas. Grand Rapids, Michigan, USA: Zondervan, 2010, s. 24, 25. ISBN 0-310-24880-9.
  2. a b c d e f g h i Deutsches Weihnachtsmuseum GmbH: Advent Calendars (ang.). German Christmas Museum in Rothenburg ob der Tauber. [dostęp 2019-11-14].
  3. a b Anne Jordan: Christianity. Nelson Thornes, 2000, s. 35. ISBN 978-0748753208.
  4. Gordon Geddes, Jane Griffiths: Christian Belief and Practice: The Roman Catholic Tradition. Heinemann, 2002, s. 89. ISBN 0-435-30691-X.
  5. Victoria Williams: Celebrating Life Customs around the World. ABC-CLIO, 2017, s. 349. ISBN 978-1-4408-3658-9.
  6. Sue Penney: Discovering Religions Christianity. Heinemann, 1999, s. 38. ISBN 0-435-30477-1.
  7. Mary A. Ehle (pod redakcją): Pray and Celebrate. Chicago, USA: Liturgy Training Publications, 2008, s. 101. ISBN 978-1-56854-696-4.
  8. Soorten adventskalenders (niderl.). Adventskalender-website, 2019. [dostęp 2019-11-14].
  9. a b Catherine Watts, Clare Forder, Hilary Phillips: Living Languages: An Integrated Approach to Teaching Foreign Languages in Primary Schools. Routledge, 2012, s. 77. ISBN 978-0-415-67562-8.
  10. Richard Sellmer: Traditional Advent Calendars (ang.). W: History of Advent Calendar [on-line]. Richard Sellmer Verlag. [dostęp 2019-11-14].

Media użyte na tej stronie

DAVIDsTEA Christmas tea calendar.jpg
Autor: GoToVan from Vancouver, Canada, Licencja: CC BY 2.0
DAVIDsTEA | Tsawwassen Mills Outlet Shopping Mall
Richard Ernst Kepler - Im Lande des Christkinds.jpg
Adventskalender Im Lande des Christkinds. Die Fenster enthielten weihnachtliche Verse und konnten mit Bildern aus einem Ausschneidebogen überklebt werden. Vollständig überklebtes Exemplar. Erschienen bei Gerhard Lang in München.
OOjs UI icon eye.svg
 OpenEye icon
Adventkalender andrea.JPG
Autor: Andrea Schaufler, Licencja: CC BY 2.5
Adventkalender