Kalifornia Dolna Południowa

Estado Libre y Soberano de Baja California Sur
Wolny i Niezależny Stan Kalifornia Dolna Południowa
stan
ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Meksyk

Siedziba

La Paz

Kod ISO 3166-2

MX-BCS

Gubernator

Carlos Mendoza Davis (PAN)

Powierzchnia

73 475 km²

Populacja (2020)
• liczba ludności


804 708[1]

• gęstość

11 os./km²

Położenie na mapie Meksyku
Położenie na mapie
Strona internetowa

Kalifornia Dolna Południowa (hiszp. Baja California Sur) – stan w północno-zachodnim Meksyku, położony na Półwyspie Kalifornijskim. Graniczy ze stanem Kalifornia Dolna na północy, oblewają go wody Pacyfiku od zachodu i Zatoki Kalifornijskiej od wschodu. Stolicą stanu jest miasto La Paz.

Podział administracyjny

Stan dzieli się na 5 gmin (hiszp. municipios)[2]:

Historia

W chwili przybycia pierwszych europejskich odkrywców i misjonarzy obszar ten zamieszkany był przez plemiona zbieracko-łowieckie. Pierwszym Hiszpanem na tym terenie był Fortún Ximénez w 1533[3]. Następnie w 1535 dotarła ekspedycja pod wodzą Hernana Cortesa, która jednak nie została na tym terenie długo[3]. Ze względu na geograficzną izolację od reszty Meksyku pierwsze stałe osiedle powstało dopiero w 1697 roku - była to misja jezuicka Misión de Nuestra Señora de Loreto Conchó[3][4]. Początkowo funkcje stolicy pełniło miasto Loreto, jednak w 1830 roku, w związku ze zniszczeniami w mieście Loreto po silnym sztormie, stolicę przeniesiono do La Paz[4]. Obszar ten uzyskał status dystryktu federalnego w 1887 r., w 1931 r. został terytorium federalnym, a w 1974 r. stał się pełnoprawnym stanem.

Warunki geograficzne i klimatyczne

Kalifornia Dolna Południowa położona jest w południowej części Półwyspu Kalifornijskiego. W skład stanu wchodzą także liczne wyspy, takie jak: Natividad, Magdalena i Santa Margarita położone na Pacyfiku oraz San Marcos, Coronados, Carmen, Monserrat, Santa Catalina, Santa Cruz, San Diego, San José, San Francisco, Partida, Espíritu Santo i Cerralvo leżące na wodach Zatoki Kalifornijskiej. Kalifornia Dolna Południowa ma bardzo długą linię brzegową, która liczy ok. 2000 km.

Klimat jest łagodny, średnie temperatury w styczniu sięgają od 13 °C (w nocy) do 24 °C (w dzień). W lipcu temperatura wynosi od 32 °C (podczas dnia) do 27 °C (w nocy). Opady są skąpe, średnia opadów wynosi od 30 do 60 cm rocznie.

Krajobraz jest w większości górzysty, występują suche lasy tropikalne.

Gospodarka

Głównymi ośrodkami rolniczymi stanu są La Paz oraz Comondú. Uprawia się tu głównie: pszenicę, kukurydzę i fasolę. W przemyśle zatrudniona jest około jedna piąta ludności. Główne branże przemysłu obejmują: włókiennictwo, przemysł spożywczy (przeróbka ryb i konfekcjonowanie soli). Na terenach leżących w dużej odległości od miast hoduje się bydło.

Stan Kalifornia Dolna Południowa posiada bogate łowiska ryb. Poławia się tu głównie: tuńczyki, krewetki i homary.

Ważnym źródłem utrzymania mieszkańców jest turystyka. Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest Zatoka Sebastián Vizcaíno; można tu spotkać szarego wieloryba, liczne stanowiska fok, a także lwów morskich i słoni morskich. Atrakcjami turystycznymi pozostają również długie plaże i rejsy dla wędkarzy (głównie w Los Cabos). Liczba gości hotelowych w 2014 wynosiła 3214 tys. Natomiast w 2019 trzy międzynarodowe porty lotnicze działające w stanie przyjęły 3363 tys. pasażerów[5]. W stanie znajduje się 457 hoteli które dysponują 27315 pokojami[5]. 62,6% turystów stanowią cudzoziemcy[5].

Stan z resztą kraju ma dogodne połączenia, m.in. za pomocą promów. Istnieją tu liczne przystanie morskie i porty (ponad 20 portów). Międzynarodowe lotniska znajdują się w La Paz, w Santa Rosa i w gminie Los Cabos[6].
Kalifornia Dolna Południowa jest jednym z najlepiej rozwiniętych stanów w Meksyku. Zajmuje ona 4 miejsce pod względem wskaźnika rozwoju społecznego[7].

Główne miasta

Galeria

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Carlos Mendoza Davis i in.: BAJA CALIFORNIA SUR Información Estratégica (hiszp.). setuesbcs.gob.mx, 2020. s. 6. [dostęp 2022-02-04].
  2. Carlos Mendoza Davis i in.: BAJA CALIFORNIA SUR Información Estratégica (hiszp.). setuesbcs.gob.mx, 2020. s. 9. [dostęp 2022-02-04].
  3. a b c Baja California Sur (ang.). history.com, 2009-11-24. [dostęp 2022-02-04].
  4. a b What is the history of the Mexican state of Baja California Sur? (ang.). mexicanist.com, 2021-11-11. [dostęp 2022-02-07].
  5. a b c Carlos Mendoza Davis i in.: BAJA CALIFORNIA SUR Información Estratégica (hiszp.). setuesbcs.gob.mx, 2020. s. 16. [dostęp 2022-02-04].
  6. Airline and Location Code Search (ang.). iata.org. [dostęp 2022-02-04].
  7. Sub-national HDI (ang.). globaldatalab.org. [dostęp 2022-02-04].

Media użyte na tej stronie

San ignacio mission.jpg
Autor: Tomás Castelazo, Licencja: CC BY-SA 2.5

Misión San Ignacio Kadakaamán - San Ignacio Mission.

  • In San Ignacio, Baja California Sur, Mexico
Pelícano en Mulegé.jpg
Autor: The Gentle from San Diego, California Republic, Licencja: CC BY-SA 2.0
Un pelícano en la costa de El Vizcaíno Biosphere Reserva.
Flag of Baja California Sur.svg
Flag of Baja California Sur. Shades on the coat of arms are as follows:
  • PANTONE 534 C
  • PANTONE 485 C
  • PANTONE YELLOW C
  • PANTONE 429 C
Elephant tree.jpg
Autor: Tomás Castelazo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Pachycormus discolor, Elephant Tree, Copalquín, Torote blanco, photo taken at Baja California Desert, Cataviña region, Mexico
Baja California Sur en México.svg
Ubicación del estado de Baja California Sur en la República Mexicana
Mulege oasis.jpg
Autor: Tomás Castelazo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Mulege Oasis, Baja California Sur, Mexico
B.C.S.jpg
Autor: Aurelio de Sandoval, Licencja: CC0
collage of B.C.S
Coat of arms of Baja California Sur.svg
Coat of arms of Baja California Sur. Shades on the coat of arms are as follows:
  • PANTONE 534 C
  • PANTONE 485 C
  • PANTONE YELLOW C
  • PANTONE 429 C