Kalifornia Dolna

Kalifornia Dolna
stan
ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Meksyk

Siedziba

Mexicali

Kod ISO 3166-2

MX-BC albo BCN

Gubernator

Jaime Bonilla Valdez

Powierzchnia

71 446 km²

Populacja (2020)
• liczba ludności


3 769 020[1]

• gęstość

52,8 os./km²

Położenie na mapie Meksyku
Położenie na mapie
Strona internetowa

Kalifornia Dolna (hiszp. Baja California[a]) – stan w północno-zachodnim Meksyku położony na Półwyspie Kalifornijskim. Graniczy ze stanami Kalifornia Dolna Południowa, Sonora oraz ze Stanami Zjednoczonymi (stany Kalifornia i Arizona). Na zachodzie oblewają ją wody Pacyfiku, a na wschodzie Zatoki Kalifornijskiej. Stolicą stanu jest miasto Mexicali.

Podział administracyjny

Stan dzieli się na 7 gmin: Ensenada, Mexicali, Rosarito, Tecate, Tijuana, Saint Quentin (od 2020 r.) i San Felipe (od 2021 r.)

Historia

Mimo tego, że Kalifornia Dolna jest terenem zamieszkanym przez człowieka od bardzo długiego okresu to osadnictwo na tym terenie ma bardzo rozproszony charakter.

W 1887 r. Kalifornia Dolna została dystryktem federalnym, ze stolicą w mieście Ensenada, którą później przeniesiono do Mexicali.

W 1931 r. z Kalifornii Dolnej wydzielono terytorium Kalifornia Dolna Południowa. Kalifornia Dolna stanem została w 1952 r.

W 1974 r. nazwę stanu zmieniono na Baja California Norte (Kalifornia Dolna Północna) w celu odróżnienia go od nowo utworzonego na południu stanu Baja California Sur (Kalifornia Dolna Południowa). W 1979 r. przywrócono oficjalnie jego dawną nazwę Baja California.

Warunki geograficzne i klimatyczne

Krajobraz stanu został ukształtowany przez granitowe pasma górskie: Sierra de Juárez i Sierra San Pedro Mártir. Nadbrzeżne równiny są wąskie, z wyjątkiem północy, gdzie swoje ujście ma rzeka Kolorado.

Panuje tu klimat pustynny z niewielką ilością deszczu. Temperatury wahają się od 20 °C w styczniu do 35 °C we wrześniu. Niekorzystne warunki klimatyczne sprawiają, że w rolnictwie na tym terenie niezbędne jest wykorzystanie na szeroką skalę nawadniania.

Gospodarka

Jednym z ważniejszych zajęć mieszkańców stanu jest rybołówstwo, szczególnie w ruchliwym porcie w Ensenadzie. Tijuana i Mexicali stanowią natomiast ważne ośrodki przemysłowe. Mexicali jest ponadto ważnym ośrodkiem rolniczym. W Tecate znajduje się silnie rozwinięty przemysł piwowarski. Rosarito to natomiast słynny ośrodek turystyczny, który cieszy się popularnością ze względu na swoje plaże.

Bliskość rynku Stanów Zjednoczonych spowodowała rozwój licznych montowni (tzw. maquiladoras), które swoją produkcję kierują na eksport. Głównymi gałęziami gospodarki stanu są rolnictwo i przemysł, które zgłaszają duże zapotrzebowanie na pracowników, co spowodowało liczną imigrację na ten obszar z innych części kraju. Podpisanie porozumienia o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi w 1992 r. (tzw. NAFTA) doprowadziło do większego zacieśnienia więzów gospodarczych stanu z USA i Kanadą (jedna trzecia z wszystkich maquiladoras w Meksyku w 2000 r. działała tutaj). Główne branże przemysłu to: przemysł elektroniczny, włókienniczy, chemiczny, drzewny i samochodowy. Dużą rolę odgrywa także turystyka.

Brak dogodnego połączenia z resztą kraju od wieków prowadził do izolacji Kalifornii Dolnej. Jednak od lat 60. rozpoczęto tu realizację programu budowy infrastruktury drogowej i kolejowej, która połączyła ważniejsze miasta. Główna droga stanu bierze swój początek w Tijuanie i biegnie na południe na długości 1 708 km. Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Mexicali i w Tijuanie.

Galeria

Uwagi

  1. Czasami spotyka się też nazwę Baja California Norte. W polskim nazewnictwie do niedawna funkcjonował też egzonim Kalifornia Dolna Północna.

Przypisy

  1. Sala de prensa. Noticias, www.inegi.org.mx [dostęp 2021-02-06] (hiszp.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Coat of arms of Baja California.svg
Coat of arms of Baja California
Islas Coronado.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Scalif z hiszpańskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Islas Coronado

Fotografía tomada desde la costa de Baja California. Fue tomada por el usuario Scalif

Fotografía tomada por el usuario Scalif scalif@msn.com en Tijuana, Baja California el 31 de Enero de 2005. El usuario declara que la fotografía es de su propiedad y autoriza el uso de la imagen bajo los terminos de documentación libre a Wikipedia.

Se autoriza la copia, la distribución y la modificación de este documento bajo los términos de la licencia de documentación libre GNU, versión 1.2 o cualquier otra que posteriormente publique la Fundación del Software Libre (Free Software Fundation); sin secciones invariantes (Unvariant Sections), textos de portada (Front-Cover Texts), ni textos de contraportada (Back-Cover Texts).

Se incluye una copia en inglés de esta licencia en el artículo Text of the GNU Free Documentation License.

Miguel E. Gómez Lora scalif@msn.com

es:Categoría:Geografía (imagen)

es:Categoría:América del Norte (imagen)
Baja California en México.svg
Ubicación del estado de Baja California en la República Mexicana
Flag of Baja California.svg
De facto flag of Baja California
Baja coast.jpg
Autor: Tomás Castelazo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Baja California coast in spring.
Baja California Desert.jpg
Autor: Tomas Castelazo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Baja California Desert in the Cataviña region, south of Ensenada, Mexico. Cardon cactus.