Kalina czerwona
Gatunek | |
---|---|
Rok produkcji | 1973 |
Data premiery | 25 marca 1974 |
Kraj produkcji | |
Język | rosyjski |
Czas trwania | 108 min |
Reżyseria | |
Scenariusz | Wasilij Szukszyn |
Główne role | |
Muzyka | Pawieł Czekałow |
Zdjęcia | Anatolij Zabołocki |
Scenografia | Ippolit Nowodierozkin |
Kostiumy | Aleksandra Dokuczajewa |
Montaż | Jelena Michajłowa |
Produkcja | German Kryłow |
Wytwórnia | |
Dystrybucja | Mosfilm |
Budżet | 289 000 SUR |
Kalina czerwona (ros. Калина красная) – radziecki dramat obyczajowy z 1973 roku w reżyserii Wasilija Szukszyna.
Opis fabuły
Złodziej-recydywista Jegor Prokudin opuszcza zakład karny i z zamiarem rozpoczęcia uczciwego życia, na zaproszenie korespondencyjnie poznanej kobiety imieniem Luba, przybywa do wsi Jasnoje. Pomimo niechęci lokalnej społeczności i rodziny Luby rozpoczyna tam pracę uczciwego traktorzysty. Jednak dawni koledzy z przestępczej bandy nie pozwalają mu zapomnieć o sobie. Pragnąc odebrać powierzone onegdaj Jegorowi pieniądze, które ten wydał na „rozrywkę”, odwiedzają go we wsi. Spotkanie kończy się zabójstwem Jegora.
Obsada aktorska
- Lidija Fiedosiejewa-Szukszyna – Luba, narzeczona Jegora
- Wasilij Szukszyn – Jegor
- Iwan Ryżow – Fiodor, ojciec Luby
- Maria Skworcowa – matka Luby
- Aleksiej Wanin – Piotr, brat Luby
- Maria Winogradowa – Zoja, żona Piotra
- Jefimija Bystrowa – matka Jegora
- Żanna Prochorienko – Lidia Hamieltowa, pracownik prokuratury
- Lew Durow – kelner
- Aleksandr Gorbienko – Kola, były maż Luby
- Nikołaj Grabbe – naczelnik zakładu karnego
- Nikołaj Pogodin – dyrektor kołchozu
- Gieorgij Burkow – Guboszoł, szef gangu
- Tatiana Gawriłowa – Lucien, członek gangu
- Artur Makarow – Buldia, członek gangu
- Oleg Korczikow – Szurka, członek gangu
- Natalja Gwozdikowa – telefonistka na poczcie
- Ija Ariepina – siostra Jegora
- Natalia Kraczkowska – gość na festiwalu
- Boris Bitiukow – gość na festiwalu
i inni.
Produkcja
Kalina czerwona była drugim i ostatnim po Pogwarkach w pełni autorskim (scenariusz, reżyseria i główna rola) filmem Wasilija Szukszyna – czołowego reprezentanta radzieckiego kina autorskiego. Studium psychologiczne zaprezentowane w tym filmie przez odtwórcę głównej roli i jego kreacja aktorska zaliczane są do wybitnych osiągnięć kina radzieckiego i najlepszych dzieł Szukszyna[1][2].
Geneza filmu sięga końca lat 60., kiedy to Szukszyn zaproponował wytwórni Mosfilm stworzenie filmu historycznego o powstaniu chłopskim Riazina, opartego na jego autorskiej powieści pt. Ja priszoł dat’ wam wolju. Decydenci wytwórni zgodzili się, pod warunkiem, że najpierw, niedoświadczony w dziedzinie filmu historycznego autor, napisze scenariusz i zrealizuje film współczesny o „radzieckiej rzeczywistości”. Szukszyn spełnił warunek i podczas krótkiego pobytu w szpitalu, w ciągu dwóch tygodni napisał scenariusz filmu, o znanych mu miejscach, sytuacjach i ludziach, niejako „z autopsji”, bez tytułu. Tytuł nadała mu jego żona – Lidia Fiedosiejewa – zapożyczając go z popularnej ludowej piosenki[3].
Premiera filmu została wstrzymana przez Goskino niemal na rok. Cenzorzy uznali realistyczny w założeniu autora obraz za zupełnie niezgodny z radziecką rzeczywistością. W końcu jednak film wszedł na ekrany kin z obawy, że dalsze wstrzymywanie premiery może mieć poważny wpływ na i tak już zły stan zdrowia popularnego twórcy filmowego (zmarł kilka miesięcy po oficjalnej premierze filmu). Nie bez znaczenia był tu głos Leonida Breżniewa, który, podobnie jak wielu mu poprzednich genseków-włodarzy ZSRR, miał zwyczaj oglądać na prywatnych pokazach przedpremierowych najnowsze produkcje radzieckie i zagraniczne. Według słów operatora filmu – Anatolija Zabołockiego – Breżniew niemal zapłakał nad tragicznym losem głównego bohatera[4]. Wiele ze scen filmu i wypowiedzi aktorów zostało jednak wyciętych, przez co sam film został poważnie skrócony[5].
Dla samego Szukszyna film był obok Pogwarek najważniejszym w jego dorobku artystycznym[3]. Był on bardzo zaangażowany w jego realizację, osobiście budował dekoracje i dobierał rekwizyty[6]. Obraz był również jednym z najszybciej zrealizowanych filmów w historii kina radzieckiego[5].
Sukces filmu (zdobył kilka nagród) i jego popularność w końcu jednak zyskała autorowi przychylność decydentów „Mosfilmu” i wydali oni zgodę na jego upragniony film historyczny. Projekt nigdy jednak nie został zrealizowany z powodu przedwczesnej śmierci Szukszyna[3].
Plenery
Za plenery filmu posłużyła wieś Sadowaja w obwodzie wołogodzkim oraz okoliczne wsie, gdzie Szukszyn trafił za sprawą kierowcy lokalnego komitetu partii, przydzielonego mu do poszukiwań. Reżyser wykorzystał również w filmie jej mieszkańców jako statystów. Rolę matki głównego bohatera zagrała prosta kobieta Jefimija Bystrowa, również mieszkanka wsi[7][3].
Pierwsze sceny filmu (pobyt Prokudina w zakładzie karnym) były kręcone w kolonii karnej FKU IK-5 w obwodzie wołogodzkim, z udziałem autentycznych więźniów w niej osadzonych[3].
Odbiór
Oficjalna premiera filmu w ZSRR miała miejsce 25 marca 1974 roku. Wcześniej, 2 lutego 1974, odbyła się jego prapremiera, w której uczestniczył zwolniony ze szpitala sam Szukszyn. Obraz od razu stał się hitem kasowym z oglądalnością ponad 62 mln widzów[8]. Był najchętniej oglądanym filmem w kinach radzieckich w 1974 roku. Wysoką oglądalność zawdzięczał między innymi widzom, którzy obejrzeli film kilkakrotnie[6]. Krytycy, uznając fabułę filmu za banalną, zachwycali się jego reżyserią i aktorskimi kreacjami, podkreślając jego autentyzm[3][5].
W corocznym plebiscycie czytelników tygodnika Sowietskij ekran film zajął pierwsze miejsce (zdobywając 80 procent głosów)[9].
W Polsce swoją premierę Kalina czerwona miała w lutym 1975 roku na przeglądzie filmowym „Konfrontacje 74"[10], a od września tego samego roku była wyświetlana w kinach[11]. Polscy krytycy (Zbigniew Pitera, Oskar Sobański) uznali film za „wybitne osiągnięcie kina radzieckiego”, będące „wyrazem niepokoju twórcy o człowieka we współczesnym świecie, o jego osobowość, wewnętrzną harmonię i ład moralny”[1][12]. Jego klimat przyrównywali do duchowej spuścizny poezji Jesienina. „Prawda stworzonej przez niego rzeczywistości zasadza się nie tylko na niezwykłej plastyce opisu, lecz rodzi się również z wewnętrznego ciepła i miłości życia, z jaką autor opowiada o tym, co dobre i złe, małostkowe i wielkoduszne, ciemne i światłe, zachowując między tymi składnikami dbałość o mądrą harmonię, która bywa udziałem tylko talentów niezwykłych” – pisała Bożena Janicka w tygodniku Film[13]. Podkreślano kunszt aktorski Szukszyna, który z „wielkim liryzmem i wyczuciem tragizmu” wcielił się w postać głównego bohatera[2]. W 1975 roku film otrzymał nagrodę tygodnia Film w kategorii najlepszy film zagraniczny[14]. W późniejszych latach był pokazywany w TV oraz w kinach w ramach cyklicznej imprezy filmowej „Sputnik nad Polską”. Do dzisiaj zyskuje przychylne opinie recenzentów[15][16]. Współczesny polski prozaik Andrzej Stasiuk zalicza go swoich ulubionych filmów[17].
Po śmierci Szukszyna Władimir Wysocki wspominał ten film w poświęconej mu elegii[3].
Nagrody
Film otrzymał kilka znaczących w ówczesnym świecie socjalistycznym nagród, chociaż dziś już zupełnie „egzotycznych” z punktu widzenia kina światowego. Były to m.in.:
- 1974 – Grand Prix na VII Wszechzwiązkowym Festiwalu Filmowym w Baku
- 1974 – nagroda polskich krytyków filmowych „Warszawska Syrenka” dla najlepszego filmu zagranicznego 1973 roku
Jednak rola Szukszyna nie pozostała nie zauważona na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Za swoją kreację otrzymał kilka nagród[18].
Przypisy
- ↑ a b Pitera...
- ↑ a b Jelena Bauman, Rostisław Jurieniew: Mała encyklopedia kina radzieckiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1987. ISBN 83-221-0446-4.
- ↑ a b c d e f g Olga Szablinska: Kak wyzriewała „Kalina krasnaja”. Kino, kotoryje prosławiło i gubiło Szukszyna (ros.). W: Argumienty i Fakty [on-line]. 2019-03-25. [dostęp 2021-08-12].
- ↑ Kalina krasnaja. Iwan Usaczow. Tajny naszego kino. TWC. 2015. 10-11 minuta. [dostęp 12 sierpnia 2021].
- ↑ a b c Wasilij Szukszyn o priemjerie „Kaliny krasnoj”: I ludi płaczut, i sam ja nariewiełsija... (ros.). W: Rodina [on-line]. 2015-04-01. [dostęp 2021-08-12].
- ↑ a b Kalina krasnaja. A O Moskwa Media. Tajny kino. Moskwa24. 2018. 4-42 minuta. [dostęp 12 sierpnia 2021].
- ↑ Siergiej Winogradow: Za kalinoj krasnoj (ros.). W: Ogoniok [on-line]. 2009-07-20. [dostęp 2021-08-12].
- ↑ Kalina krasnaja (ros.). W: Kinopoisk [on-line]. [dostęp 2021-08-12].
- ↑ Laury dla „Kaliny czerwonej”. „Film”. nr 24(124), s. 10–11, 1975-06-15. Warszawa: RSW „Prasa-Książka-Ruch”.
- ↑ Konfrontacje 74 w czterech miastach. „Film”. nr 7(107), s. 2, 1975-02-16. Warszawa: RSW „Prasa-Książka-Ruch”.
- ↑ Przed premierą. Kalina czerwona. „Film”. nr 38(138), s. 23, 1975-02-16. Warszawa: RSW „Prasa-Książka-Ruch”.
- ↑ Oskar Sobański. A co w roku 1975?. „Film”. Nr 3(103), s. 8, 1975-01-19. Warszawa: RSW „Prasa-Książka-Ruch”.
- ↑ Janicka...
- ↑ Nagrody „Filmu”. „Film”. Nr 31(1547), s. 3, 1978-07-30. Warszawa: RSW „Prasa-Książka-Ruch”.
- ↑ Kalina czerwona (pol.). W: Kino Pod Baranami [on-line]. [dostęp 2021-08-12].
- ↑ Sebastian Chosiński: Miłość i zbrodnia często idą w parze [Wasilij Szukszyn „Kalina czerwona” - recenzja] (pol.). W: Esensja. Magazyn Kultury Popularnej [on-line]. 2009-04-22. [dostęp 2021-08-12].
- ↑ Andrzej Stasiuk: Z drogi: w Strostkach (pol.). W: dwutygodnik.com [on-line]. [dostęp 2021-08-12].
- ↑ Kalina czerwona. Nagrody (pol.). W: filmweb.pl [on-line]. [dostęp 2021-08-12].
Bibliografia
- Zbigniew Pitera: Leksykon reżyserów filmowych. Warszawa: WAiF, s. 318. ISBN 83-221-0166-X.
- Bożena Janicka. Podzwonne dla włóczęgi. „Film”. Nr 43(143), s. 6–7, 1975-10-26. Warszawa: RWS „Prasa-Książka-Ruch”.
- Zygmunt Chrzanowski. Kalina czerwona. „Film”. Nr 32(86), s. 18, 1974-09-22. Warszawa: RWS „Prasa-Książka-Ruch”.